Geodeta Toruń - pomiary geodezyjne wyznaczanie granic działki
Geodeta – Mapy do celów projektowych
8 sierpnia, 2019
Zabiegi stomatologiczne Toruń cennik
Zabiegi stomatologiczne
15 sierpnia, 2019

Projektowanie ogrodów Toruń

Projektowanie ogrodów Toruń - Firma ogrodnicza

Projektowanie ogrodu wymaga czasu i dobrego przygotowania. Zanim ogród będzie pięknym miejscem, w którym odpoczynek będzie sprawiał przyjemność, dzięki przyjaznej atmosferze, zawdzięczanej przez obecność pięknych roślin, drzew i krzewów, dobrze zadbać o fundamenty i zacząć projekt ogrodu od początku. Jaki styl ma mieć ogród, kiedy zostanie stworzony? Jak powinno się dobierać rośliny? Które z nich zaadaptują się w naszym klimacie? I najważniejsze: w jaki sposób rozmieścić je w dostępnej przestrzeni, aby nie było ich, ani za dużo, ani za mało? Zanim zabierzemy się do działania, dobrze jest mieć ułożony plan.

ETAPY ZAKŁADANIA OGRODU

Analiza terenu

Głównym elementem, na jaki przed wszystkim należy zwrócić uwagę, jest sam teren, na którym ma powstać projektowany ogród. Trzeba zgromadzić wszelkie informacje na temat tego, jak wygląda przestrzeń, jakie są jej granice oraz co już się na niej znajduje. Ta wiedza pozwoli sprawdzić, jakie jakich możliwości dostarcza teren. Co istotne, trzeba rozeznać się we wszelkich czynnikach, jakie przyczynią się do ukształtowania ogrodu. Są to nie tylko nasłonecznienie, warunki gleby, podwyższenia czy obniżenia terenu, ale również forma spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed przystąpieniem do pierwszych prac nad ogrodem, należ też wiedzieć, do czego ogród będzie służył. Projektowanie ogrodu uzależnione jest od takich czynników jak to, czy ogród ma jedynie ładnie wyglądać, być miejscem wypoczynkowym, czy obszarem, w którym domownicy będą aktywnie spędzać czas. Pod uwagę trzeba wziąć także to, czy w planowanym ogrodzie będą bawić się dzieci i zwierzęta i czy powinien być dostosowany do osób niepełnosprawnych i starszych. Ponadto warto ocenić, czy konieczne będzie miejsce do spotkań towarzyskich (np. grill, altana lub taras), czy interesuje nas posiadanie oczka wodnego lub basenu ogrodowego, a także, czy chcemy wyodrębnić przestrzeń na ogródek warzywny lub sad. Wszystko to warto ocenić w oparciu o zaplanowany budżet.

Schemat funkcjonalno-przestrzenny

Następnym etapem projektowania ogrodu, jest rozplanowanie wszystkich chcianych elementów w przestrzeni. W tym celu ogród dzieli się pod kątem funkcjonalności. Rozplanowanie wytypowanych elementów, jest znaczące, by ogród był atrakcyjny, a przy tym miał swój porządek i dawał użytkownikom zupełną swobodę. Trzeba zatem wyznaczyć poszczególne części ogrodu i nakreślić gdzie znajdzie się grill, a gdzie będą huśtawki dla dzieci lub basen. Trzeba jednak pamiętać, by unikać sztywnych granic. Części właściwie zaprojektowanego ogrodu, przenikają się wzajemnie i stanowią harmonijną całość.

Plan komunikacji

Planowanie ogrodu wymaga też troski o możliwość wygodnego poruszania się. Warto zastanowić się, jak złączyć pojedyncze części ogrodu oraz wejścia (np. do domu czy garażu). Tutaj zasadnicze jest wyznaczenie podjazdu, furtek i bramy, a także dróg, które połączą każdy z tych elementów w spójną całość. Należy pamiętać, by nie przedobrzyć z ilością dróżek, ale też, by nie było ich zbyt mało. Na tym etapie zwykle wybiera się też typ nawierzchni, jaka posłuży do wykonania dróżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap powinien być już ścisłym projektem tego, jakie rośliny i wyposażenie będą potrzebne, by otrzymać ogród w upragnionym stylu. Dużą pomocą w tym przypadku mogą stać się dobre książki, portale internetowe lub wsparcie specjalisty. Szkic stworzony w oparciu o podział funkcjonalno-przestrzenny dobrze kreować od ogółu do szczegółu, rozpoczynając od największych elementów jak drzewa, a kończąc na mniejszych roślinach ozdobnych. Również dopasowanie mebli i wyposażenia ogrodowych, powinno być właściwe w stosunku do zaplanowanego efektu tak, by powstała spójna kompozycja, odpowiadająca potrzebom i założeniom projektu.

Systemy nawadniania i oświetlenia

W oparciu o wiedzę, gdzie pojawią się poszczególne elementy ogrodu, możliwe jest rozplanowanie systemów nawadniania, odprowadzania nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, by woda docierała do skupisk roślin, krzewów i drzew, ale jednocześnie nie zatapiała ich zbytnio oraz, by kable elektryczne docierały do tarasu czy altany, a ścieżki były widoczne.

Realizacja projektu ogrodu

Dopiero po sporządzeniu szczegółowego planu ogrodu, można przystąpić do jego realizacji. Przygotowanie przestrzeni, gleby i instalacja systemów elektrycznego i wodnego odbędą się w pierwszej kolejności. W czasie sadzenia roślin trzeba pamiętać o tym, by umieszczać je we właściwych odstępach, dlatego że wszystkie mają inne tempo wzrostu i mogłyby zagłuszać się nawzajem.

DLACZEGO DO PROJEKTOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów mają specjalistyczną wiedzę na temat świata roślin. To właśnie zadaniem projektanta jest odpowiednio dostosować je do wizji klienta. Projektant udzieli też istotnych rad na temat wymagań siedliskowych roślin i pielęgnacji, a także podpowie, jakie rozmiary osiągną w przyszłości drzewa i krzewy. Jego praca opiera się także na wiedzy na temat uwarunkowań gleby i ukształtowania terenu. Projektant kompleksowo pokieruje nami przez wszystkie etapy planowania ogrodu i zadba o ich właściwy przebieg.

Ponadto wiele firm specjalizujących się w planowaniu ogrodów oferuje całoroczne usługi pielęgnacji i sezonowego serwisu systemów nawadniających i energetycznych. Dzięki temu, zawsze można liczyć na wsparcie z ich strony, by raz zaprojektowany ogród, mógł spokojnie rosnąć i cieszyć na lata.

 

Strona używa cookies
Ok