Klimatyzacja rekuperacja montaż i serwis toruń
Rekuperacja i klimatyzacja instalacja i serwis Toruń
1 września, 2020
Mosty protetyczne toruń - stomatologia estetyczna implanty
Stomatologia – mosty protetyczne
1 września, 2020

Okna energooszczędne

Podstwową korzyścią budownictwa pasywnego jest wysoka energooszczędność, która umożliwia oszczędzanie kosztów ogrzewania. Jednym wśród najważniejszych elementów wskazujących na skuteczność takiego rodzaju budownictwa jest montaż okien pasywnych. W czym tkwi różnica od innych okien? Pasywność cechuje się w głównej mierze wysoką izolacją termiczną. Korzystne parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach pasywnych zwykle nie przekracza 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im mniejszą wartość określa ten współczynnik tym skuteczniejsza izolacja. Głębokość większości okien pasywnych wynosi mniej więcej 88-120mm, a z kolei ich pakiety szybowe zazwyczaj są trzyszybowymi pakietami. Dla wsparcia rezultatu w energooszczędnym pasywnym budownictwie stosowana jest tównież pianka poliuretanowa (PUR) o podobnych właściwościach termicznej izolacji. Jeżeli chodzi o konstrukcję ram pasywnych okien, z reguły spotykane są okna o ramie drewniano-aluminiowej, drewnianej, PCV oraz aluminiowej.

Jakie są rodzaje okien pasywnych?

Szczególną popularnością w pasywnym budownictwie wciąż odznaczają się pasywne okna PCV. Tego rodzaju okna są kupowane z uwagi na łatwy i szybki montaż, bezproblemowe zachowanie czystości i całkiem niewielki koszt. Żeby jednak okna PCV mogły być uznane za pasywne muszą spełnić kilka warunków. Wśród nich jest to wymóg posiadania sześciu komór wewnętrznych i zamieszczenia potrzebnych uszczelek, jakie bronią przed utratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Podobnie jest przy zastosowaniu pasywnych okien drewnianych. Okna drewniane są przeważnie kupowane z uwagi na estetykę i elegancję. Najczęściej, żeby były pasywne posiadają pakiet trzyszybowy z 2 komorami. Następnym rodzajem pasywnych okien są aluminiowe okna. Tak samo jak w zastosowaniu pasywnych okien drewnianych i PCV muszą spełniać określone wytyczne, jednak ich podstawową zaletą jest możliwość produkcji w wybranych kształtach. Niestety w zamian za to mają mniej korzystne właściwości termicznej izolacji, dlatego niezbyt często wykorzystuje się je w domach i mieszkalnych budowlach. Dla umocnienia zalet aluminiowych okien , warto nabyć drewniano-aluminiowe okna, jakie zawierają w sobie plusy okien drewnianych i aluminiowych.  W takiego rodzaju pasywnych oknach ramy robione są z drewna w złączeniu z z okuciem z aluminium. W tego typu okanch, drewno można wymienić na PCV.

Zalety wyboru pasywnych okien

Rozmawiając o oknach pasywnych zawsze kierujemy uwagę na ich możliwość termicznej izolacji. Minimalna utrata ciepła jest widoczną korzyścią w porównaniu do do środków pieniężnych przeznaczanych na utrzymanie najkorzystniejszej temperatury wewnątrz pomieszczeń. Minimalne straty cieplne gwarantują zniżenie wykorzystania systemów grzewczych w zimie i klimatyzacji w ciągu lata. Za sprawą zastosowania pasywnych okien mniej zapłacimy za docieplenie domu albo ochłodzenie powietrza podczas upałów. To oznacza, że o ile wydatek łączący się z zastosowaniem pasywnych okien okaże się większy niż w przypadku nieenergooszczędnych okien, oszczędności płynące z porządnej izolacji termicznej oddadzą nam poniesione koszty. Poza izolacją cieplną warto wspomnieć też o dobrej izolacji akustycznej. Właściwie zainstalowane pasywne okna niezwykle efektywnie izolują nas od zgiełku z zewnątrz, gwarantując nam komfort. Dodatkową zaletą pasywnych okien jest ich wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Odporność na promienie słoneczne i opady, zapewnia nam optymalną temperaturę bez przegrzewania pomieszczeń i osłonę przed zawilgoceniem i pojawieniem się grzybów i pleśni. Warto zwrócić również uwagę na zalety wynikające z konstrukcji pasywnych okien. Za sprawa swojej budowy są odporne na stłuczenia, z kolei wzmocnione okucia zapobiegają włamaniom. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Co warto sprawdzić decydując się na pasywne okna?

Rzecz jasna w kwestii nabycia pasywnych okien, najważniejsze są najlepsze parametry i certyfikaty popierające klasę danego produktu. Trzeba zwrócić uwagę na głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość komór i szyb, szerokość ramy czy tworzywo, z którego będzie ono stworzone. Warto też pomyśleć nad doborem okuć i uszczelek, jakie mają wielki wpływ na termiczną izolację i bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują też odpowiednią wentylację. W ten sposób osiągniemy dostęp czystego powietrza i tym samym nie dopuścimy do strat cieplnych.

Najważniejszym wyznacznikiem jest jednak montaż okna. Na nic zdadzą nam się wybitne parametry pasywnego okna, wysokiej klasy materiały i antywłamaniowe okucia, jeśli okno nie będzie zaaplikowane w prawidłowy sposób. Warto w tym wypadku zdecydować się na zaangażować profesjonalistę, jaki przeprowadzi montaż sumiennie. Niewłaściwy montaż skutkuje tworzeniem się termicznych mostków, którymi będzie uciekało ciepło. To w poważnie obniży wartość pasywnego okna, z powodu czego przestanie być już ono pasywne, dlatego że zatraci swoje najcenniejsze właściwości.

Obok prawidłowego montażu trzeba przemyśleć usytuowanie okien w projekcie domu. Jeżeli zależy nam na pełnym zastosowaniu właściwości pasywnych okien i pobierania z energii słonecznej. Umiejscowienie okien od strony północnej lub południowej jest najlepsze. Dzięki temu unikniemy przegrzania i konieczności instalacji dodatkowej osłony przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Okna pasywne Toruń

Strona używa cookies
Ok