Najem lub sprzedaż mieszkania z pomocą biura nieruchomości
29 września, 2020
Auta dostawcze w serwisie
3 października, 2020

Natryskowe ocieplanie budynku pianą PUR

Natryskowe ocieplenie pianką poliuretanową (PUR jest stosowane, ponieważ wyróżniają ją porządne parametry termicznej izolacji. Obecnie oceniana jest jako jeden z lepszych pośród tworzyw stosowanych do ocieplania budynków, dzięki czemu co raz częściej znajdziemy ją w jednorodzinnych domach, różnych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Wielką wartością, wobec której wyprzedza inne materiały termicznej izolacji jest technika ocieplania natryskowego. Pianę PUR rozprowadza się po powierzchniach przez stworzony do tego agregat. Ocieplanie natryskowe sprawia, że pianka dostosowuje się do powierzchni, co sprawia, że dobrze przywiera oraz układa się w zgięciach oraz zakamarkach. Pozostałe materiały termicznej izolacji należy docinać oraz dopasowywać, a z tej przyczyny ryzykujemy wystąpienie termicznych mostów oraz zmniejszenie właściwości izolacyjnych. Odpowiednio rozpylona pianka PUR będzie spełniać swoją rolę na długie lata, dlatego że pomimo upływu czasu nie traci swojej jakości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Są dwa typy pianki PUR: pianka zamknięto-komórkowa oraz otwarto-komórkowa. Różnią się od siebie budową oraz atrybutami, z uwagi na co nadają się do ocieplania innych elementów budynku. Otwarto-komórkowa pianka wykorzystywana jest z reguły do ocieplania natryskowego poddasza, dachów i wnętrz. Doskonale sprawdzi się też do natryskowego ocieplenia belkowych stropów, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Natomiast  pianka zamknięto-komórkowa najkorzystniejsza jest do izolacji powierzchni zewnętrznych, podłóg i fundamentów. Taki typ pianki PUR można też rozłożyć na płaskim dachu, stropodachach wentylowanych albo na przykład na stropach nad zimnymi wnętrzami

Ponadto piankę PUR cechuje doskonała przyczepność. Z tego względu bez trudu można ocieplać natryskiem różne, poprawnie przyszykowane powierzchnie, np. drewno i metalowe elementy, a nawet blachę. Najlepiej, by przed ociepleniem powierzchnia były wyszorowana z brudu, pyłu i kurzu oraz sucha.  W ten sposób zapewniamy przyczepność, co sprawi, że pianka PUR utrzyma się na odpowiednim miejscu. Aplikację pianki PUR powinniśmy zostawić zajmującym się tym firmom. Żeby wykonać to dobrze niezbędne są odpowiednie warunki, na przykład odpowiednia temperatura i wilgoć powietrza. Dodatkowo pianka musi zostać rozprowadzona równo.

Pianka PUR – najważniejsze informacje

Podział na otwarto-komórkową i zamknięto-komórkową piankę PUR tłumaczy inność właściwości i parametrów. Pianka PUR otwarto-komórkowa ma gąbczastą strukturę, co sprawia, że jest bardzo sprężysta. Pianka ta po stężeniu okazuje się półsztywna oraz stanowi bardzo dobrą termoizolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paro-przepuszczalnia, lecz niezbyt chroni przed wodą. Dodatkowo pianka otwarto-komórkowa ma niewielką wagę (ok. 8-10 kg/m3), więc nie nadwyręża konstrukcji domu. Pod względem grubości natryskiwanej warstwy przyjmuje się, że pojedyncza warstwa nie może przewyższać 30 mm.

Zamknięto-komórkowa pianka PUR ma niski wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a na dodatek jest praktycznie wodoodporna. Dlatego tak często używa się ją do termoizolacji fundamentów. Nie jest niestety paro-przepuszczalna, a poza tym po zastygnięciu jest sztywna, dlatego łatwiej ją uszkodzić.

Kupując piankę PUR należy pamiętać o jeszcze innych istotnych informacjach. Pianki PUR są mało odporne na promienie słoneczne, więc potrzebna będzie dodatkowa ochrona. Ponadto zgodnie z oznaczeniami łatwopalności, pianka PUR osiąga kategorię E, więc jest to surowiec łatwopalny, choć samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do podstawowych zalet pianki PUR wlicza się jej łatwa oraz lekka aplikacja. Jej umiejętność do wzrostu przestrzeni oraz dopasowanie się do załamań i zakamarków, zmniejsza ryzyko powstania mostków termicznych. Dodatkowo natryskowe ocieplanie pianką PUR nie zajmuje dużej ilości czasu. W porównaniu do innych materiałów termoizolacyjnych to najszybsza technika ogrzania domu. Pianka łatwo się układa oraz ekspresowo twardnieje, a przy tym pozostaje elastyczna i lekka. Co więcej jest mocno przyczepna, więc nie spada na różnych materiałach, a z upływem lat nie gubi przyczepności oraz swoich właściwości. Nie spłaszcza się, nie gubi obszerności, co oznacza, że się nie odkształca. Szczególnie istotne jest też to, że po właściwej aplikacji  tego ocieplenia natryskowego, nie tworzy substancji szkodliwych oraz pyłów. Warto dodać, że pianka PUR gwarantuje bardzo dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR powstają w głównej mierze z jej parametrów. Za minus możemy uznać słabą wytrzymałość na promienie słoneczne, co wiąże się z powstawaniem następnych kosztów połączonych z ochroną przed promieniami UV. Kolejną wadą pianki PUR uznajmey jej palność. W zależności od składników, może być mniej lub bardziej palna, jednak według ogólnych zasad pianka PUR zalicza się do w klasie E, co oznacza, że pali się, ale jest samogasnąca. Też w tym przypadku można zastosować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie chronić piankę podczas pożaru. Zwykle jednak tym, co wpływa na to, że pianka PUR traci właściwości termiczne jest niepoprawny natrysk, złe przetworzenie pianki lub zaaplikowanie zbyt chudych warstw izolacyjnych. Z uwagi na to w celu natryskowego ocieplenia pianką PUR lepiej zatrudnić fachowców.

Ocieplanie pianką Toruń

Strona używa cookies
Ok