invisalign - aparat ortodontyczny - invisalign niewidoczny aparat
Invisalign – niewidoczny aparat na zęby
13 stycznia, 2022
MOSTY PROTETYCZNE W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM - Protetyka stomatologiczna
Most protetyczny
6 lipca, 2022

Implant dentystyczny – z jakiego powodu warto?

Implanty zębów - czy warto je mieć? Stomatolog dentysta implantolog

Implanty stomatologiczne wypełniają braki gdy wypadną zęby i są jednym z przeważnie stosowanych i wyjątkowo wytrzymałych uzupełnień protetycznych. Po prawidłowo wykonanym leczeniu śruba implantu dentystycznego łączy się z kością, a oparta na nim korona przypomina naturalne zęby.

Z uwagi na zastosowanie implantów da się zastąpić nie tylko pojedyncze luki, a nawet pełen komplet zębów. Implanty stomatologiczne są również idealnym podłożem dla protez – mostów protetycznych lub całkowitych uzupełnień.

Jedną z największych zalet implantów jest ich odporność. Zdaniem dentystów bezbłędnie wszczepiony implant może posłużyć nawet do końca życia. Zgrane z tkanką kostną, pomimo przepływu czasu nie tracą na swojej wartości, nie niszczą się i nie powodują problemów. Co więcej wykorzystanie implantów to wysoki komfort użytkowania. Implanty dentystyczne nie zmieniają położenia i nie dopuszczają do tego, aby np. umieszczona na nich proteza przesuwała się nieodpowiednio.

Dla kogo przeznaczony jest implant zębowy?

Generalnie implantów nie aplikuje się kobietom w ciąży ani u osób z chorobami związanymi z krzepliwością krwi czy z rozwiniętą osteoporozą. Ograniczeniem jest także aktywny nowotwór oraz nieleczona cukrzyca. Implantów nie wszczepia się u dzieci ani osób poniżej 16 roku życia, ze względu na nadal postępujący proces wzrostu kości szczęki.

Część przeciwwskazań nie wyklucza kompletnie możliwości korzystania z implantów zębów, jednak powinny być one omówione z dentystą. Są to np. osoby dotknięte chorobami psychicznymi, wadami serca albo z chorobą Parkinsona. Rozmowy ze stomatologiem potrzebują także ci pacjenci, którzy od lat są uzależnieni od papierosów.

Czy implant jest lepszy od protezy zębowej?

Implanty stomatologiczne dają sporo możliwości odbudowy estetyki uśmiechu. Często zdarza się, że pacjent potrzebuje zastąpienia większej ilości zębów, a czasami nawet całego łuku.

Stomatolog protetyk ma parę rozwiązań, choć zwykle wybieranymi sposobami są wszczepienie implantów lub użycie tradycyjnej całkowitej protezy. Chociaż te rozwiązania świetnie eliminują bezzębie, posiadają zarówno plusy i minusy. Często noszenie protezy może być nieodpowiednie dla pacjenta przez na przykład niewłaściwe cechy anatomiczne jamy ustnej. Protezy te nie są też wieczne. Raz na parę lat należy kupić nową protezę, ponieważ z czasem nie są już tak dopasowane, jak na początku.

Zastosowanie implantów zębów natomiast zabiera trochę czasu ze względu na konieczność wszczepienia implantu w kości szczęki i żuchwy, a za to implant może przetrwać nawet do końca życia. Implant przed osadzeniem korony, która będzie zastępowała ząb, musi scalić się z tkankami i kośćmi. Dopiero po tym czasie można kontynuować leczenie protetyczne.

Czy wszczepienie implantu zęba jest lepsze od leczenia kanałowego?

Podstawowym przeznaczeniem leczenia kanałowego jest naprawienie zainfekowanej miazgi zęba. Taki rodzaj leczenia oceniany jest jako jeden z najbardziej wymagających zadań stomatologa endodonty zajmującego się leczeniem kanałowym, jednak większość zabiegów daje pożądane efekty. Leczenie kanałowe pozwala na zachowanie naturalnego zęba. Dzięki udowodnionej skuteczności tego zabiegu, w tych czasach możliwe jest zatrzymanie zębów, które jeszcze kilka lat temu były zwykle usuwane.

Tymczasem implanty stomatologiczne budową przypominają naturalne zęby, a przy tym nie psują się, gdy pacjent przestrzega higieny jamy ustnej, implanty dentystyczne są w świetnym stanie do końca życia. W związku z tym nie należy martwić się dolegliwościami i bólem, a nie raz wyrwanie zniszczonego zęba i wymiana go na implant , jest z reguły rozwiązaniem znacznie zyskownym.

Implanty zębów

Jak zachowywać się po zabiegu wszczepienia implantu zęba?

Generalnie należy nie spożywać gorących potraw oraz przenieść się na dietę półpłynną. Nie powinno się używać części jamy ustnej. Zdaniem dentystów niekorzystne jest także sprawdzanie językiem i palcami operowanego miejsca, by nie dopuścić do podrażnień lub zakażenia. Należy odstawić palenie, dlatego że wstrzymują proces leczenia się tkanek. Oprócz tego na czas  około miesiąca nie powinno się wykonywać fizycznego wysiłku.

Niezwykle ważne w takiej sytuacji jest stosowanie się zaleceń stomatologa. Koniecznie jest pojawianie się na wizytach kontrolnych oraz zgłaszanie się do stomatologa, jeśli tylko zauważy się alarmujące objawy.

Używanie środków przeciwbólowych i antybiotyków powinno odbywać się tylko według wytycznych dentysty. Samodzielne zwiększanie lub pomniejszanie dawek bez zgody dentysty może okazać się zagrożeniem dla zdrowia. Nie zaszkodzi także płukać jamę ustną specjalnymi płukankami. Wykazują one zastosowanie łagodzące, odkażające oraz przeciwbakteryjne.

W jaki sposób dbać implant zęba?

O implanty stomatologiczne najlepiej dbać podobnie do tego, jak o naturalne zęby. Minimum jest szczotkowanie przynajmniej dwukrotnie przez dzień, na początku omijając miejsce zabiegu, a zęby myć miękką szczoteczką.

Mimo tego, że implanty stomatologiczne nie niszczą się od korozji ani próchnicy, należy o nie dbać z równie szczególną uwagą. Bez czyszczenia zębów po jedzeniu pozostałości jedzenia zaczną zbierać się przy linni dziąseł. To może prowadzi do stopniowego osuwania się dziąseł. W takiej sytuacji zazwyczaj odsłania się  tytanowa śruba implantu dentystycznego, w ten sposób tracąc na estetyce. Oprócz tego najlepiej przynajmniej dwukrotnie w roku odwiedzić gabinet dentystyczny na wizytę kontrolną.

Sprawdź nasze usługi: implantologia

Strona używa cookies
Ok