Sala zabaw Poznań - Urodziny dla dzieci Poznań - Kinderpark Poznań
Gdzie najlepiej zorganizować urodziny dla dzieci?
10 maja, 2012

Bezpieczeństwo na drogach zależne jest w głównej mierze od techniki prowadzenia samochodu. Niezwykle często nerwowe i bezmyślne manewry na jezdni są czynnikiem wypadków i wystawiają innych na utratę zdrowia. Najgorszym wrogiem użytkowników ruchu samochodowego jest brak wyobraźni. Kierowcy bardzo często zbyt wysoko oceniają możliwości swoich samochodów i jeżdżą na granicy ryzyka. Sytuacje takie jak wyprzedzanie w słabo widocznym miejscu czy wyprzedzanie bez zerknięcia w lusterko to codzienność na polskich drogach, która często prowadzi do tragedii. Dziś bardzo poważnym wyzwaniem szkół jazdy i placówek organizujących kursy bezpiecznej jazdy jest rozwijanie świadomości świeżych kierowców w temacie wczesnej analizy zagrożeń na drodze i manewrów innych użytkowników ruchu. Szerzenie idei jazdy bezpiecznej to nieodzowny element kształcenia w czasach gdy na drogach jeździ co raz więcej samochodów. Odkryjesz zatem jak jak zachowywać się na drodze bezpiecznie i kulturalnie, tak by nie stwarzać zagrożeń na drogach.

Przygotowanie samochodu do drogi do podstawa

Zawsze przed, długą trasą upewnij się czy wszystko w Twoim samochodzie chodzi bez żadnych zakłóceń. Bardzo często powodem wypadków są kwestie wynikające z złej kondycji pojazdów. Szczególnie groźna jest usterka auta na ruchliwej ulicy, kiedy kierowca znajduje się w sytuacji bez wyjścia. Pewnym sytuacjom możemy jednak zapobiec, wykonując profilaktyczne czynności. Rozpocznij od weryfikacji ciśnienia opon i oceny ich stanu. Sprawne opony samochodowe chronią przed wypadnięciem z jezdni i utrzymują samochód na powierzchni jezdni. Następną bardzo ważną czynnością jest kontrola oświetlenia. Światła zapewniają dobrą widoczność samochodu. Zatroszcz się także o niezawodne hamulce, przez które unikniesz zderzenia z dziką zwierzyną. Sprawdź również stan płynów samochodowych. Przed odpaleniem samochodu wyczyść lusterka i szyby, by móc bez przeszkód obserwować jezdnię i pobocze. W sumie wszystkie te czynności trwają chwilę, a w wielu sytuacjach mogą uratować nam życie.

Kształtowanie pozytywnych nawyków przy wsiadaniu do auta

Jazda defensywna rozpoczyna się w głowie każdego kierowcy. To jak przygotujemy się do drogi i jak gasimy swoje emocje ma niebagatelny wpływ na styl jazdy. Nim wyruszymy w podróż dobrze jest poznać całą trasę, by nie spotkać problemów, takich jak nagłe zawracanie z źle wybranej drogi. Wiedza o typowych na konkretnym odcinku trasy niebezpieczeństwach będzie niezwykle pomocna. Każdy kierowca powinien również przybrać właściwą pozycję ciała na fotelu. Pamiętaj – usiądź wygodnie, tak by utrzymywać poprawną odległość do kierownicy i do pedałów. Wyreguluj fotel kierowcy w ergonomiczny sposób, a następnie dostosuj lusterka w taki sposób, by bok samochodu był jak najmniej widoczny. W lusterku powinieneś obserwować całość jezdni. Podczas długiej trasy najważniejszy jest komfort klimatyczny. Ustaw optymalną wilgotność i temperaturę w środku samochodu, pamiętając o tym, że nie może być w niej zbyt ciepło. Zbytnie nagrzanie samochodu może powodować suchość oczu i szybsze znużenie. Jakiekolwiek ruchome elementy w samochodzie, bagaże, czy ułożone w bagażniku zapasy płynów samochodowych powinny być zabezpieczone, by nie przemieszczały się podczas prowadzenia pojazdu. Wykonanie tych wszystkich zadań lepiej przygotuje Cię do trasy.

Analiza zagrożeń w ruchu drogowym

Bardzo często zdarza się nam obserwować manewry innych uczestników ruchu drogowego . Pytanie jest jednak, czy umiemy wydobywać z tego jakiekolwiek wnioski? Podczas zajęć na prawo jazdy instruktorzy mówią o tym, czym jest zasada ograniczonego zaufania. Praktycznie stosowanie tej zasady jest bardzo przydatne i maksymalizuje poziom naszego bezpieczeństwa. Rzecz jasna nie zawsze jesteśmy w stanie zauważyć błyskawiczną zmianę pasa ruchu, czy skręt pojazdu bez jakiejkolwiek informacji. Trzymając się konkretnej odległości od innych uczestników ruchu ( według najnowszych badań są to 3 sekundy od pojazdu znajdującego się przed nami) i nie dekoncentrując się niepotrzebnymi czynnościami, jak zmiana kanału radiowego, mamy możliwość lepiej ocenić zamiar innych kierowców i prędzej odpowiedzieć na jakiekolwiek zagrożenia. Pamiętajmy również o tym, żeby samemu dużo wcześniej ostrzegać innych uczestników ruchu o swoich zamierzeniach. Kierunkowskaz wskazujący kierunek skrętu powinien być wciśnięty jeszcze przed hamowaniem. Zbliżając się do świateł na skrzyżowaniu spójrzmy jakie światło pojawia się na równoległym przejściu dla pieszych. Czerwona barwa światła na pasach wskazuje nam, że w nie długo dla nas także zapali się kolor wstrzymujący ruch. Zerkaj w lusterka, zwłaszcza przy możliwości wyprzedzenia, by uniknąć zderzenia z samochodem, który ten manewr zaczął wcześniej. I co bardzo ważne, rób wszystko by jeździć jak osoba kulturalna. Nie stresuj siebie, ani innych gdy nie jest to konieczne. Umożliwiaj innym bezpieczne włączenie się do ruchu i w miarę możliwości daj pieszym przejść na pasach. Bezpieczeństwo zależy głównie od Twojej kultury jazdy!

Nie często mamy możliwość na kompletne przetestowanie wszystkich manewrów na drodze. Ograniczony czas zajęć praktycznych na szkoleniu na prawo jazdy pozwala jedynie zapoznać się z ryzykiem w ruchu drogowym. Jednak od pewnego czasu co raz większa liczba szkół jazdy organizuje kursy bezpiecznej jazdy, w trakcie których możesz dowiedzieć się czym jest jazda defensywna w praktyce i jak jeździć bezpiecznej. Wiele szkół doskonalenia stylu jazdy oferuje ćwiczenia na macie poślizgowej i w symulatorze zagrożeń w ruchu, co silniej wykształca umiejętności kierowców. Kurs jazdy bezpiecznej to przeciętnie koszt 400 złotych za podstawowy wymiar szkolenia. Mało czy dużo, ocenę pozostawiamy Wam. Jednak pamiętajcie, że bezpieczeństwo i nasze życie nie mają ceny.

Jeżeli zainteresował Cię kurs bezpiecznej jazdy, zawitaj do naszej palcówki doskonalenia techniki jazdy w Toruniu. Oferujemy specjalistyczne szkolenia i doświadczonych instruktorów. Zapraszamy do profesjonalnego ODTJ w Toruniu i na naszą stronę www: prawo jazdy.

Strona używa cookies
Ok