Najczęstsze zabiegi chirurgii stomatologicznej
15 lutego, 2021
Jakiego zatrudnić DJ-a na wesele
16 września, 2021

Zalety i rodzaje pomp ciepła

Nowoczesne pompy ciepła przekazują energię cieplną do budynków, uzyskiwaną ze źródeł odnawialnych: z powietrza, z wody lub z gruntu. Taki przekaźnik ciepła z reguły skomponowany jest z dwóch modułów: zewnętrznego, co czerpie moc z otoczenia i wewnętrznego przenoszącego energię cieplną. To urządzenie to skuteczna metoda ocieplania budynku zimą i schładzania go w okresie letnim, jaka przy zużyciu w miarę niewielkich kosztów, rozprowadza energię cieplną do instalacji centralnego ogrzewania (c.o.). Pompę ciepła można zastosować tak samo w mieszkaniu, domu lub pozostałych budynkach użytkowych, a poprzez pobór energii z odnawialnych źródeł i braku wydzielania zanieczyszczeń to jest rozwiązanie przyjazne środowisku. Charakterystyczną zaletą pompy ciepła Toruń jest także brak konieczności budowy komina.

Obok tego pompy cechują się dość cichym systemem pracy i szczególną trwałością. Pompa ciepła, jaka jest często konserwowana, przy czym należy pamiętać, że koszty serwisu są dość niewielkie, przeważnie działa przez lata bez konieczności zmiany. Da się taką pompę ciepła zamontować łącznie z instalacją c.o. (centralnego ogrzewania) i do ocieplania bieżącej wody poprzez instalację ciepłej wody użytkowej (c.w.u). Pompa ciepła, to dobrze zaprojektowana technika ogrzewająca, ma wbudowane jest przez systemy zarządcze przygotowane do prostej obsługi dla wszystkich. Ponadto można ją zastosować w większości budowli.

System pracy pompy ciepła

Wśród pomp ciepła wynajdziemy ich kilka typów ze względu na pochodzenie energii. Sama w sobie pompa ciepła nie wytwarza energii, stanowi typ transformatora, jaki w pierwszej fazie pobiera energię i następnie przekształca ją dla dogrzania budynku. Nieistotne, czy źródłem jest powietrze, woda czy ziemia, pompa ciepła Toruń składa się z dwóch modułów. Moduł zewnętrzny, znana jako źródło dolne, ma na celu pobierać jak największą ilość energii ze swojego źródła. Ten moduł jest bazą pompy ciepła i wobec tego ten element należy dopasować do wykorzystywanego źródła. Moduł zewnętrzny przelewa zgromadzoną energię do modułu wewnętrznego wbudowanego już w środku budynku. W tym miejscu pobrane ciepło jest przenoszone do instalacji c.o. Transfer energii wraz z redukcją ciśnienia i dostosowaniem ciepła skutkuje przesłaniem energii do całego wnętrza budynku. Poprzez pompę ciepła można dogrzewać wszystkie pokoje, a ponadto wspomóc instalację c.w.u.. Tym sposobem użytkownicy otrzymują także możliwość instalacji ogrzewania zarówno ściennego jak i podłogowego. Natomiast pracę pompy ciepła ustala nieskomplikowany w zarządzaniu układ sterowania.

Typy i rodzaje pomp ciepła

Gruntowe pompy ciepła

Pompa ciepła gruntowa to ekologiczne rozwiązanie, jaki można używać przez cały rok. To dlatego, że taka pompa ciepła ściąga energię słoneczną zatrzymaną w ziemi, a temperatura gruntu ma zazwyczaj taką samą wartość. Ciągle gromadzona energia przekazywana jest do układu grzejącego w module wewnętrznym. Ważną zaletą takiego rodzaju pompy ciepła jest ekologiczność, ponieważ nie wydziela ona zanieczyszczeń. Gruntowna pompa ciepła to inwestycja wymagająca dużej powierzchni dookoła budowli, aby cała pompa ciepła była efektywna. Skutek montażu pompy ciepła da mnóstwo korzyści, na jakie opłaca się zdecydować.

Powietrzne pompy ciepła

Istotną wartością pomp ciepła jest ich spora ekologiczność. Powietrze jako stałe i odnawialne źródło zapewnia efektywność pompy ciepła, a do tego nie niszczy środowiska. W takiej sytuacji moduł zewnętrzny przenosi energię powietrza na ciepło po czym wysyła ją do instalacji grzewczej. Powietrzna pompa ciepła może zostać zastosowana w w budynkach mieszkalnych i usługowych. Taka pompa ciepła charakteryzuje się cichą aktywnością, niezależną od pogody. Wspomagającego źródła energii należy szukać dopiero kiedy temperatura powietrza zjedzie poniżej – 5 stopni.

Pompy ciepła wodne

Pompę ciepła wodną można zamontować tylko w sytuacji, kiedy obok budynku znajduje się zbiornik wody. Jeśli nie konieczne będzie budowanie specjalnej studni. Warto wiedzieć, że jeśli korzystamy z zbiornika naturalnego, konieczna będzie filtracja. Trzeba przeanalizować instalację wodnej pompy ciepła, ponieważ zapewnia ona ciągłe ogrzewanie w okresie chłodnym i chłodzenie w okresie wiosenno-letnim. Pompa ciepła zasysa wodę i przekazuje ją do modułu wewnętrznego, po czym na bazie wymiany energii dostarcza wodę ciepłą, po czym odrzuca zimną wodę. Dużą zaletą wodnej pompy ciepła jest to, że najlepsza jest, kiedy jest duże zapotrzebowanie cieplne.

Czy warto mieć pompę ciepła?

Główną zaletą zakupu pompy ciepła, pochodzącą z ściągania energii ze źródeł odnawialnych jest energooszczędność i ekologiczność. W zestawieniu do pozostałych źródeł energii, korzystanie z pompy ciepła nie uwalnia żadnych niebezpiecznych odpadów i substancji. Dlatego jest to wyjście całkowicie ekologiczne. Za sprawą tego, że aplikacja pompy ciepła jest wysoko ekologiczna, proponowane są dodatkowe dofinansowania na inwestycje proekologiczne. Oprócz tego należy wspomnieć, że dość niewielkie koszty użytkowania całkiem sprawnie zwracają pieniądze wydane przy rozpoczęciu inwestycji, a efektywność i sprawność odpowiednio zamontowanej i regularnie przeglądanej pod względem usterek pompy ciepła sięga nawet do 50 lat stałego stosowania.

Montaż pompy ciepła usuwa także przymus posiadania komina i zaplecza, w którym składowany byłby opał i zakupu opału. Koszty są zauważalnie niższe w porównaniu do pozostałych źródeł cieplnych. Oprócz tego pompy ciepła są praktycznie bezobsługowe. Dzięki pełnemu zautomatyzowaniu potrzebuje zaledwie minimalnego pilnowania pracy systemu. Użytkownicy marnują czasu na dodawanie opału do pieca.

Warto wybrać pompę ciepła też ze względu na samo zastosowanie. Pompy ciepła dają wiele możliwości zaczynając od mechanizmu grzewczego, jaki dostarcza ciepło dla pomieszczeń i użytkowej wody. Pompa może spasować się z ogrzewaniem podłogowym oraz grzejnikowym, dlatego gwarantuje najlepsze efekty. W lecie może też wspomóc chłodzenie pomieszczeń, dzięki czemu używanie pompy ciepła jest wielofunkcyjne i wygodne.

Strona używa cookies
Ok