Kampanie SEO pozycjonowanie na mapie Google pozycjonowanie firmowych wizytówek
Skuteczna reklama internetowa
31 grudnia, 2016
Drewno do palenia w kominku Warszawa drewno kominkowe Nadarzyn drewno kominkowe z transportem
Rodzaje paliw drzewnych
4 stycznia, 2017

Projektowanie ogrodów od A do Z

Seedart projektowanie ogrodów

Projektowanie ogrodów to wymagająca praca, dlatego dobrze jest powierzyć to fachowcowi, który ma już podejście, wszechstronną wiedzę w tym zakresie i talent. Jeśli marzysz, żeby Twój ogród był oczywiście piękny, a również solidny oraz praktyczny, musisz pamiętać o tym, że projektowanie ogrodów nie polega wyłącznie na finezyjnym zaplanowaniu stanowiska dla drzew i rabatek. To jeszcze inne sprawy, które skrótowo opiszemy w bieżącym artykule. Także gorąco nakłaniamy do obznajomienia się z naszym artykułem o projektowaniu ogrodów.

Projektowanie ogrodów a potrzeby domatorów

Zanim profesjonalista zacznie przygotowywać projekt zieleni, wcześniej omówi z Tobą, jaki charakter miałby realizować Twój ogród. Czy przykładowo będzie to powierzchnia rozrywkowa, na przykład z grillem i tarasem albo może przestrzeń funkcjonalna, gdzie będzie można hodować drzewa owocowe i ogródek warzywny Niewątpliwie opcji jest więcej i w zależności od tego, na czym Ci zależy, taki model będzie opracowany.

Projektowanie ogrodów a zagospodarowanie terenu

Rzeczy, które trzeba brać pod uwagę na czas przygotowania schematu ogrodu, jest naprawdę wiele. Jedną z nich jest wielkość działki, którą dysponujesz. Przemyślany model ogrodu jest w stanie wizualnie zwiększyć metraż czy ukazać funkcjonalność terenu w taki sposób, by był on dla mieszkańców jak najbardziej użyteczny.

Co może znaleźć się w takim schemacie? Projekt ogrodu poza roślinami bierze pod uwagę wiele możliwości, w tym również ozdoby, takie jak dróżki brukowe, źródełka, kwietniki, czy figurki kamienne. Pomijając naturalnie pewne utrudnienia (metraż albo miejsce) projektowanie ogrodów pozwala zaprojektować taki ogród, który będzie powodem dumy, ale stanie się także miejscem wypoczynku.

Projektowanie ogrodów może odzwierciedlać różne style w architekturze ogrodów. Za ich sprawą przed Twoim domem może powstać:

  • ogród harmonijny (ogród proporcjonalny) – charakteryzujący się wielkim uporządkowaniem, niezwykle często wzbogacony jest o rzeźby, przycięte krzaki oraz dywany kwiatowe. Pierwowzorem takiego ogrodu jest ogród francuski,
  • ogród nieregularny – określa go charakter odwzorowujący naturalność, w tego typu ogrodzie rośliny mają wywoływać wrażenie, że nie są one doglądane przez ogrodnika. Taki ogród nierzadko wzbogaca się skałami, skalniakami i tym podobne tak jak w angielskich ogrodach,
  • ogród mieszany – czyli typ ogrodu, łączący w sobie wcześniejsze cechy.

Inaczej będą także projektowane ogrody, które będą powstać w konkretnym klimacie. Brane są tu pod uwagę najważniejsze trzy typy otoczenia (stąd wzięły się podział takich ogrodów): ogród w przestrzeni miejskiej, ogród w przestrzeni podmiejskiej i ogród na wsi. Różnią się one m.in. wielkością, zazwyczaj jest tak, że ogród w mieście będzie mniejszy niż ten znajdujący się na terenach wiejskich. Więc inaczej należy podejść do niewielkiego ogrodu, a inaczej do średniego, bo nie każdy styl będzie tu odpowiedni. Naturalnie specjalista doradzi Ci, który rodzaj ogrodu będzie najlepiej odpowiadać do otoczenia i formy terenu lub zaoferuje Ci całkiem odmienne, unikalne podejście.

Ważne aspekty podczas projektowania ogrodów

Należy przy tym pamiętać, że własna wizja często nie może być w każdym calu zrealizowana przez projektanta. Projektowanie ogrodów wymaga również tego, aby mieć na uwadze czynniki środowiskowe, które posiadają istotny wpływ na to, które gatunki będą się w ogrodzie dobrze czuły. Rośliny rosnące w naturze wyłącznie w danych regionach (przykładowo rośliny tropikalne, rośliny wysokogórskie i tak dalej) mogą się nie przyjąć w polskim środowisku nie tylko ze względu na klimat, lecz również na bakterie.

W trakcie ogrodów należy również omówić sprawę tego, jak wiele czasu możesz poświęcić na ogród, więc ile godzin masz możliwość przydzielać na dbanie o jego wygląd. Gdy nie masz ręki do tego czy zwyczajnie nie czujesz się na siłach, architekt zaadaptuje zieleń w ten sposób, by odpowiadały one Twoim wymaganiom, lub inaczej były to na przykład rośliny nietrudne w utrzymaniu (często są to krzewy iglaste, przykładowo cisy, cedry).

Po co bada się teren przed projektowaniem ogrodu?

Nim wygląd ogrodu zostanie Ci nakreślony, architekci powinni najpierw zorientować się w tym, jakie warunki występują w Twoim ogrodzie. Polecany architekt krajobrazu sporządzi:

    • analizę powierzchni pod kątem cech ziemi,
    • analizę nasłonecznienia i zacienienia terenu,
    • badania ukształtowania terenu (nachylenie itd.).

Po określeniu Twoich wymagań, zweryfikowaniu możliwości i zbadaniu terenu, ekspert może nareszcie zająć się tym, na czym szczególnie Ci zależy, czyli projektowaniem ogrodu.

Projektowanie ogrodów – wizualizacja

Zaletą zlecania projektowania ogrodów jest to że po omówieniu detali, projektant przygotuje dla nas wizualizację ogrodu, a dokładniej przedstawienie ogrodu w formie graficznej. Niezwykle często są to schematy w postaci 3D, która ukaże nie tylko model ogrodu, ale także jego kolorystykę z uwzględnieniem środowiska.

Projektowanie ogrodów – sprawdzony projektant

To najistotniejsze kwestie, jeśli idzie o projektowanie ogrodów. Szczegółowych informacji na temat projektu Twojego ogrodu otrzymasz w firmie ogrodniczej skupiającej się na projektowaniu ogrodów. Dlatego jeżeli zależy Ci na pomysłowości, profesjonalnym doradztwie i atrakcyjnym ogrodzie, zdecydowanie zobacz możliwości, które proponuje Seedart projektowanie ogrodów, a na pewno się nie rozczarujesz.

Strona używa cookies
Ok