Depilacja toruń depilacja laserem depilacja Palomar Vectus
Nowoczesna kobieta – nowoczesna depilacja laserowa
5 marca, 2017
Adwokat Toruń - Dobry prawnik Toruń - Kancelaria adwokacka Toruń - Adwokaci Toruń - Biuro prawne - Porady prawne Toruń
Kancelaria adwokacka – pomoc w dochodzeniu odszkodowań
8 marca, 2017

Siatka zabezpieczająca trawnik przed kretami

siatka na krety siatka przeciwko kretom siatka rabatowa

Co zrobić, by krety nie dewastowały naszego trawnika?

Krety to delikatne oraz użyteczne istoty, jakie żywią się insektami. W naszym kraju te małe ssaki są pod częściową ochroną. Pomimo, że bynajmniej nie jadają roślin, są solidnym utrapieniem ogrodników. Krety za sprawą specjalnie przystosowanych łap są w stanie w ciągu tylko 1 godziny wykonać przekop o długości od 12 do 15 metrów. Samotny kret przeciętnie jest „gospodarzem” przekopów o całkowitej długości do 1 kilometra. Podczas łapania jedzenia, mianowicie przykładowo glist, niszczą korzonki roślin, a często nowe skwerki. Nad skwerkiem unosi się znamienny nasyp, zaś pod powierzchnią gleby (od 20 do 50 metrów) – okazałe tunele. W przeciągu kilku dni samotny kret ma możliwość całkiem zniszczyć naszą przydomową bądź działkową florę. Jakie są dobre strategie na ochronienie trawników przed ofensywą kretów?

Po pierwsze – preparaty odpychające, jakie mają za zadanie wypłoszenie tychże stworzeń z określonego regionu. Krety wcale nie widzą, jednak posiadają bardzo sprawnie rozwinięty słuch oraz węch. Dzięki odstraszaczom wibracyjnym, dźwiękowym oraz wibracyjno – dźwiękowym można szybko je usunąć.

Po drugie – pułapki na krety. Powinniśmy mieć na uwadze, że w żadnym przypadku nie możemy owym zwierzętom robić żadnej krzywdy! Schwytany w sieci krecik musi zostać wypuszczony na wolność.

Po trzecie – i praktycznie najistotniejsze – siatka przeciw kretom. Jest ona pewną granicą dla tych zwierząt, tak naprawdę – absolutnie nie do przebicia.

Czy warto zamontować siatkę na krety?

W tym momencie sklepy ogrodnicze proponują siatki metalowe oraz z materiału syntetycznego. Te pierwsze zostały uformowane z ocynkowanej stali i jednocześnie okryte tworzywem syntetycznym (ażeby nigdy nie korodowały), drugie – są wytworzone z surowca sztucznego niesłychanie wytrzymałego na oddziaływanie nieprzychylnych czynników. Jeżeli kupimy siatkę na krety o rzadszych oczkach, wówczas uchroni ona nasz skwerek tylko przed tymi stworzeniami. Ściślejsza jest efektywnym trikiem nie tylko na krety, ale również na nornice. Dlaczego siatka jest skuteczniejsza aniżeli inne taktyki? Odmienne drogi zakładają, iż krety obecnie są pod naszym trawnikiem i można je albo wypłoszyć albo znaleźć. Na domiar złego taka walka potrafi przebiegać latami, bo zwykle krety za wyżywieniem wracają w znane sobie miejsca. Siatka na krety ma ochraniać cały zieleniec przed przedziurawieniem się kreta na zewnątrz oraz wykonaniem przez niego „kretowiny”. Jeśli zwierzę tego nie zrobi, minie dane miejsce w poszukiwaniu takiego, w jakim śmiało będzie mógł się „przedziurawić”. Jaka jest przyczyna? Kretowiny są co parę godzin nadzorowane w poszukiwaniu zagrożenia, mianowicie łowców. Rozciągnięcie tej siatki wymaga sporego nakładu pracy. Zdecydowanie nie jest to działanie na parę chwil, jednak wyniki są długofalowe, natomiast roślinki w skwerze – oszczędzone!

Którą siatkę na krety wybrać?

W czasie nabycia trzeba kierować się wieloma parametrami siatki, która ma zabezpieczyć nasz trawnik przed malutkimi destruktorami: formą artykułu, z jakiego została utworzona, średnicą oczek, wielkością siatki i drogą łączenia. Siatka powinna być należycie gruba, ażeby kret jej praktycznie w ogóle nie zniszczył, natomiast otwory muszą posiadać optymalną wielkość, czyli od 10 mm do 16 mm. Siatki, które możemy znaleźć w sklepikach ogrodniczych mają tolerancyjność +/- 2mm. Jeśli oczka będą węższe niż 8 mm, to może to być znaczny kłopot dla układu korzeniowego murawy. Szerokość siatki należy dobrać do typu ogrodu. Im węższa, tym o wiele więcej trzeba będzie wykonać zakładek. Jeżeli posadzka jest twarda, należy użyć szpilki metalowe; jeżeli jest sprężysta – można z powodzeniem włożyć syntetyczne. Kołki prawidłowo się trzymają, jednakże kiepsko się je wciska.

W jaki sposób zamontować siatkę na krety?

Ogół zależy od tego, czy posiadamy aktualnie utworzony i rozrośnięty ogródek czy teraz go planujemy. W drugim przypadku jest znacznie łatwiej. Siatkę rozkładamy zwyczajnie 10 cm pod zieleńca oraz 30 cm pod rabat. Warto ją położyć z nakładem liczącym 10 cm po obu bokach. Przy użyciu specjalistycznych kołków i kotwic powinniśmy siatkę umieścić na pochyłym obszarze. Należy pamiętać, że mechanizm mechanicznego podlewania musi znaleźć się pod siatką. Jeśli mamy aktualnie piękny skwer, wtedy musimy wybrać pomiędzy:

  • Odręcznym zrzuceniem darni, przygotowaniem siatki i znowu układaniem darni
  • Umocowaniem siatki stojącej – wkopuje się ją na głębokość szacunkowo 70-80 cm. Ponad glebą musi górować w przybliżeniu 20 cm fragment. Może nadarzyć się, że jeden bezwzględny kret podkopie się pod nią i ujawni się w naszym skwerze.

Jeśli zmierzamy do tego, aby zapewnić dobrą asekurację naszym rabatom, grządkom i nasadzeniom, koniecznie zdecydujmy się na profesjonalną siatkę rabatową, która zabezpieczy je przed wszelkimi stworzeniami, np. domowymi oraz na siatkę na krety ulokowaną horyzontalnie. Miejmy na uwadze, że siatka musi być wyjątkowo wytrzymała, więc taka, której nie zdewastują nie tylko krety. Jeżeli planujesz uzyskać o wiele więcej wiadomości o opisanych siatkach, wejdź w ten link – Siatka na krety

Strona używa cookies
Ok