Implanty stomatologiczne – Toruń
26 sierpnia, 2020
Nowoczesne techniki termicznych izolacji
28 sierpnia, 2020

Systemy nawadniania ogrodów

Jeśli chcemy, by ogród wspaniale wyglądał, kluczowym elementem, który utrzyma go w okazałym stanie jest podlewanie. Nie wystarczy pielęgnować rośliny podcinając je, czy dostosowując je do gleby. Każdy ogród wymaga wody, niestety zwyczajne metody nawadniania nie dość, że zabierają dużo czasu oraz wysiłek, to obok tego wymagają stałego pamiętania o wykonaniu tej czynności. Średnio ocenia się, że tak samo jak z wyrównywaniem trawy, nawadnianie ogrodu pożera najwięcej czasu pośród innych zabiegów pielęgnacyjnych. Dlatego też wymyślono systemy nawadniania ogrodów, jakie będą „pamiętały” o potrzebie podlania ogrodu, ale również mogą dopasowywać ilość wody.

Tradycyjne metody nawadniania ogrodów

Częste używanie zwykłej konewki zajmuje niezwykle dużo czasu i sprawdzi się zaledwie w maleńkim ogrodzie, z uwagi na to wiele osób co najmniej decyduje się na zakup węża ogrodowego. To o wiele bardziej komfortowe, ponieważ dzięki tzw. szybkozłączkom da się podpiąć wąż pod kran, co o wiele upraszcza dojście do każdego zakątka ogrodu, biegania z konewką oraz stałego dolewania wody. Do ręcznego podlewania możemy przyłączyć pistolet, który pozwala na dopasowanie ciśnienia wody, a nawet zatrzymanie wody bez potrzeby odcinania kranu, a także specjalne ogrodowe zraszacze, które podczepia się pod wąż oraz które też usprawniają nawodnienie ogrodu oraz w dużym stopniu zminimalizują wkład ludzkich rąk.

Jeżeli zależy nam na większym zautomatyzowaniu nawadniania ogrodu, warto zainstalować system nawodnienia ogrodu. Jednym z najmniejszych jest specjalny elektroniczny sterownik nakładany na kran, który pozwala na programowanie momentu zraszania. Minusem tego sposobu są widoczne rozłożone po powierzchni ogrodu węże i niemożliwość rozbudowy systemu.

Systemy nawadniania ogrodu

Zachowanie ogrodu w stałym nawodnieniu nie oznacza , że musimy pogodzić się z widocznymi przewodami. Instalacja dużego systemu nawadniania sprawdzi się nie tylko w ogromnych ogrodach, ale także w średnich oraz całkiem małych. System nawadniania potrzebuje co prawda zaangażowania w postaci planu oraz montażu pełnego systemu. Zwykle system zakopywany jest pod powierzchnią. Wymagane jest zastosowanie programatora, rur rozlewających wodę, podłączonych do wodnej instalacji w postaci zaworów, a do tego zraszaczy, jakie potrzebnych do rozlania wody po samym ogrodzie. Nie trzeba się martwić tym, że system ma zostać zainstalowany przed powstaniem ogrodu.

Rodzaje zraszaczy ogrodowych

Wśród ogrodowych zraszaczy kupimy parę różnych rodzajów, jakie można wykorzystać do nawodnienia ogrodu. Spisują się one doskonale jako element całego systemu nawadniającego.

Zraszacze stałe – są mocno znane z tego powodu, że ich kluczową zaletą jest miarowe nawodnienie wybranej części ogrodu. Wyposażone w nadające kształt strumienia dysze oraz sterowniki odpowiadają za ciśnienie wody sprawdzają się doskonale. Zraszacze stałe mogą być wynurzane – są one dość niskie, ale ich kluczową zaletą jest to, że po wykonaniu pracy ukrywają się pod powierzchnią. Z kolei zraszacze niewynurzane są na stałe obecne na powierzchni ziemi.

Zraszacze ruchome – w głównej mierze są wybierane, ponieważ ich działanie może być wyregulowane w zakresie 360o. Bardzo dobrze zdadzą egzamin w podlewaniu trawy i posiadają sporo funkcji oraz są lepsze pod względem jakości w zestawieniu do zraszaczy stałych. Szczególnie polecane są do nawadniania mniejszych oraz średnich ogrodów. Zasięg wody może docierać od 3 do nawet 22 metrów, a dodatkową funkcją tego systemu jest to, że możemy nawadniać w danym momencie tylko konkretny sektor.

Mikrozraszacze –w głównej mierze są dobre w kreowaniu maleńkiej mgiełki, z tej przyczyny sprawdzą się dla roślin, jakie nie wymagają przesadnie dużej ilości wody.

Nawadnianie liniami kroplującymi

Drugim sposobem systemu nawadniania ogrodu są linie kroplujące. Z reguły służą one nawadnianiu korzeni roślin. Dlatego też będą doskonałe do nawadniania żywopłotów, drzew, ozdobnych krzewów oraz warzywników. Zaletą takiego systemu nawadniania jest to, że nie moczy liści, łodyg ani kwiatów, za sprawą czego nie dojdzie do poparzenia roślin. Dodatkowo jest to system całkowicie ekonomiczny, z uwagi na zminimalizowanie marnowania wody. Linie kroplujące stworzono z kabli z kroplówkami, jakie kroplują wodę. Kroplowniki bardzo oszczędnie nawadniają rośliny dając im odpowiednią ilość wody.

Mini linie kroplujące

Sprawdzają się tylko na małych przestrzeniach, do nawadniania niewielkich rabat kwiatowych, skalniaków, czy mało dużych żywopłotów. Dużą zaletą jest możliwość łatwiej instalacji oraz wyboru nawadnianych miejsc. Mini linie kroplujące spisują się w głównej mierze w ogrodach, w jakich rośliny rosną nieregularnie

http://www.ogrody-torun.pl/uslugi-ogrodnicze/

Strona używa cookies
Ok