skuteczne odchudzanie odchudzanie toruń modelowanie sylwetki
Płaski brzuch, czyli jak się odchudzać
30 marca, 2017
Wynajem ekranów LED wynajem telebimów obsługa techniczna imprez
Wynajem czy zakup ekranu LED?
3 kwietnia, 2017

Kto może żądać alimentów? Porady adwokata

Adwokat Kancelaria Adwokacka Toruń Alimenty

Jak dostać alimenty na dziecko?

Zobowiązaniem rodziców jest zapewnienie bytu dziecku aż do osiągnięcia przez nie pełnoletności, a w przypadku dzieci nieuleczalnie chorych ciężar owy ogólnie rzecz ujmując nie zanika de facto nigdy. Do czasu, gdy dziecko nie potrafi samo na siebie zarabiać, zatem zapewnić sobie wszelkich koniecznych środków do życia, to rzeczywiście rodzice obowiązkowo muszą wypełniać taki obowiązek. Wyłącznie w sytuacji, gdy kapitał dziecka jest duży i jest w stanie mu ten byt zagwarantować, wówczas rodzice w zasadzie nie muszą płacić na nie alimentów. Brak możliwości dziecka do niezależnego utrzymania się jest fundamentalnym powodem ustalania poprzez sąd alimentów.

Naturalnie najpierw sytuacja rysuje się nam tak, że któreś spośród rodziców idzie do jakiejś spośród Kancelarii Adwokackich w Toruniu i zabiega o pomoc przy sporządzaniu pozwu o rozwód oraz o reprezentowanie w sprawie rozwodowej. Dopiero potem na jednego z byłych małżonków są narzucane alimenty.

Omawiane zobowiązanie następuje od momentu urodzenia dziecka aż do czasu, kiedy będzie ono potrafiło egzystować samodzielnie. Usamodzielnienie się nie jest jednoznaczne z ukończeniem 18 lat oraz uzyskaniem dokumentu potwierdzającego tożsamość. W rzeczywistości żaden kodeks nie poleca jaka jest granica wieku, ponieważ każdy przypadek musi koniecznie być omówiony indywidualnie. Modelową sytuacją będzie z pewnością przywędrowanie ojca do kancelarii notarialnej w sytuacji niepłacenia alimentów, gdyż był on przeświadczony, że ukończenie przez córkę 18 lat jest równoznaczne z końcem ich spłacania. W trakcie konwersacji okazuje się jednak, że dziecko kontynuuje naukę na studiach czy posiada umiarkowany stopień niepełnosprawności i zupełnie nie będzie mogło się uniezależnić wskutek nieuleczalnej choroby, np. z powodu porażenia dziecięcego.

W jakich sytuacjach rodzice nie są zwolnieni z płacenia alimentów?

Istnieje parę sytuacji, które bynajmniej nie uwalniają rodziców z obowiązku spłacania alimentów. Jedną z nich są zaślubiny (bądź zamęście) z równorzędną niemożliwością samodzielnego zarabiania na siebie. Niewątpliwie na początku małżonkowie się wspierają we wszelakich istotnych rzeczach, dlatego jeśli któreś spośród nich zarabia bardzo dużo oraz potrafi współmałżonka utrzymać, w takiej sytuacji rodzice bynajmniej nie są zobowiązani już sponsorować dziecka. Jeśli jednak mamy do czynienia z sytuacją przeciwległą – partner w ogóle nie potrafi zagwarantować środków finansowych obojgu – wtedy rodzice są zobowiązani pomóc. Niekiedy rzecz jest natomiast tak trudna, że rada specjalistycznej kancelarii jest wręcz konieczna.

Alimenty obowiązkowo muszą pokrywać rodzice na swoje kalekie dziecko, które ogólnie rzecz ujmując nie jest w stanie w pojedynkę finansować sobie mieszkania, wyżywienia itp. Ma stopień niepełnosprawności lub orzeczenie ZUS-u o niezdolności do pracy. I nie ma w tym przypadku znaczenia powód przedstawionego stanu rzeczy, m in. gdy córka nadużywa napojów wysokoprocentowych czy przyjmuje miękkie narkotyki. Słowem, dziecko z nieuleczalną dysfunkcją ruchową albo intelektualną muszą utrzymywać oboje rodzice. Od czasu do czasu do prawników z Torunia zgłaszają się rodzice, którzy absolutnie nie chcą niepełnosprawnego dziecka finansować i działają tak – bez wątpienia złośliwie – by nie wypłacać alimentów oraz pozbyć się „ciężaru”.

Dojrzałe dziecko musi uzyskiwać alimenty także wówczas, gdy ukończyło 18 lat, nie kontynuuje nauki, nie podjęło pracy oraz nie jest w stanie znaleźć pracy. Jeśli zamierza pozyskać alimenty od rodziców, powinno bezwarunkowo unaocznić, iż jego sytuacja życiowa jest zła, m in. żyje w niedostatku.

Alimenty na sto procent zdobędzie każde dziecko, jakie pobiera naukę, np. w technikum albo w szkole wyższej. Naprawdę, tak długo jak dziecko się uczy, rodzice są zobligowani do tego, aby płacić alimenty. Wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego ma miejsce wyłącznie w jednej sytuacji – gdy syn, mimo iż pobiera naukę – potrafi samodzielnie się utrzymać.

W jakich sytuacjach rodzice nie muszą już płacić alimentów?

Matka i ojciec w ogóle nie są zobowiązani płacić alimentów w takich okolicznościach, gdy dziecko posiada takie zarobki, iż jest w stanie uregulować całkowite koszty życia, np. opłacić lokum, jedzenie, media oraz pozostałe nieodzowne do normalnego egzystowania rzeczy. Zarobkiem nie musi obowiązkowo być w tym przypadku wyłącznie zatrudnienie na cały etat, lecz także renta po zmarłym rodzicu, stypendia otrzymywane na uczelni bądź zyski pozyskiwane przez zarabiające rodzeństwo. Nieraz w efekcie konfliktów z rodzicami dochodzi do rozprawy w sądzie. Córka wynajmuje któregoś z adwokatów z Torunia i konkuruje z rodzicami, bowiem posiada zatrudnienie w rozmiarze 1/6 etatu i nie posiada faktycznie środków do normalnego funkcjonowania.

Omawiane zobowiązanie kończy się w niektórych okolicznościach przed osiągnięciem przez córkę dojrzałości, jednak przytoczone okoliczności są bardzo rzadkie. Dziecko musi ukończyć naukę oraz zyskać zawód, i z jego pomocą będzie miało możliwość zagwarantować środki do życia krótko mówiąc nie tylko sobie, lecz również swojej rodzinie.

To trzeba mieć na uwadze

Wysokość alimentów zależy od paru istotnych elementów: umotywowanych oczekiwań dziecka, możliwości zarobkowych rodziców, zdolności ekonomicznych rodziców, zakresu finansowania – bierze się tutaj pod uwagę odrębne poczynania rodzica w sprawie utrzymania dziecka.

Jeśli zaintrygował Cię niniejszy materiał, zamierzasz dowiedzieć się o wiele więcej o poradnictwie prawnym i pozostałych usługach udzielanych przez mecenasów, kliknij w odsyłacz z boku – Kancelaria – a może znajdziesz właśnie to, czego szukasz.

Strona używa cookies
Ok