Notariusz Akty notarialne Testamenty Taksa notarialna
Czym są akty notarialne i ile kosztuje ich sporządzenie?
14 października, 2016
Pompy ciepła Pompy ciepła Toruń Pompy grzewcze Pompy cieplne
Pompy ciepła – tanie ogrzewanie
19 października, 2016

Jak bezpiecznie zakupić nieruchomość?

Darmowe ogłoszenia nieruchomości Zamki na sprzedaż Domy Lokale Mieszkania na sprzedaż

Ostrożności nigdy za wiele, czyli zakup nieruchomości

Dzisiaj mamy do wyboru dwie drogi zakupu mieszkania bądź budynku: na rynku pierwotnym (czyli od dewelopera) oraz wtórnym (od osoby indywidualnej, biura nieruchomości lub spółdzielni mieszkaniowej). W pierwszym przypadku nie możemy w ogóle stwierdzić za co płacimy, bowiem budynek ma dopiero zaistnieć. Na rynku wtórnym – znajdujemy gotowe lokum, w którym ktoś uprzednio już był zaś aktualnie planuje je sprzedać. Przebywając na spotkaniu z developerem albo oglądając nieruchomość u właściciela prywatnego należy być bardzo uważnym. Najlepiej zabrać ze sobą notes oraz ołówek oraz notować w nim każdy najmniejszy szczegół. Znakomitym zamysłem jest wzięcie aparatu fotograficznego oraz taśmy mierniczej. Po sporej ilości spotkań będzie można powtórnie dokładnie rozważyć wszelkie za i przeciw, przykładowo. korzystając ze swoich notatek oraz fotografii. Sumując: nieruchomości od developera częstokroć w ogóle nie obejrzymy osobiście, lecz tylko „na papierze”. Z kolei na rynku wtórnym możemy natknąć się klatkę schodową całą w graffiti, mocno zniszczoną oraz głośną windę bądź grzyb na suficie. Nawet jeśli wpisaliśmy w google przykładowo. wyrażenia „darmowe ogłoszenia nieruchomości” czy „zamki na sprzedaż oraz pojawiły się same przekonujące do kupna zdjęcia oraz opisy – bądźmy czujni! Jak zapobiec tego typu kłopotom oraz zakupić właściwą nieruchomość?

Nieruchomość od developera – nie przy głównej trasie

W możliwościach niewątpliwie będziemy mogli wybierać, lecz jak „wytropić” wiarygodnego developera oraz „nie utopić” pieniędzy? Nim zadeklarujemy się spotkać z dowolnym developerem, musimy bacznie przyjrzeć się ofertom istniejącym na rynku. Po pierwsze będziemy szczegółowo znali przedział cenowy za ustalony metraż i lokalizację, po drugie – zdefiniujemy ile jesteśmy w stanie wyłożyć na inwestycję. Kolejnym etapem jest wizyta w banku oraz stwierdzenie naszej zdolności kredytowej. Zakup domu lub mieszkania to odpowiedzialna decyzja, której pozytywne i złe skutki będziemy odczuwać przez większą część naszego życia. Warto jeszcze wspomnieć, iż apartament otrzymamy w formie surowej, co oznacza, iż na nas – mianowicie Kupujących – będzie ciążyła odpowiedzialność za jego skończenie. Kapitał przeznaczony na wykup domu najlepiej rozbić na trzy części: wkład własny, zakup domu i rezerwy na jego dokończenie. Gdy uprzednio przeszukamy darmowe ogłoszenia nieruchomości oraz umówimy się z konkretnym developerem, trzeba kolejno zwrócić uwagę na: 1) drobiazgowe zapisy w umowie developerskiej, która musi zawierać jak najwięcej rzetelnych informacji – szkiców, dokładnych opisów oraz planów, 2) szkice oraz plany prac dotyczące wykończenia lokum, np. instalacji elektrycznej, kanalizacji, podłączenia wody, 3) sprawdzamy dokładnie, gdzie ma stanąć blok, np. czy w otoczeniu jest jezioro, las, ścieżki spacerowe, przystępny dojazd, komunikacja publiczna, sklepy, zaś nie wysypisko śmieci lub zakład masowej produkcji, 4) miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego gminy, np. czy naprzeciw Twojego nowoczesnego lokalu nie zostanie wybudowana autostrada, 5) studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, mianowicie drobiazgowe spożytkowanie przestrzeni całej gminy. Trzeba obejrzeć system osuszenia terenu i rzędne wysokościowe, innymi słowy: czy oglądana nieruchomość nie stoi w tak niskim położeniu, w którym burza może zatopić nasz dorobek. Przed podpisaniem umowy developer musi bezwzględnie przedłożyć Kartę Standardów Materiałowych oraz Wyposażenia Technicznego Lokalu. Poza decyzją o zatwierdzeniu budowy powinniśmy zapoznać się z planem budowlanym i wykonawczym. Umowę zawieramy wyłącznie u notariusza.

Czy klatka schodowa zachęca do wejścia, a sąsiedzi są mili?

W internecie aż roi się od ogłoszeń dotyczących odsprzedaży nieruchomości od osób indywidualnych, spółdzielni mieszkaniowych oraz przedstawicieli. Mieszkania, domy i zamki na sprzedaż, których fotografie i opisy możemy odszukać np. w anonsach, z ogłoszeniami, najlepiej samemu starannie obejrzeć. W zeszycie, który zabieramy ze sobą, piszemy wszystkie istotne dane: rok postawienia domu, adres, kontakt telefoniczny do właściciela, piętro (dotyczy wyłącznie mieszkania), powierzchnia apartamentu, odmiana własności (m in. pełna własność), cena wywoławcza. Jeśli jesteśmy wciąż na zewnątrz powinniśmy przyjrzeć się okolicy i skontrolować czy jest postój (podziemny, wewnętrzny, garaż), domofon bądź videodomofon, ładna klatka schodowa (a nie porysowana przez osoby o wątpliwych manierach, bowiem niełatwo będzie spieniężyć lokal), współczesna, estetyczna i cicha winda. W trakcie oględzin już w środku zwrócimy uwagę na wygląd okien (ich zmiana będzie nas wiele kosztować), na co dają widok (na jezdnię, podwórze), stan drzwi (zarówno do klatki schodowej, jak i do mieszkania), jak skonstruowana jest podłoga (parkiet, płytki PCV, deski drewniane) oraz czy jest w właściwym stanie, ściany oraz sufit (na których może być widać krople wilgoci, a nawet grzyb, co powtórnie narazi nas na spore wydatki urządzenie łazienki i kuchni (stan zlewów, kabiny prysznicowej, wanny, toalety, umywalek). Jeśli wypatrzymy francuzy bądź rybiki, to niniejszy fakt stanowczo nie mówi dobrze o mieszkaniu. Co istotne – powinniśmy obserwować sąsiadów (głównie ich wiek), czy nieruchomość jest odsprzedawana z umeblowaniem i ile wynoszą opłaty, tj. czynsz, podatek od nieruchomości, fundusz remontowy, opłata za grunt.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej kliknij w link – Darmowe ogłoszenia nieruchomości

Strona używa cookies
Ok