reklama toruń identyfikacja wizualna studio graficzne toruń
Strony internetowe – co teraz jest modne?
8 kwietnia, 2017
drukowanie banerów banery reklamowe banery Łomża
Reklama wielkoformatowa wciąż wpływa na odbiorców
14 kwietnia, 2017

Okiem prawnika – dziedziczenie spadku

kancelaria adwokacka prawnik toruń prawo spadkowe

W jakich sytuacjach trzeba zapłacić podatek od spadku?

Po odejściu bliskiej osoby, przykładowo męża czy siostry, zwykle otrzymujemy spadek. W niektórych sytuacjach niezmiernie cieszy on osoby dziedziczące, ponieważ wiąże się z niemałymi zyskami. Wtedy trzeba bezwzględnie uiścić podatek do odpowiedniego urzędu, gdyż wspomnianą okoliczność reguluje akt prawny z dnia 23 lipca 1983 r. o podatku od spadków oraz darowizn. Trzeba mieć na uwadze, iż dziedziczy się nie tylko fundusze oraz dom, ale również niespłacone pożyczki. Jeżeli matka lub ojciec nie opłaci ich w czasie swojego życia, wtedy przechodzą na kolejnych członków rodziny. Mamy możliwość się przed tym naturalnie zabezpieczyć, np. wyrzekając się spadku podpisując odpowiednią umowę. Trzeba iść do kompetentnego prawnika, który wyłoży nam zawiłości prawa i zasugeruje, w jaki sposób trzeba postępować.

Od czego konkretnie trzeba zapłacić podatek?

Przedmiotem opodatkowania są dla przykładu: dziedziczenie naturalne, nabywanie spadku na mocy testamentu, zachowek (w przypadku kiedy dziedzic teraz jest przeoczony w testamencie), depozyty bankowe (w owym przypadku zmarły rodzic lub małżonek musi koniecznie dostarczyć tzw. dyspozycję na wypadek śmierci), środki inwestycyjne, jak również kompletny majątek występujący za granicą (ale tutaj w czasie otwarcia spadku nabywca musi obowiązkowo posiadać polskie obywatelstwo albo być polskim płatnikiem).

Należy opłacić ponadto podatek wówczas, kiedy uprawomocni się rozporządzenie sądu w sprawie spuścizny. Słowem, kiedy sąd zaakceptuje nabycie spadku. Jeśli wynajmujemy w niniejszej kwestii adwokata, to on musi koniecznie nam dostarczyć postanowienie sądu. Identycznie jest wtedy, gdy akt notarialny zaświadczający nabywanie spadku zostanie zarejestrowany.

W jakich sytuacjach nie trzeba płacić podatku?

Jest sporo sytuacji, w których wcale nie trzeba opłacać podatku od dziedziczenia albo darowizny. W regulaminach przedstawia się trzy kategorie podatkowe. Do pierwszej należy bliska rodzina: mąż, oboje rodzice lub pradziadkowie. Do drugiej zaliczają się wnuki brata, ciotki albo współmałżonkowie rodzeństwa. Do trzeciej grupy należą kolejni nabywcy spadku. Opłaty wolne od podatku są uchwalane zgodnie z klasą, do której przynależy następca. Dla pierwszej kategorii jest to kwota blisko 10.000 zł, dla drugiej – powyżej 7.000 zł, a dla trzeciej – nieomalże 5.000 zł. W sytuacji, jeśli wartość spadku w sumie nie przewyższy przytoczonych powyżej kwot, absolutnie nie trzeba składać żadnych papierów do urzędu skarbowego.

Jednakże, jeśli uzyskamy spadek, którego wartość będzie dużo wyższa niżeli stawka wolna od podatku, wtedy trzeba złożyć zaświadczenie podatkowe. Trzeba wykonać to w urzędzie położonym w miejscu zamieszkania spadkobiercy w przeciągu jednego miesiąca od dnia usankcjonowania orzeczenia sądu. Wtedy odbierzemy opinię urzędu o wysokości podatku, który trzeba uiścić w ciągu dwóch tygodni. Podatek oscyluje w obrębie od paru do kilkunastu procent i zależy od zaliczenia do konkretnej klasy podatkowej.

Czym jest zrzeczenie się spadku?

Jednomyślnie z literą prawa każdy dziedzic posiada zdolność zrzeczenia się przejęcia spuścizny, przykładowo w sytuacji, gdy po zmarłym ojcu pozostają jakiekolwiek niespłacone zobowiązania. Wedle kodeksu cywilnego (art. 1048) spadkobierca niekiedy może zgodzić się na ugodę z przyszłym spadkodawcą, w której odstępuje od przejęcia dóbr. Wspomnianą zgodę powinniśmy podpisać przed otwarciem spadku oraz jest ona konstruowana na wypadek śmierci testatora. Umowę powinniśmy bezwarunkowo zalegalizować u notariusza, bowiem w innym przypadku nie będzie miała mocy prawnej.

Należałoby pamiętać, że jednym z zasadniczych skutków odstąpienia od dziedziczenia jest kompletne odrzucenie z dziedziczenia dzieci, wnuków i pozostałych krewnych. Nie można także w niniejszej sytuacji pozyskać zachowku.

Po odstąpieniu od przejęcia majątku mamy szansę prosić o odnowienie tegoż prawa w dwóch sytuacjach:

1. Testator zapisuje nas w akcie „ostatniej woli” – w tym miejscu w ogóle nie chodzi o nabywanie spadku z mocy ustawy, tylko o spadkobranie z ramienia testamentu.

2. Możemy iść kolejny raz do kancelarii notarialnej oraz przyjąć umowę o ponowne ustanowienie prawa do majątku.

Czym jest zachowek i kto może go dostać?

Każdy z nas posiada pozwolenie do zarejestrowania testamentu i odłączenia z niego poszczególnych członków rodziny, m. in. tych, którzy co najmniej kilka lat nie utrzymywali z nami kontaktów. Oprócz tego jedyną osobą włączoną do testamentu jest ktokolwiek spoza rodziny. Zachowek przysługuje dzieciom, wnukom, osobom w związku małżeńskim i rodzicielom, którzy:

  • Krótko mówiąc nie są w testamencie wydziedziczeni
  • Absolutnie nie zrezygnowali ze spuścizny
  • Nie podważyli majątku
  • Nie byli wzięci za niemoralnych
  • W przypadku współmałżonka – jeżeli nie doszło sądowego zakończenia związku z winy potencjalnego dziedzica

Jeżeli zaabsorbował Cię powyższy artykuł, kliknij w odnośnik po prawej stronie – Prawnik Toruń – a znajdziesz o wiele więcej wiadomości, np. poradnictwo prawne.

Strona używa cookies
Ok