wiadomości
Wiadomości, fakty, wydarzenia z kraju – jakie informacje warto czytać?
7 lutego, 2017
Kredyty Toruń - Kredyty gotówkowe - Kredyty hipoteczne Toruń - Kredyty samochodowe Toruń - Doradztwo kredytowe
Kredyty hipoteczne i samochodowe – porównaj
13 lutego, 2017

Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa

Ocieplanie poddaszy Toruń ocieplanie pianką poliuretanową otwartokomórkową systemy otwartokomórkowe Bydgoszcz

Co to jest pianka PUR otwartokomórkowa?

W profesji budowlanej można mieć styczność z dwoma rodzajami pianki poliuretanowej: zamkniętokomórkową oraz otwartokomórkową. Piankę z zamkniętymi komórkami o konsystencji plus minus 40 kg/metr sześcienny stosuje się w szczególności do uszczelniania przed niekorzystnymi warunkami oraz ocieplania pomieszczeń magazynowych, izolacji dachów oraz stropodachów, a także podczas przygotowywania „zamrażarek”, a ściślej spiżarni chłodniczych do trzymania owoców i warzyw. Piankę PUR o wyższej konsystencji (60kg/metr sześcienny) wprowadza się do termoizolacji pokryć dachowych, stropodachów, pokryć dachowych spłaszczonych, umocnień, podłóg (jeżeli planujemy ogrzewanie podłogowe) i do separowania obszarów, w jakich mamy do czynienia z szerszym naciskiem. Zaś piankę otwartokomórkową wolno wykorzystać do ocieplenia poddaszy, zadaszeń, posadzek oraz ścianek działowych wewnątrz domu, hangarów dla balonów albo pomieszczeń produkcyjnych.

Pianka z niezasklepionych komórek jest wykonana z niezliczonych „prześwitów”, a w rezultacie może „oddychać”, a mianowicie powodować korzystną wentylację lokum i odprowadzać nazbyt dużą zawartość pary wodnej. Zapobiega powstawaniu pleśni, z tego powodu idealnie nadaje się do ocieplania poddaszy. Ma nie tylko zalety odcinające, odprowadzające parę wodną i wygłuszające. Jest bardzo lekka, wcale nie obciąża bardzo budowli i wprowadza się ją przy wykorzystaniu hydrodynamicznego natrysku. Jest szansa więc zabezpieczać nią zadaszenia w każdym dowolnym wyglądzie – choćby te wysoce wyszukane. Jakie posiada wady? Praktycznie żadnych, o ile jakiś pseudoznawca jej nie użyje do izolowania filarów, do czego absolutnie się nie nadaje. Należy mieć na uwadze, że wcale nie jest odporna na oddziaływanie ognia.

Pianka z zalepionymi komórkami umożliwia najodpowiedniejszą izolację oraz jest niesłychanie niewrażliwa na czynniki atmosferyczne. Przeznacza się ją głównie do zabezpieczania umocnień, posadzek z grzaniem podłogowym oraz do ocieplenia poddaszy. Ma przynajmniej 90% niedrożnych oczek ma konkretną ścisłość, niską drożność i nadzwyczaj dużą nieczułość na wciskanie. Bezbłędnie sprawdzi się do blokowania układów metalowych, rurociągów czy domów inwentarskich.

Która pianka PUR będzie najlepsza?

Wszystko jest uzależnione od tego, który składnik bloku będziemy pokrywać izolacją. Pianka z otwartymi komórkami wymaga nieco mniej materiału, a w dalszej kolejności – jest niezwykle wydajna. Przelicznik izolacji jest troszkę mniejszy, jednak mimo to zabezpiecza dobrą temperaturę w mieszkaniu i jest pewną zaporą dla hałasu. Jeżeli planujemy ocieplić poddasze, to powinniśmy się na nią zdecydować. Należy też mieć na uwadze, że trzeba wtedy zatroszczyć się o wymuszony przepływ powietrza, ażeby praktycznie w ogóle nie skraplała się para wodna i nie rozwinęła się pleśń. Mówiąc w skrócie trzeba kierować się wskazówką kompromisu pomiędzy stawką, powierzchnią, w jakiej pianka zostanie wykorzystana i oporem termicznym. Na poddaszu pianka PUR powinna posiadać co najmniej 10 cm (z zalepionymi komórkami) czy 20 cm (otwartokomórkowa), by osiągała swoje zadanie.

Dobre strony pianki otwartokomórkowej: niezmiernie dobra izolacja w czasie zimy, doskonałe chłodzenie w gorących miesiącach, wyciszanie hałasów, „oddychanie” zapobiegające koncentrowaniu się oparów czy wilgoci, atrakcyjna cena, wydajność, efektywność i bezpieczeństwo, certyfikaty i atesty.

Plusy pianki zamkniętokomórkowej: szczególnie cenna odporność na niesprzyjające warunki pogodowe, nieistnienie mostków cieplnych (znakomita nieprzenikliwość), budulec niewrażliwy na działanie ognia, w ogóle nie obciążający architektury, mały współczynnik przenoszenia energii cieplnej, efektywna termoizolacja, duża hydroizolacja.

Pianka poliuretanowa – sprawdzi się w miejscu, gdzie odmienne drogi nie dadzą oczekiwanych efektów

Połacie dachowe, które mają złożone profile, niezwykle trudno jest zabezpieczać typowymi strategiami. Wyglądają one niewątpliwie wspaniale, tymczasem dla obsługi budowlanej stanowią duże wyzwanie. Jeżeli decydujemy się na ocieplenie poddasza, warto w miejsce wełny mineralnej, postawić rzeczywiście na piankę poliuretanową (bezwzględnie otwartokomórkową). To nadzwyczaj skuteczna strategia uszczelniania przed niekorzystnymi warunkami oraz wycieplania miejsc o nierównych konturach, zatem z klinami w miejscach łączeń krokwi. Dach trzeba bezwzględnie zawczasu zregenerować, by izolowanie pianką posiadało jakiś sens. Piankę można aplikować wprost na elementy metaliczne bądź dachówkę. Część metalowa wcale nie może posiadać korozji, a wszelkie dachówki muszą być nienaruszone. Zastosowanie izolacji pianką PUR jest dużo krótsze niż w przypadku kolejnych materiałów, przykładowo wełny mineralnej. Absolutnie nie musimy obawiać się też szybkiej mineralizacji, kurzenia, wydzielania oparów oraz wyjątkowo wolnego wysychania. Mamy gwarancję, że izolacja będzie funkcjonalna przez masę lat, natomiast my zaoszczędzimy na ocieplaniu domu.

Na co powinniśmy rzucić okiem? Każda firma, jaka realizuje uszczelnianie pianką PUR jest zobowiązana w obszarze wypełniania usługi mieć wszelkie konieczne druki, m in. należyte oznakowanie artykułu albo kartę techniczną materiału. Pracownicy muszą mieć założoną odzież ochronną osłaniającą w pierwszej kolejności drogi oddechowe, skórę, oczy, głowę, szyję. Na dodatek muszą mieć badania u lekarza medycyny pracy (i badania zezwalające na aktywność na wysokości – jeśli jest to nieuniknione) oraz zaświadczenie po zrobionym kursie z Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.

Strona używa cookies
Ok