Chirurgia stomatologiczna Toruń
29 stycznia, 2021
Montaż klimatyzatorów w Toruniu
29 stycznia, 2021

Implant stomatologiczny – z jakiego powodu warto?

Implanty zębów zastępują luki po stracie zębów i są jednym z przeważnie stosowanych i najbardziej trwałych uzupełnień protetycznych. Po właściwie przeprowadzonym leczeniu podstawa implantu stomatologicznego zrasta się z kością, a zamocowana na nim korona do złudzenia udaje naturalne zęby.

Poprzez zastosowanie implantów można uzupełnić nie tylko pojedyncze luki, a nawet pełen komplet zębów. Implanty są też solidnym wsparciem dla protez – mostów protetycznych lub całkowitych uzupełnień.

Jedną z podstawowych zalet implantów jest ich solidność. Przypuszcza się, że należycie umieszczony implant może posłużyć właściwie do końca życia. Zgrane z tkanką kostną, pomimo upływu lat nie tracą swojej wartości, nie niszczą się i nie sprawiają problemów. Co więcej zastosowanie implantów to wysoki komfort . Implanty stomatologiczne nie zmieniają miejsca i nie pozwalają, by np. umieszczona na nich proteza przesuwała się nieodpowiednio.

https://implantytorun.pl/implantologia/

Komu można wszczepić implant dentystyczny?

Głównie implantów zębowych nie wykonuje się u kobiet w ciąży ani u osób z zaburzeniami układu krzepnięcia krwi czy z zaawansowaną osteoporozą. Ograniczeniem jest również trwający nowotwór oraz nieustabilizowana cukrzyca. Implantów nie wszczepia się u dzieci i osób do 16 roku życia, ze względu na ciągle postępujący proces wzrostu kości szczęki.

Dużo przeciwwskazań nie wyklucza całkowicie możliwości korzystania z implantów stomatologicznych, ale powinny być one skonsultowane ze stomatologiem. Są to na przykład osoby zmagające się z wadami serca,chorobami psychicznymi lub z chorobą Parkinsona. Rozmowy ze stomatologiem potrzebują również osoby, które latami nałogowo palą papierosy.

Czy implant jest lepszy od protezy zębowej?

Implanty dają wiele możliwości odbudowy estetyki uśmiechu. Czasami bywa tak, że pacjent wymaga zastąpienia paru zębów, a czasami pełnego łuku.

Stomatolog protetyk ma kilka metod, ale obecnie z reguły wybieranymi sposobami są aplikacja implantów lub zastosowanie protezy całkowitej. Chociaż te rozwiązania świetnie radzą sobie z bezzębiem, posiadają zarówno wady i zalety. Często używanie protezy może być niedostępne ze względu na np. nieodpowiednie warunki budowy jamy ustnej. Takie protezy nie są też wieczne. Raz na kilka lat należy je wymienić, ponieważ z biegiem lat są mniej dopasowane, jak były, gdy je kupiono.

Aplikacja implantów zębowych z kolei zabiera sporo czasu ze względu na potrzebę osadzenia implantu w kości szczęki i żuchwy, a za to implant może przetrwać nawet do końca życia. Wszczepiony implant przed założeniem korony, jaka będzie imitowała ząb, musi scalić się z kością i tkankami. Dopiero po tym czasie można podejmować dalsze leczenie protetyczne.

Czy wszczepienie implantu zęba jest lepsze od leczenia kanałowego?

Bazowym założeniem leczenia kanałowego jest naprawienie zainfekowanej przez prócznicę miazgi zęba. Ten typ leczenia oceniany jest jako jeden z najbardziej skomplikowanych zadań stomatologa endodonty wykonującego leczenie kanałowe, ale większość zabiegów przynosi oczekiwane efekty. Leczenie kanałowe daje możliwość uratowania naturalnego zęba. Za sprawą udowodnionej skuteczności tego zabiegu, obecnie możliwe jest uratowanie zębów, które jeszcze jakiś czas temu musiały być przeważnie wyrywane.

Tymczasem implanty zastępują naturalne zęby, a oprócz tego nie ulegają zniszczeniu, kiedy pacjent właściwie dba o higienę jamy ustnej, implanty pozostają nienaruszone dożywotnio. To oznacza, że nie trzeba martwić się dolegliwościami i bólem, a nie raz ekastrakcja zniszczonego zęba i zastąpienie go implantem , jest przeważnie rozwiązaniem znacznie lepszym.

Na co uważać po wszczepieniu implantu dentystycznego?

Przede wszystkim najlepiej nie jeść parzących potraw oraz przenieść się na półpłynną dietę. Nie należy korzystać ze obszaru jamy ustnej. Stomatolodzy odradzają również sprawdzanie językiem i palcami miejsca wszczepu, żeby uniknąć ryzyka podrażnień lub zakażenia. Należy rzucić palenie i alkohol, z uwagi na to, że zatrzymują proces leczenia się dziąseł. Co więcej przez okres  około miesiąca nie wolno podejmować wysiłku fizycznego.

Bardzo istotne w takiej sytuacji jest spełnianie zaleceń stomatologa. Koniecznie jest pilnowanie wizyt kontrolnych oraz zgłaszanie się do stomatologa, gdy tylko pojawią się niepokojące objawy.

Pobieranie antybiotyków oraz leków przeciwbólowych możliwie jest tylko zgodnie z zaleceniami dentysty. Samodzielne zwiększanie dawek bez zatwierdzenia dentysty może stać się zagrożeniem dla zdrowia. Dobrze również płukać jamę ustną przeznaczonymi do tego płukankami. Wykazują one działanie łagodzące, odkażające oraz przeciwbakteryjne.

W jaki sposób pielęgnować implant dentystyczny?

O implanty dentystyczne należy troszczyć się podobnie do tego, jak o nasze zęby. Minimum jest oczyszczanie co najmniej dwukrotnie na dzień, na początku omijając miejsce zabiegu, a zęby czyścić miękką szczoteczką.

Pomimo tego, że implanty dentystyczne nie ulegają korozji ani próchnicy, najlepiej o nie dbać z szczególną uwagą. Bez mycia zębów po posiłkach pozostałości pokarmów będą zbierać się w okolicy dziąseł. To może prowadzi do stopniowego obniżania się dziąseł. W tym przypadku z reguły uwidacznia się  tytanowy korzeń implantu , tym samym tracąc dobry wygląd. Ponadto powinno się co najmniej dwukrotnie na rok odwiedzić gabinet dentystyczny na kontrolę.

 

Strona używa cookies
Ok