Specjalista radzi: jak sobie poradzić z bólem pleców? Skuteczne metody leczenia kręgosłupa
22 grudnia, 2016
Dj Warszawa
Dobry DJ na wesele w Warszawie
28 grudnia, 2016

Profesjonalne projektowanie ogrodów

Projektowanie ogrodów kamień ogrodowy Toruń
Gdy wychodzisz przed swój dom bezustannie widzisz szpetną, smutną i przytłaczającą przestrzeń? Twoi sąsiedzi niechętnie Cię odwiedzają w upalnych miesiącach? Nadeszła chwila, żeby to poprawić! Jeśli masz przed swoim domkiem niespożytkowaną połać, która wizualnie zdążyła szybko się upodobnić do amerykańskich slumsów, to powinieneś zaangażować profesjonalnego projektanta ogrodów. Musi być to obowiązkowo ktoś, kto posiada wyjątkowe wyczucie stylu oraz kwalifikacje w wykonywaniu takich rzeczy. W sieci masz szansę odnaleźć sporo kuszących pomysłów na atrakcyjny oraz ciekawy ogród, np. z wykorzystaniem nastrojowych kolorów, z użyciem skrzynek drewnianych bądź palet. Jeżeli więc pragniesz, żeby powierzchnia naokoło Twojego domu nabrała wyrazu oraz przyciągała zazdrosny wzrok kolegów, czym prędzej zorientuj się w przedmiocie kompozycji ogrodów.

Co powinien zawierać projekt ogrodu?

Stworzenie niezwykłego oraz wzbudzającego podziw ogrodu składa się z kilku niezastąpionych kroków. Na wstępie musi zostać opracowany schemat wykorzystania wybranego obszaru. Chodzi tu przede wszystkim o ilustracyjne jego zaprezentowanie, które mieści w sobie granice obszaru, oznaczenia informacyjne albo obszary wód. W następnej kolejności sporządza się specyfikację zdjęciową miejsca, gdzie ma zostać stworzony ogród oraz obszarów z nim sąsiadujących. „Wypożyczona” firma ogrodnicza przygotowuje na tej podstawie indywidualny schemat techniczny, jego wizualizację i ramowy kosztorys.

Które moduły muszą być dostrzegalne w projekcie technicznym ogrodu?

 • Zieleń, która zostanie zastosowana w zieleńcu z przytoczeniem określonych gatunków i barwą kwiatów
 • Rodzaj nawierzchni, przykładowo kamień ogrodowy
 • Niewielką architekturę, więc wszystkie meble ogrodowe, zadaszenia i murki
 • Ujęcia wody
 • Schemat gniazd i przebiegu instalacji elektrycznej
 • Modele podświetlenia, w tym ilość lamp
 • Pozostałe drobiazgi, jakie będzie można zauważyć na szkicu zieleńca
 • Kosztorys

Ogród tradycyjny czy współczesny?

Do teraz najbardziej znane to zieleńce angielskie, włoskie, i zen. Każdy z nich reprezentuje całkowicie niezależną fantazję oraz kierunek. Przykładowo ogrody angielskie zorientowane są na autentyczność oraz autonomię, francuskie – na regularne, regularne kontury i alejki przebiegające przez środek ogrodu, a japońskie – mają kopiować przyrodę, a nie ją niszczyć. Współcześnie opracowuje się je z nastawieniem na pragnienia użytkownika, więc to jakie on posiada pomysły na wyeksploatowanie obszaru swojej przyległej działki.

Przykładowe wersje ogrodów

 • Ogrody nowoczesne – mające, m in. strefę do odpoczynku i uprawiania sportu
 • Ogrody dla rodzin – przystosowane zarówno do życzeń rodziców, jak i najmłodszych. Skonstruowane z uwzględnieniem miejsc na relaks, rozrywkę albo spożywanie posiłków
 • Ogrody swobodne – takie, w których można wyczuć bliskość przyrody (m in. skryć się w chłodzie drzew)
 • Ogrody miejskie – nastawione zwłaszcza na ergonomię oraz posiadające komfortową strefę wypoczynku
 • Ostatnimi czasy niezwykle modne stały się także ogrody skandynawskie, industrialne, vintage czy włoskie.

Perfekcyjne światło ogrodowe – które zainstalować?

Urokiem zaprojektowanego ogrodu można radować się nie tylko w ciągu dnia, lecz również nocą. Wystarczy, że zaopatrzymy go w prawidłowe światło. Kapitalnym pomysłem są przenośne lampy, które możesz umieścić w dowolnym miejscu. Wszystkie ścieżki, schody, oczka wodne – czyli szczególnie ruchliwe rewiry – powinny mieć stabilne podświetlenie, np. punktowe. Strefę spokoju możesz zaopatrzyć w jedną intensywną lampę z żyrandolem. Jeżeli w otoczeniu w ogóle nie ma żadnych gniazd prądu, możesz z powodzeniem stosować lampy solarne. W trakcie dnia nagromadzą one energię przejętą ze słońca, natomiast wieczorem będzie można cieszyć się nietuzinkowymi efektami dekoracyjnymi. Dobrym pomysłem jest zamontowanie tzw. detektorów zmroku, które będą uruchamiały oświetlenie w wybranym czasie czy lamp-automatów z sensorem ruchu (włączające się wyłącznie wtedy, kiedy w pobliżu pojawi się człowiek albo zwierzę).

Reasumując:

Podczas przygotowywania ogrodów bardzo istotne jest dostosowanie wszystkich składników, choćby tych najprostszych. Dlaczego? Od nich zależy bowiem to, jakie wytworzy na Tobie wrażenie. Strefa relaksu, hamak, obszar wodny, wszystkie dróżki, światło oraz daszek muszą ze sobą współgrać. Jeśli nie potrafisz przenieść własnych pomysłów na rzeczywistość, skorzystaj z uwag projektanta zieleńców. Pewnie w tym, czego Ty niestety nie masz możliwości do końca doprecyzować, on błyskawicznie się odnajdzie oraz podpowie Ci skuteczne rozwiązania. Pamiętaj, że obok wyszczególnionych uprzednio komponentów, wypada opracować z nim również asortyment mebli do ogrodu, akcesoriów ogrodowych (np. akcesoriów do grilla) i wszelkich mniejszych ozdób. Nie warto projektować zieleńca na własną rękę, zwłaszcza, jeżeli nie wiemy co i jak się robi. O wielu rzeczach można po prostu zapomnieć. Sadzenie drzew tylko iluzorycznie jest szybkie, łatwe oraz wygodne. W efekcie możesz zostać z rozkopaną posesją, która będzie wyglądać gorzej niż przed zainicjowaniem robót. Osoba odpowiadające za wzór zieleńca bierze pod uwagę wszystkie czynniki, które będą oddziaływały na jego rozwój. Zapewne zabrzmi to prozaicznie, przede wszystkim te pogodowe.

Strona używa cookies
Ok