Izolacja termiczna poddasza
17 września, 2020
Sklep internetowy założony przez WooCommerce
17 września, 2020

Okna energooszczędne Toruń

Czym są okna pasywne?

Najwyższą korzyścią budownictwa pasywnego jest wysoka energooszczędność, jaka umożliwia oszczędzanie kosztów grzewczych. Jednym wśród najistotniejszych elementów wskazujących na skuteczność tego typu budownictwa jest montaż okien pasywnych. W czym tkwi różnica od pozostałych okien? Pasywność cechuje się głównie wysoką izolacją termiczną. Dobre parametry cieplne sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach energooszczędnych z reguły mieści się w 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im niższą wartość ma ten współczynnik tym skuteczniejsza izolacja termiczna. Głębokość większości okien energooszczędnych wchodzi ok. 88-120mm, ale ich pakiety szybowe przeważnie są pakietami trzyszybowymi. Dla wsparcia rezultatu w budownictwie pasywnym używania jest również pianka PUR (poliuretanowa o zbliżonych właściwościach termicznej izolacji. Jeśli chodzi o strukturę profili pasywnych okien, zazwyczaj to są okna o ramie drewnianej, drewniano-aluminiowej, aluminiowej oraz PCV.

Jakie są rodzaje okien pasywnych?

Szczególną popularnością w budownictwie pasywnym nadal zyskują pasywne okna PCV. Takiego typu okna są wybierane ze względu na łatwy montaż, bezproblemowe czyszczenie i stosunkowo niewielki koszt. Żeby okna PCV stały się pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Między innymi jest to wymóg sześciu wewnętrznych komór i zamieszczenia potrzebnych uszczelek, jakie zabezpieczają przed stratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Tak samo jest w przypadku pasywnych okien z drewna. Okna drewniane są z reguły wybierane ze względu na elegancję i estetykę. Zwykle, żeby były pasywne zawierają pakiet trzyszybowy z 2 komorami. Następnym rodzajem pasywnych okien są okna aluminiowe. Tak jak w przypadku pasywnych okien drewnianych i PCV muszą spełniać odpowiednie wymogi, jednak ich bazową zaletą jest zdolność produkcji w dowolnych kształtach. Niestety w zamian za to w pewnym stopniu tracą dobre właściwości izolacji termicznej, z tej przyczyny niezbyt często wykorzystuje się je w domach i mieszkalnych budowlach. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, lepiej nabyć okna drewniano-aluminiowe, jakie łączą w sobie plusy okien drewnianych i aluminiowych.  W tego typu pasywnych oknach ramy robione są z drewna w zestawieniu z aluminiowym okuciem. W tego rodzaju, drewno można wymienić na PCV.

Zalety kupna pasywnych okien

Mówiąc o pasywnych oknach zazwyczaj skupiamy uwagę na ich zdolność termicznej izolacji. Niska utrata ciepła jest dużą korzyścią w zestawieniu do kosztów przeznaczanych na utrzymanie najkorzystniejszej temperatury wewnątrz domu. Minimalne straty ciepła gwarantują zmniejszenie eksploatacji systemów cieplnych zimą i klimatyzacji w czasie lata. Za sprawą zastosowania pasywnych okien poniesiemy mniejsze koszty za docieplenie domu lub ochłodzenie powietrza w czasie upałów. To oznacza, że o ile koszt łączący się z zastosowaniem pasywnych okien okaże się większy z zestawieniu do niepasywnych okien, oszczędności wynikające z porządnej termoizolacji oddadzą nam wcześniejsze koszty. Poza izolacją termiczną należy wspomnieć także o dobrej akustycznej izolacji. Poprawnie zainstalowane pasywne okna bardzo wydajnie odcinają nas od zgiełku z zewnątrz, zapewniając nam komfort. Wielką zaletą pasywnych okien jest ich wytrzymałość na warunki pogodowe. Odporność na promienie słoneczne i opady, gwarantuje nam komfortową temperaturę bez przesadnego nagrzewania pomieszczeń i ochronę przed zawilgoceniem i rozrostem grzybów i pleśni. Dobrze wskazać na zalety wynikające z konstrukcji pasywnych okien. Dzięki swojej budowie są wytrzymałe na rozbicie, natomiast wzmocnione okucia przeciwdziałają włamaniom. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Co warto wiedzieć decydując się na pasywne okna?

W kwestii nabycia pasywnych okien, najistotniejsze są właściwe parametry i certyfikaty potwierdzające jakość danego produktu. Trzeba zobaczyć współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość komór i szyb, szerokość ramy czy materiał, z jakiego zostanie ono stworzone. Warto także zastanowić się nad doborem uszczelek i okien, jakie mają szczególny wpływ na termoizolację i bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują też poprawną wentylację. W ten sposób osiągniemy dostęp czystego powietrza i nie dopuścimy do utraty ciepła.

Najważniejszym elementem jest właściwie montaż okna. Na nic zdadzą nam się wybitne parametry pasywnego okna, wysokiej jakości materiały i antywłamaniowe okucia, jeżeli okno nie będzie wstawione w poprawny sposób. Warto w tym kierunku przemyśleć wynajęcie profesjonalistę, który przeprowadzi montaż rzetelnie. Błędny montaż skutkuje powstawaniem mostków termicznych, przez które będziemy tracić ciepło. To w znacznym stopniu obniży wydajność pasywnego okna, w wyniku czego nie będzie już ono pasywne, dlatego że utraci swoje najcenniejsze cechy.

Tuż obok dobrego montażu należy przemyśleć usytuowanie okien na etapie projektu domu. Kiedy zależy nam na pełnym zastosowaniu właściwości pasywnych okien i czerpania z energii słonecznej. Usytuowanie okien od strony północnej lub południowej jest najlepsze. W ten sposób uchronimy się od przegrzania i potrzeby stosowania kolejnej osłony przed nasłonecznieniem.

Okna Toruń

Strona używa cookies
Ok