Montaż okien toruń - okna pcv - pasywne okna Toruń
Okna drewniane Toruń montaż i serwis
1 września, 2020
Meble wypoczynkowe - projektowanie wnętrz
Urządzanie domu -meble amerykańskie
1 września, 2020

Utrata zęba równa się z koniecznością jego odbudowy, by nie dopuszczać do następnych zmartwień. Oboczne zęby oraz zęby naprzeciwko potrzebują oparcia, inaczej one same mogą zacząć się chwiać,  a ostatecznie wypadać. Z tej przyczyny należy od razu uzupełnić lukę. Jednym z najczęściej używanych w klinkach dentystycznych protez, są mosty protetyczne. By móc założyć most protetyczny, w jamie ustnej muszą wciąż znajdować się zęby, jakie staną się oparciem dla mostu. Ten typ wypełnienia może więc zostać zastosowany jeśli przerwa znajduje się pomiędzy zębami sąsiadującymi. Ogromnym atutem tego wyjścia jest to, że da się tak wymienić do nawet 3 zębów jeden przy drugim na raz. Mosty protetyczne są aplikowane na stałe, więc są znacznie bardziej komfortowe w porównaniu do ruchomych protez. Chociaż duża część pacjentów boi się resztek pokarmów wchodzących pod most, stomatolodzy zapewniają – nie trzeba się martwić, ponieważ właściwie dostosowany most do tego nie dopuszcza i jedzenie nie wnika do środka. Warto wziąć pod uwagę kupno mostu protetycznego, ponieważ jest to komfortowe i estetyczne wypełnienie.

Jakie są rodzaje mostów protetycznych

Most protetyczny odznacza się bardzo prostą budową. Skonstruowany jest z 2 filarów, jakie zakłada się na przylegających do luki zębach oraz z przęsła, jakie zasłania brak zęba. Istnieją dwa rodzaje mostów protetycznych. Ten najbardziej znany montuje się na specjalnie sąsiednie zęby, czasami bywa również tak, że zamiast sąsiednich zębów filarami okazują się implanty zębowe. Taki typ mostu jest niezwykle wytrzymały i wykorzystywany w większości gabinetów dentystycznych. Są jednak miejsca, gdzie koronę zastępującą wyrwany ząb przykleja się do pobliskich zębów pacjenta. Taka technika jest rzadziej stosowana, ponieważ nie jest tak trwała i da się nią zastąpić tylko pojedynczy ząb.

Zazwyczaj mosty protetyczne stomatologiczne przygotowywane są z kilku oddzielnych materiałów. Całkowicie estetyczne są mosty pełnoceramiczne, gdzie tak samo most jak i jego podbudowa są stworzone z cyrkonu. Tak samo często stosowane są porcelanowe mosty na podbudowie metalowej – z reguły ze stali, a w niektórych przypadkach na prośbę pacjenta ze złota. Nie tak trwałe i mniej estetyczne są wykonane z kompozytu (tworzywa, z którego robione są plomby dentystyczne) na podbudowie zrobionej z włókna szklanego.

Most protetyczny – wskazania

Przygotowanie mostu protetycznego zalecane przed dentystów jest głównie tym pacjentom, którzy chcą trwale uzupełnić przerwę po utracie zęba albo zębów, ale nie mogą wydać na droższe implanty stomatologiczne. Mosty protetyczne absolutnie wystarczają, żeby zamaskować widoczną przerwę i zatrzymać wzmagające się przemieszczanie się zębów pobocznych oraz wstrzymać zanik kości w przestrzeni braku zęba. Utrata kości to ciężka sprawa, bo rzutuje nie tylko na samo stan jamy ustnej, ale również sam prezencję twarzy, która może przez to wyglądać starzej. Uzupełnienie braku zęba w gabinecie dentystycznym działa w ten sposób, że odzyskujemy właściwy podział sił podczas żucia oraz odpowiednie funkcje i budowę zgryzu. W ten sposób unikamy też ryzyko powstawania chorób przyzębia i dziąseł z uwagi na gromadzące się w luce pozostałości pokarmu. Najważniejszym dla pacjentów zaleceniem do założenia mostu protetycznego jest odzyskanie piękna uśmiechu. Wymóg, jaki trzeba spełnić, żeby stomatolog mógł założyć most protetyczny jest odpowiednia ilość filarów do utrzymania mostu. Filary muszą być zdrowe, żeby obciążenie nie doprowadziło do ich wczesnego zniszczenia.

Etapy wykonania mostu protetycznego?

Pierwszym elementem każdego leczenia stomatologicznego jest diagnoza i badania, jakie pomogą dentyście sprawdzić, czy wykonanie mostu protetycznego jest właściwym wyborem, mając na uwadze stan jamy ustnej pacjenta. Jeżeli stomatolog nie dostrzeże żadnych przeciwwskazań, będzie mógł przystąpić do działania. Jeśli zgodnie z planem oparciem dla mostu protetycznego mają być sąsiadujące zęby pacjenta, należy je przyszykować. W tym celu stomatolog musi trochę je oszlifować, żeby później możliwe było indywidualne dobranie mostu. Pomimo niepokoju wielu osób szlifowanie zębów nie boli, ponieważ mieści się w obrębie szkliwa. Szlifowanie nie uszkadza zębów, a przeprowadzający go stomatolog zawsze wie, ile części zęba mogą być oszlifowane. Ten zabieg nie będzie potrzebny w przypadku oparcia mostu na implantach. Kiedy zęby zostaną już oszlifowane, następnym krokiem wykonania mostu protetycznego jest zebranie potrzebnych wycisków. Na ich bazie, stomatolog protetyk stworzy indywidualnie dopasowany most. Na ten czas, kiedy w pracowni protetycznej wykonywany jest dopasowany most protetyczny, stomatolog aplikuje tymczasowy most, którego przeznaczeniem jest ochrona przygotowanych zębów. Kiedy ostatecznie most zostanie przygotowany, stomatolog dostosuje go do kształtu jamy ustnej, po czym aplikuje na stałe.

Zalety mostów protetycznych

Podstawowymi zaletami mostów protetycznych jest ich wytrzymałość i estetyka. Za ich sprawą możemy odbudować parę zębów jednocześnie i przywracamy wszystkie funkcje żucia. Uzupełnienie zęba mostem protetycznym oddaje piękno uśmiechu oraz komfort.

Most protetyczny

Strona używa cookies
Ok