Dietetyk Grudziądz Skuteczne odchudzanie Zdrowa i zbilansowana dieta Dietetyk mobilny
Usługi mobilnego gabinetu dietetycznego
31 stycznia, 2017
Tłumacz przysięgły online biuro tłumaczeń online Protlumaczenia.pl
Profesjonalny tłumacz przysięgły online
1 lutego, 2017

W współczesnych czasach, kiedy drogie przedmioty stały się dla wielu osób życiowymi priorytetami, niełatwo jest o podarek, który realizowałby pragnienia osoby przyjmującej dar. Ale w niektórych grupach ciągle panuje przekonanie, że nieważny jest koszt pieniężny, a zamiar osoby przekazującej prezent i symbolika wręczanego prezentu.

Podobnych sytuacji nie trzeba godzinami poszukiwać, starczy przypatrzyć się okazjom połączonymi z religią. W kościele katolickim są to chrzciny, sakrament komunii, sakrament bierzmowania lub ślub – uroczystości o wymiarze religijnym, wydarzenia ważne dla ich współuczestników. W przypadku sakramentów powiązanych z wiarą najważniejsza jest (niewątpliwie poza przebywaniem z Twórcą) sposobność dzielenia się tak ważnym momentem z osobami, które kochamy. A goście chcąc pokazać swoją radość, dają prezenty osobom, których ceremonia dotyczy.

Mając na uwadze, że na płaszczyźnie minionych kilkunastu lat trochę przekształciło się podejście dotyczące zakupu prezentu, to i tak przeważnie widać, że dla osób wierzących, sakramenty ciągle zachowały wymiar religijny. Dla nich wysoce liczy się przeżycie duchowe a także możliwość uczestnictwa w tak istotnym dniu. Chcąc to podkreślić, dostarczają one niewielkie podarki, które mają uwydatnić znaczenie okazji i przekazywać alegoryczne przesłanie. Przykładem takich prezentów są dewocjonalia.

Dewocjonalia współcześnie

Dewocjonalia to szeroko zrozumiane przedmioty nawiązujące do kultu wyznaniowego, udostępnione w sprzedaży stacjonarnie, sklepach internetowych, lub na rynkach przy okazji przeróżnego rodzaju uroczystości związanych z wiarą. Wśród dewocjonaliów jednymi z najbardziej powszechnych są oczywiście różańce, książeczki do nabożeństwa, obrazki z podobiznami świętych, obrazki srebrne, krzyże, świece a także łańcuszki srebrne z wisiorkami.

Świece, szatki i… obrazki srebrne na chrzest

Wpisało się to w naszą tradycję, że na czas sakramentu chrztu chrzestni przekazują dziecku świecę i prezentują białą szatkę. Świeca będzie podczas ceremonii odpalona z rąk ojca chrzestnego, a szatką matka chrzestna okryje swojego chrzestnego. Świeca oznacza życie, jej płomień odnowienie jak i wyjątkowość wiary. Natomiast szatka jest znakiem błogosławieństwa, a jej kolor – biały – to odpowiednik niewinności.

To jednak jeszcze nie wszystko. Chcąc dać nowemu członkowi wspólnoty kościelnej coś trwałego, coś co będzie mu przez długi czas przypominać o chwili, w której przyjął chrzest niezwykle często ich wybór pada na łańcuszek srebrny z medalikiem czy obrazek srebrny z wyobrażeniem aniołków lub Maryi. Są to przedmioty które będą pomagały w wierze nowemu członkowi wspólnoty przez resztę jego chrześcijańskiej drogi.

Pomysły na prezent komunijny

Prócz Pisma Świętego ciągle najbardziej atrakcyjnymi podarunkami komunijnymi są łańcuszki srebrne z wisiorkami lub różańce. Można by naturalnie zapytać, czy jeśli łańcuszek zrobiony jest ze srebra, to czy rzeczywiście jest to upominek wytrzymały. Jednak nie należy się tym martwić – srebro, o które właściwie się dba, będzie służyło przez długi czas.

Gdy idzie natomiast o różańce, to jest to podarunek, który jest doskonały dla osoby, która właśnie przyjęła pierwszy raz komunię. Różańce to w głównej mierze przedmioty, które wspomagają nas w modlitwie. Ale nie oznacza to, że nie mógłby on być niepowtarzalny. Wśród tradycyjnych różańców mamy możliwość znaleźć i takie, które cechują się pięknymi barwami i atrakcyjnym wykonaniem. Dla dziecka jest to kolejna zaleta, obdarowując takim różańcem, sprawicie dużą radość i podkreślicie unikatowość sytuacji. I tak do wyboru mamy różańce białe, różańce różowe, różańce niebieskie, czy klasyczne ciemne różańce. Prócz barwy różańce różnią się także rozmieszczeniem elementów – niekiedy koraliki przywołują na myśl serca, czasem są to długie perły bądź bryły. Wszystko to sprawia, że różańce wyglądają jak małe dzieła sztuki.

Dewocjonalia na prezent ślubny

Wśród ogromnego wyboru dewocjonaliów trzeba zastanowić się chwilę nad obrazkami srebrnymi z podobiznami Rodziny Świętej. Czemu akurat obrazki srebrne? Oprócz oczywiście faktu, że ukazują one Jezusa, Marię i Józefa, to idzie również, co tu kryć, o aspekty estetyczne.

Obrazki srebrne odznaczają się naturalnością, solidnością wykonania a także dobrym smakiem, co sprawia, że będą pięknie komponować się z każdym pomieszczeniem. Nic więc dziwnego, że to akurat one cieszą się teraz największym zainteresowaniem wśród kupujących.

Pamiętajcie, że w podarkach komunijnych, prezentach na chrzest bądź sakrament ślubu nie chodzi o to, by zakupić prezent jak najdroższy, jak najbardziej nowatorski. W sakramencie ważny jest przede wszystkim wymiar duchowy, a małe prezenty w postaci dewocjonaliów są w stanie wiarę uwydatnić – dewocjonalia są najodpowiedniejszym tego potwierdzeniem.

Jak widać pośród najchętniej wybieranych dewocjonaliów ludzie wciąż kupują klasyczne upominki: różańce, łańcuszki srebrne, obrazki srebrne czy świece. Praktycznie każde z nich będzie najlepszym i wyjątkowym prezentem, którym będziesz mógł wyrazić swoją radość ofiarowując go osobie, która niedawno przyjęła sakrament, niezależnie od charakteru imprezy: sakrament chrztu, Pierwsza Komunia Święta, sakrament bierzmowania lub ślub.

Dlatego jeśli pragniesz sprawić swym najukochańszym frajdę i wraz z nimi świętować sakrament, daj coś innego, przykładowo różańce – najedź na link, aby stwierdzić, które inne dewocjonalia warto ofiarować swoim ukochanym.

Strona używa cookies
Ok