Adwokat Toruń - Adwokat sprawy rozwodowe - Adwokat sprawy karne - Adwokat sprawy cywilne - Dobry adwokat Toruń
Czy adwokat to zawód dla mnie?
11 marca, 2017
Zabiegi usuwające cellulit Wyszczuplanie ciała Modelowanie sylwetki
Precyzyjne technologie usuwania cellulitu
15 marca, 2017

Kierowcy karetek muszą kończyć specjalistyczne kursy

Kursy na karetki pogotowia szkolenia dla kierowców karetek

Co robi kierowca karetki?

Nie istnieje zapewne osoba, która nie zaobserwowałaby karetki podążającej na sygnale. Nie tylko w wyniku znanego odgłosu, który robi na jezdni, ale też ze względu na dramatyczność sytuacji. Sanitarka na sygnale znaczy bowiem jedno: wewnątrz jest ktoś wymagający niezwłocznie pomocy, gdyż w niebezpieczeństwie jest jego zdrowie bądź życie. Ratownicy medyczni – oczywiście – są niezastąpieni, ale kierowca karetki też odgrywa ważną rolę. Co naprawdę robi? Inaczej mówiąc: czym konkretnie zajmuje się osoba, która pozostaje za kierownicą pojazdu uprzywilejowanego?

Po pierwsze jego zadaniem jest przywożenie schorowanych osób, które wymagają bezzwłocznej pomocy albo terapii, do szpitala bądź innej placówki ochrony zdrowia. Przekazuje również materiały medyczne, które potrzebują specjalnych warunków przewozu. Kierowca ambulansu odbiera polecenia od osób zatrudnionych w dyspozytorni. To oni powiadamiają go, w które miejsce musi się pilnie udać, ile osób potrzebuje pomocy itd. Jeśli prowadzi samodzielnie oraz natrafi na wypadek, jest upoważniony udzielić jego ofiarom pierwszej pomocy. Kierowca pomaga także ratownikom umieszczać rannych w karetce (z wykorzystaniem noszy).

Czego wymaga się od kierowcy karetki?

Naturalnie oprócz zapewnienia pomocy osobie rannej, domaga się od kierowcy karetki, żeby unikał impulsywnych manewrów na jezdni. Nadrzędnym obowiązkiem jest nieszkodzenie rannemu, który jest przewożony do placówki medycznej. Kierowca jadący ambulansem jest zobligowany do zachowania jej w doskonałym stanie technicznym, w czystości oraz w gotowości do pospiesznego wyjazdu do osoby potrzebującej. Na każdym kroku musi podtrzymywać łączność ze stacją pogotowia. Kiedy jedzie już ambulansem, musi odpowiednio wcześnie zasygnalizować pozostałym użytkownikom drogi, że wyjeżdża z nagłym przypadkiem. Chodzi tu o sygnały akustyczne oraz optyczne. Każdy kierowca pogotowia musi wcześniej zrealizować fachowy kurs dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych, żeby móc w ogóle zacząć pracę w takim zawodzie. Takie szkolenia są organizowane poprzez ośrodki szkolenia kierowców. Trzeba posiadać prawo jazdy z właściwej kategorii, skończone 21 lat, zaświadczenie lekarskie od lekarza medycyny pracy i psychologa o braku przeciwwskazań zdrowotnych, wykazać się płynnością w prowadzeniu pojazdu, jak również posiadać właściwe dyspozycje mentalne.

Czy warto zrobić kurs na kierowcę karetki?

Wszystko jest uzależnione od tego, czego oczekujemy po owym zawodzie. Należałoby na początku upewnić się, że posiadamy odpowiednią znajomość warunków w jakich się go wykonuje. Kierowca ambulansu spotyka się z chorymi zakaźnie, więc nadwyrężyć się może także jego zdrowie. Prócz tego jest narażony na ogromny stres podczas prowadzenia pojazdu. Jest poważne ryzyko, że spowoduje wypadek jeżdżąc z rannym z niezwykłą prędkością. Ponad to kierowcy pomagają przy wnoszeniu chorych do szpitala czy podobnych placówek. Może to prowadzić do kontuzji dłoni, barków bądź kręgosłupa. Co istotne – praca w zasadzie nie odbywa się w uregulowanych godzinach. Tutaj prawdopodobnie wypada zmierzyć się z układem 12-godzinnym. Dodatkowym źródłem stresu są przykre sytuacje życiowe pacjentów, z jakimi kierowcy sanitarek spotykają się codziennie.

Często mocno oddziałuje to na złe samopoczucie, jest powodem apatii bądź co najmniej obniżonego nastroju. Bez wątpienia dobrze jest zrealizować kurs na kierowcę karetki wtedy, kiedy mamy pewność, że pochłania nas wyłącznie niniejszy zawód oraz jesteśmy wytrzymali psychicznie.

Na jakie niedogodności są narażeni kierowcy sanitarek?

Przeważnie na niezdrowy hałas (syreny alarmowe), kontakt z izotopami radioaktywnymi (istnieje możliwość napromieniowania), wypadki (m in. prowadzenie karetki z dużą prędkością, przecinanie skrzyżowań pomimo czerwonego światła), dokuczliwe rezultaty oddziaływania materiałów odkażających, zarazki chorobotwórcze (które potrafią znajdować się, m in. we krwi), nadmierny wysiłek fizyczny i wymuszoną pozycję podczas prowadzenia sanitarki, transportowania pacjentów. Wyjątkowo istotnym (i również niekorzystnym) składnikiem jest kontakt z umierającymi pacjentami albo zmarłymi, co intensyfikuje zasadniczo stan napięcia wewnętrznego. Kierowca pogotowia może także ulec innym urazom, np. tym, które sprowokują sami pacjenci. Często tak jest w przypadku poszkodowanych chorych psychicznie.

O tym musimy pamiętać!

Miesięczne wynagrodzenie kierowcy sanitarki mieści się w obrębie 3.000 zł brutto i jest zależne od różnych czynników, m in. stażu pracy, zdolności majątkowych szpitala czy regionu. Pracodawca zwraca szczególną uwagę na kompetencje oraz predyspozycje, które zatrudniony mógł wypracować wcześniej na analogicznym stanowisku. Uprawnienia do kierowania sanitarką mamy szansę zdobyć tylko na profesjonalnym szkoleniu, zaś pracodawcy patrzą na nie łaskawym okiem. Zazwyczaj do realizowania niniejszego zawodu jest wskazane średnie wykształcenie i dodatnio ocenione psychotesty. Każda czynność kierowcy ambulansu jest pracą samodzielną, innymi słowy, iż tylko osoba kierująca takim pojazdem jest za niego nieodwołalnie odpowiedzialna. Planujesz wiedzieć więcej o szkoleniach dla kierowców ambulansów? wejdź tutaj – Profesjonalny Ośrodek Doskonalenia Kierowców

Strona używa cookies
Ok