Kubek termiczny dla kogo najlepszy - jaki kubek wybrać
Termiczny kubek idealny na każdą okazję
14 października, 2022
Maszyny pakujące - niezawodne systemy pakowania kartoniarki i inne maszyny
Systemy maszyn pakujących czyli wydajne systemy pakowania
29 listopada, 2022

Prowadzenie księgowości w firmie

Prowadzenie księgowości w firmie a rola księgowej

Księgowość skupia się na systematycznym prowadzeniu ksiąg rachunkowych na postawie dokumentów księgowych. Tworząc wpisy do ksiąg rachunkowych firma w prosty sposób skontroluje finanse. Rejestrowane są tam wszelkie wydarzenia finansowe działalności czego bazą są rachunków i faktur. Zapis zdarzeń gospodarczych w księgowości daje pogląd na zakupy, sprzedaż, inwestycje, pensje , lub pozostałych finansowych działań.

Z kolei rachunkowość obejmuje nie tylko działania z zakresu księgowości. W rachunkowość wliczają się również ewidencja, , analiza i planowanie kosztów i sprawozdawczość finansowa, więc szersze dane na temat finansów działalności.

Stopnie zaangażowania księgowej wybiegają poza tworzenie ksiąg rachunkowych. Ponadto biura rachunkowe podejmują się przygotowywania zestawień obrotów i sald, wyceny pasywów i aktywów czy katalogowania i segregacji danych działalności. Dzięki usługom biura rachunkowego, działalność ma zapewnione też opiekę nad prawidłowością rozliczeń z klientami, dokładną ewidencję wydarzeń gospodarczych i weryfikację dowodów księgowych. Księgowa sporządza też potrzebne finansowe sprawozdania, a oprócz tego składa deklaracje ZUS oraz podatkowe deklaracje.

Jak prowadzona jest księgowość

Księgowe w biurach rachunkowych mogą prowadzić księgowość na różne sposoby co zależy od charakteru, wielkości, formy oraz metod działania firmy.  Biura rachunkowe przeważnie pomagają klientom dobrać najlepszą dla nich przedsiębiorstwa formę prowadzenia ksiąg zgodnie z przepisami.

Pełna księgowość

Pierwszym wśród nich jest księga handlowa (pełna księgowość), jaką regulują zasady przedstawione w ustawie o rachunkowości. Pod terminem pełnej księgowości znajduje się najszerzej rozbudowana metoda rozrachunkowa. Jej zadaniem jest pokazywanie w przejrzysty sposób finansowej sytuacji działalności – jej gospodarności, rentowności oraz płynności finansowej.

Według przepisów ustawy o rachunkowości, pełne księgi rachunkowe mają prowadzić:

  • spółki handlowe – spółki w organizacji, kapitałowe, osobowe;
  • osoby fizyczne, spółki cywilne, spółki jawne i partnerskie spółki, jeżeli w poprzedzającym roku obrachunkowym ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych wyniosły przynajmniej równowartość 2.000.000 euro w polskiej walucie;
  • jednostki organizacyjne tworzone na podstawie bankowego prawa, przepisów o obrocie wartościowymi papierami, przepisów o funduszach inwestycyjnych oraz zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, przepisów o działalności reasekuracyjnej i ubezpieczeniowej, przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych lub przepisów w dziale emerytalnych funduszy, bez względu na wielkość przychodów;
  • gminy, powiaty, województwa oraz ich związki;
  • jednostki organizacyjne bez osobowości prawnej, ale tworzące przychód;
  • stowarzyszenia i fundacje, również gdy ich jedynym przychodem są zaledwie składki członkowskie;
  • polskie oddziały oraz przedstawicielstwa działalności z zagranicy.

Działalności niewymienione powyżej, jeżeli uzyskują na wykonanie zadań zleconych subwencje lub dotacje z budżetu, funduszów celowych lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego – od początku roku obrotowego, w jakim dotacje lub subwencje są im przyznane.

Książka przychodów i rozchodów księga podatkowa

Drugim sposobem prowadzenia ksiąg rachunkowych jest uproszczona księgowość w postaci Książki przychodów i rozchodów (księga podatkowa). Trafiają do niej wpisy rozchodów i przychodów, a na ich podstawie biuro rachunkowe może określić wysokość dochodu, co ulega opodatkowaniu. Bazą ustalającą reguły prowadzenia KPiR jest właściwe dla KPiR Rozporządzenie Ministra Finansów. W księgowości uproszczonej koszty muszą mieć informacje, które wśród nich są, a które nie są zaliczane do kosztów uzyskania przychodu. Ponadto regularnie trzeba dodawać zestawienie dochodów, przychodów i kosztów z podziałem na podatkowe zwolnienia. Ważna jest również lista trwałych środków, zatrudnionych osób i lista dochodów zwolnionych z podatku z minionych lat. Niekonieczne są z kolei lista operacji pieniężnych np. bankowych wyciągów.

Księgę przychodów i rozchodów muszą posiadać osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne i spółki partnerskie, kiedy przychód wcześniejszego roku obrotowego nie przekracza 2.000.000 euro w polskiej walucie.

Ryczałt

Kolejnym sposobem jest rozliczenie na ryczałcie, czyli prosta forma podatkowa, jakiej stawki wynoszą między 2% a 17%. W rozliczeniu na ryczałcie nie dodaje się kosztów z tytułu uzyskania przychodów. Stąd też przedsiębiorca nie ma obowiązku prowadzenia Księgi handlowej ani Książki Przychodów i Rozchodów. Zamiast tego wymagane jest tworzenie ewidencji przychodów i ewidecji środków trwałych i wartości prawnych i niematerialnych oraz wykaz wyposażenia – jeśli je ma.

Z ryczałtu mają możliwość korzystania:

  • osoby fizyczne zyskujące przychody z działalności gospodarczej
  • działalności drogą spadku
  • spółki cywilne, gdzie wyłącznie wspólnikami są osoby fizyczne
  • spółki cywilne osób fizycznych oraz działalności uzyskanych drogą spadku
  • spółki jawne, gdzie wyłącznie wspólnikami są osoby fizyczne

Warunkiem do spełnienia jest to, żeby przychody w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły limitu 2 mln euro, liczonego według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP na pierwszy roboczy dzień października w poprzednim roku.

Strona używa cookies
Ok