ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe
Ocieplanie natryskowe domu pianką PUR
1 września, 2020
Klimatyzacja rekuperacja montaż i serwis toruń
Rekuperacja i klimatyzacja instalacja i serwis Toruń
1 września, 2020

Okna w budownictwie pasywnym

Najwyższą korzyścią budownictwa pasywnego jest widoczna energooszczędność, jaka pozwala na zmniejszanie kosztów grzewczych. Tym z najważniejszych elementów wpływających na skuteczność takiego typu budownictwa jest wykorzystanie okien pasywnych. Czym różnią się one od zwykłych okien? Pasywność charakteryzuje się głównie efektywną termoizolacyjnością. Dobre parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach energooszczędnych zwykle nie przerasta 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im mniejszą wartość wykazuje ten współczynnik tym skuteczniejsza izolacja ciepła. Głębokość większości okien energooszczędnych wlicza się ok. 88-120mm, ale ich szybowe pakiety z reguły są pakietami trzyszybowymi. Dla lepszego efektu w budownictwie pasywnym stosowana jest tównież pianka poliuretanowa (PUR) o porównywalnych właściwościach termoizolacyjnych. Jeżeli chodzi o strukturę ram okien pasywnych, przeważnie spotykane są okna w konstrukcji drewnianej, drewniano-aluminiowej, aluminiowej oraz PCV.

Jakie są rodzaje okien pasywnych?

Szczególną popularnością w budownictwie pasywnym nadal cieszą się okna pasywne PCV. Tego typu okna są wybierane ze względu na prosty montaż, nietrudne czyszczenie i całkiem niewielki koszt. Żeby okna z PCV sprawdzały się jako pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Między innymi jest to wymóg 6 wewnętrznych komór i zastosowanie potrzebnych uszczelek, które chronią przed utratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Tak samo jest w przypadku okien pasywnych drewnianych. Drewniane okna są przeważnie wybierane ze względu na elegancję i estetykę. Przeważnie, żeby stały się pasywne mają pakiet trzyszybowy z 2 komorami. Innym rodzajem okien pasywnych są okna aluminiowe. Tak samo jak w zastosowaniu okien pasywnych drewnianych i PCV muszą odpowiadać na odpowiednie wymogi, jednak ich bazową zaletą jest możliwość powstawania w wybranych kształtach. W zamian za to w pewnym stopniu tracą dobre właściwości termo izolacji, z tego powodu niezbyt często wykorzystuje się je w domach oraz budowlach mieszkalnych. Dla umocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, lepiej zdecydować się na drewniano-aluminiowe okna, które zawierają w sobie plusy okien aluminiowych i drewnianych.  W takiego typu oknach ramy tworzone są z drewna w zestawieniu z aluminiowym okuciem. W tego typu okanch, drewno można zamienić na PCV.

Zalety kupna okien pasywnych

Mówiąc o oknach pasywnych zawsze kierujemy uwagę na ich zaletę termoizolacji. Niska strata ciepła jest dużą korzyścią pod względem do środków pieniężnych przeznaczanych na utrzymanie najkorzystniejszej temperatury w środku mieszkania. Niewielkie straty cieplne zapewniają zniżenie wykorzystania systemów cieplnych w trakcie zimy i klimatyzacji w czasie lata. Po zastosowaniu okien pasywnych mniej wydamy na docieplenie pomieszczeń lub wychładzanie powietrza podczas upałów. To oznacza, że o ile koszt łączący się z montażem okien pasywnych okaże się wyższy z zestawieniu do zwykłych okien, oszczędności pochodzące z dobrej izolacji termicznej oddadzą nam poniesione koszty. Poza izolacją termiczną warto dodać także o dobrej izolacji akustycznej. Właściwie zainstalowane okna pasywne bardzo dobrze odgradzają nas od hałasu z zewnątrz, gwarantując nam komfort. Wielką zaletą okien pasywnych jest ich wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Niepodatność na promienie słoneczne i opady, gwarantuje nam komfortową temperaturę bez przegrzewania wnętrz i ochronę przed zawilgoceniem oraz powstawaniem grzybów i pleśni. Należy zwrócić również uwagę na korzyści wynikające z budowy okien pasywnych. Za sprawa swojej budowy są wytrzymałe na stłuczenia, a porządnie wykonane okucia przeciwdziałają włamaniom. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

O czym warto pomyśleć kupując okna pasywne?

Oczywiście w kwestii nabycia okien pasywnych, najważniejsze są odpowiednie parametry i certyfikaty potwierdzające jakość danego produktu. Najlepiej zwrócić uwagę na głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość komór i szyb, obszerność ramy i materiał, z którego zostanie ono wykonane. Warto także pomyśleć nad doborem uszczelek i okien, które mają spory wpływ na termiczną izolację i bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają też poprawną wentylację. W ten sposób zyskamy dopływ czystego powietrza oraz nie doprowadzimy do strat cieplnych.

Najistotniejszym aspektem jest właściwie montaż okna. Nieprzydatne będą wspaniałe parametry pasywnego okna, wysokiej jakości materiały oraz antywłamaniowe okucia, jeżeli okno nie będzie wstawione w odpowiedni sposób. Warto w tym kierunku przemyśleć zaangażować fachowca, jaki przeprowadzi montaż sumiennie. Nieprawidłowy montaż skutkuje pojawianiem się mostków termicznych, którymi będzie uciekało ciepło. To w mocno obniży wydajność pasywnego okna, w wyniku czego nie będzie już ono pasywne, bo utraci swoje najcenniejsze zalety.

Tuż obok dobrego montażu należy przemyśleć usytuowanie okien w projekcie domu. Jeśli zależy nam na pełnym wykorzystaniu właściwości okien pasywnych oraz pobierania z energii słonecznej. Rozmieszczenie okien od strony południowej lub północnej jest najlepsze. Dzięki temu unikniemy przegrzania oraz potrzeby stosowania dodatkowej osłony przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Strona używa cookies
Ok