Darmowe ogłoszenia nieruchomości Zamki na sprzedaż Domy Lokale Mieszkania na sprzedaż
Jak bezpiecznie zakupić nieruchomość?
15 października, 2016
Depilacja laserowa - Depilacja laserem - Epilacja - Trwałe usuwanie owłosienia - Endomed Toruń
Depilacja laserowa sposobem na gładkie ciało
19 października, 2016

Pompy ciepła – tanie ogrzewanie

Pompy ciepła Pompy ciepła Toruń Pompy grzewcze Pompy cieplne

Pompy grzewcze należą do urządzeń, które wykorzystują energię płynącą z przyrody. Wymuszają przepływ ciepła z gruntu, powietrza czy wody. Kompletny proces ogrzewania lokalu przebiega zatem w całkiem prosty sposób. Pompy ciepła posiadają rozległe zastosowanie w budynkach mieszkalnych, klimatyzacji pomieszczeń, chłodnictwie, przemyśle spożywczym, nagrzewaniu domów oraz ogrzewaniu wody do codziennego użytku. Aktualnie są szczególnie zaawansowanymi urządzeniami mieszającymi funkcję ogrzewania oraz chłodzenia.

Rodzaje pomp ciepła i ich działanie

Pompy ciepła czerpią energię z odnawialnych źródeł energii oraz transportują ją do systemu ciepła lokalu, przykładowo. ogrzewania podłogowego. Kwalifikuje się je biorąc pod uwagę dwa zasadnicze kryteria: wariant dolnego źródła ciepła i system zwiększania temperatury i ciśnienia. Pompy cieplne, które pozyskują moc z dolnego źródła ciepła rozróżnia się na: powietrzno – wodne, wodno – wodne, solankowo – wodne oraz pompy czerpiące z parowania bezpośredniego i wody. Biorąc pod uwagę następne kryterium, wydziela się pompy sprężarkowe, sorpcyjne (absorpcyjne oraz adsorpcyjne) oraz Vuilleumiera. Potrafią działać w kompleksie monowalentnym oraz biwalentnym, inaczej jako pojedyncze źródło ciepła w lokalu lub w zestawieniu z kolejnym źródłem, np. kotłem wybranego typu. Pompa ciepła monowalentna zaspokaja całkowicie zapotrzebowanie na ciepło, przykładowo. przestronnego domku jednorodzinnego, jednak należy należycie sformułować rozkład dostarczania energii. Jeśli chodzi o układ równoległy, to ważna jest temperatura na zewnątrz i obciążenie pompy. Gdy mamy do czynienia z sytuacją, kiedy ten drugi wyznacznik jest nadmiernie wysoki, regulator maszyny cieplnej włącza posiłkowe urządzenie do produkcji ciepła. Zespół alternatywny polega na tym, że naczelna pompa ciepła będzie ocieplała bądź chłodziła pomieszczenia jedynie do ustalonej temperatury. Dogrzewać będzie musiał np. na kocioł olejowo – gazowy. Ów rodzaj ocieplania sprawdzi się znakomicie w pomieszczeniach z kaloryferami.

Gruntowe pompy ciepła – czy to się opłaca?

Wszystko tak naprawdę zależy od tego, na jaki typ maszyny cieplnej się zdecydujemy. Na wielu stronach internetowych można wyszukać o nich masę informacji, m in. wpisując w jakąkolwiek wyszukiwarkę słowa „Pompy ciepła Toruń” albo „Pompa ciepła cena”. Pompa ciepła bazująca na systemie woda – woda posiada dwa podstawowe elementy: studnię poboru oraz studnię zrzutową. Jej mocnymi stronami są: mała dewastacja terenu, nieznaczne uzależnienie od warunków pogodowych, trwałość ciepłoty źródła przez cały rok, dosyć niewysokie wydatki na inwestycję przy istniejących zasobach wodnych, duży wskaźnik skuteczności. Pompa grzewcza gruntowa ma jednakże dosyć wysokie wymagania co do jakości wykorzystywanej wody (twardość, ilość manganu oraz żelaza), spore koszty postawienia studni, pompa głębinowa podatna na awarie, czas wykorzystywania najwyżej do 20 lat, przeprowadzenie badań sprawności studni (dla głębszych niż 30 m, trzeba zdobyć zezwolenie wodno – prawne. Dodatkowo w sytuacji, gdy woda głębinowa jest „uciążliwa chemicznie”, należy ubezpieczyć pompę w dobry system filtrów (natomiast to generuje kolejne koszty).

Czy nie lepiej zainwestować w pompę solanka – woda?

Pompa tego rodzaju niejednokrotnie jest zintegrowana z kolektorem gruntowym, przez który przepływa solanka. To oczywiście on przejmuje ciepło z dolnego źródła termicznego. Solanka jest produkowana z roztworu glikolu, nietwardniejącego w nawet wyraźnie niskich temperaturach. Powszechnie wykorzystuje się trzy typy kolektora: kolektor poziomy, spiralny bądź pionowy (inaczej sonda głębinowa).

  • Kolektor płaski otrzymuje się ze specjalnych rurek polietylenowych, które układa się na głębokości 1,5 do 2 metrów. Jego moc jest uzależniona od rodzaju ziemi. Im bardziej wilgna i gliniasta, tym więcej dostarczy ciepła. Innym źródłem grzewczym może być jezioro albo staw.
  • Kolektor spiralny funkcjonuje na podobnych zasadach. Pojedyncze jego podzespoły mają postać spiralnych zwojów. Kładzie się je w dołach o długości od 15 do 20 metrów.

Dużą przewagą kolektorów płaskich jest niewielki koszt inwestycji oraz łatwość konstrukcji. Wadami zaś: uniemożliwienie sadzania drzew nad kolektorem, przykrywania ziemi nad nim np. asfaltem bądź kostką brukową, obniżenie okresu wegetacji roślin umieszczonych nad nim, obejmowanie sporej przestrzeni, wyższe koszty pompowania glikolu. Jeśli nie można przyłączyć kolektora poziomego, to trzeba zastanowić się nad sondą głębinową. Jej elementy mają wygląd pociągłej litery „U” oraz mogą znajdować się od 30 do 150 metrów pod powierzchnią gleby. Plusem tego rozwiązania jest niezależność od aury panującej na zewnątrz, wysoka efektywność, niewysoki poziom dewastacji obszaru, niższe koszty pompowania glikolu oraz opory hydrauliczne. Praktycznie w ogóle nie można obyć się bez profesjonalnego sprzętu i przyzwoleń wodno – prawnych.

Inne rozwiązanie – sorpcyjna pompa ciepła

Proces sorpcji oznacza włączenie przez pewną ciecz drugiej cieczy bądź gazu. Kiedy zaopatrujemy się wodę mineralną gazowaną, to po wyeliminowaniu zakrętki uwolniony zostaje dwutlenek węgla. Przed usunięciem zakrętki z butelki był on w niej po prostu rozpuszczony. Jeżeli chodzi o pompy grzewcze sorpcyjne, to można napotkać dwa rodzaje – absorpcyjne i adsorpcyjne. Pierwsze wykorzystują niskociśnieniową parę, która zatrzymywana jest przez, np. wodę oraz podczas tego procesu wygenerowane zostaje ciepło. Drugie są obecnie w fazie prac badawczych jeśli chodzi o przeznaczanie ich do grzania budynków jednorodzinnych oraz wielorodzinnych. Od dłuższego czasu stosuje się je jako urządzenia chłodnicze o nadzwyczajnie dużej mocy. Ażeby pompy sorpcyjne działały, muszą zasadzać się na układzie próżniowym.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej kliknij w link – Pompy ciepła Toruń

Strona używa cookies
Ok