Sklep internetowy założony przez WooCommerce
17 września, 2020
Biuro rachunkowe i Księgowość elektroniczna
21 września, 2020

Optymalizacja stron internetowych

WordPress oferuje wiele możliwości do tworzenia witryn WWW, ich budowania i prowadzenia. Dzięki możliwościom WordPressa powstają strony, jakie da się łatwo rozwijać również ze względu na pozycjonowanie. Żeby optymalizacja strony WWW na WordPressie miała sens, warto sprawdzić różne wtyczki i narzędzia zaprojektowane do optymalizacji i {wspierające|wspomagające pozycjonowanie.

Page Speed Insight

Pierwszym narzędziem niezwykle korzystnym do optymalizacji witryn WWW jest stworzony przez Google Page Speed Insight. Takie narzędzie w głównej mierze sprawdza czas, którego wymaga przeglądarka, aby w zupełności załadować stronę . Na podstawie danych Google wskazuje ocenę w skali od 0 do 100 punktów. I chociaż sam Page Speed nie zwiększa pozycji, tak niewielka wartość punktowa może wpłynąć na jej zaniżenie. To co ważne w funkcjonowaniu tego narzędzia, to kompletna analiza elementów, jakie oddziałują na ten lub inny wynik. Dzięki temu wiadomo, które elementy potrzebują poprawy. Między innymi warto pomniejszać rozmiary obrazów, eliminować elementy blokujące renderowanie, usuwać niepotrzebne już kody CSS, JavaScript lub wtyczki.

Google Lighthouse

Bardziej rozbudowanym narzędziem optymalizacji witryn na WordPress jest również narzędzie Google Lighthouse, zamieszczone bezpośrednio w przeglądarce. Funkcjonuje podobnie do Page Speed Insight, jednak jest nieco bardziej rozszerzone, ze względu na obecność 5 kategorii. Pierwszą jest wydajność strony. Analizuje stronę internetową ze względu na jej działanie. Określa między innymi czas wyświetlenia strony, wskazuje niepotrzebne kody CSS, JavaScript, pokazuje elementy konieczne do naprawy, aby zwiększyć wydajność. Drugim parametrem jest dostępność. W tym dziale istotne jest dostosowanie do użytkownika. Oceniane są np. opisy alternatywne, przystępność języka i wyraźna struktura.

Kolejny parametr – best practices – ocenia funkcjonalność strony internetowej pod względem zachowań użytkowników. Dla przykładu określa możliwość wklejania haseł, kwestie techniczne jak dostosowane rozmiary wyświetlanych obrazów czy właściwe użycie kodów HTML. Google Lighthouse analizuje stronę internetową także pod względem SEO. Sprawdza na przykład zastosowanie opisów meta czy atrybutu alt dodawanego do obrazów. Ostatnia z kategorii, czyli Progressive Web App (PWA) ma za zadanie oceniać, czy witryna internetowa zawiera funkcję aplikacji dostępnej offline i czy dobrze działa w wersji mobilnej. Tak szczegółowy audyt pokazuje wszystkie niedociągnięcia, jakie trzeba naprawić dla dobrej optymalizacji strony WWW na WordPressie.

Test My Site with Google

Narzędzie Test My Site w przeciwieństwie do Page Speed oraz Lighthouse skupia się w głównej mierze na mobilnych urządzeniach. Najważniejszej weryfikacji podlega czas wyświetlenia strony oraz metoda pokazania jej na komórkach. Test My Site tworzy ścisły raport pokazujący co należy naprawić. Między innymi zwraca uwagę na zasoby utrudniające renderowanie, sprawność JavaScript, a także podpowiada wyrzucenie niepotrzebnych narzędzi. Test My Site pokazuje też ulepszenia, jakie pomogą dopasować stronę do potrzeb użytkownika, np. uruchomienie witryny offline dostępnej z każdego miejsca. Test My Site with Google pokazuje też usprawnienia odnoszące się do takich działań, jak łatwa metoda logowania, rejestracji czy płatności. Google gwarantuje spory zakres narzędzi wskazujących najważniejsze usprawnienia dodatnio wpływające na optymalizację strony WWW.

Wtyczki optymalizacji witryn na WordPressie

Oprócz narzędzi oferowanych przez Google do optymalizacji witryn www na Wordpresie da się zastosować też przygotowane w tym celu wtyczki. Korzystając z WordPressa otrzymuje się nieograniczony dostęp do darmowych i płatnych wtyczek, jakie posiadają wiele funkcjonalnych dodatków, wzbogacających strony internetowe. Wtyczki powiązane z optymalizacją mają za zadanie wprowadzanie usprawnień, jakie oddziałują na jakość strony.

Autoptimize – celem tej wtyczki jest optymalizacja od strony kodów HTML oraz CSS. Poprzez tę wtyczkę usuwane są nieużywane znaki HTML. Za jej sprawą możliwa jest też optymalizacja obrazów i czcionek. Poza tym wtyczka Autoptimize przekłada skrypty w stopkę, w ten sposób pomniejsza czas ładowania samej strony.

Yoast SEO – jest wtyczką, która ocenia wpisy, podstrony i strony itp. z uwagi na poprawność SEO np. słów kluczowych, atrybutów alt, meta danych lub parametrów title. Dzięki tej wtyczce możliwa jest zmiana tych elementów, a sama wtyczka pokazuje dobrze przygotowane elementy i takie, jakie należy poprawić w treści, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty optymalizacji strony WWW na Wordpresie.

W3 Total Cache – odpowiada za czas ładowania strony. Za sprawą dodawanych reguł usprawnia wydajność strony dzięki czemu wczytuje się ona o wiele szybciej. Zarządza tworzeniem cache (pamięci podręcznej), jej usuwaniem i na redukcję kodów np. CSS oraz HTML. W ten sposób przeglądarka zachowuje statyczne pliki w trakcie pierwszego włączenia strony, a przy następnych razach wyświetla ją bez obciążania serwera www.

Optymalizacja stron

Strona używa cookies
Ok