Firma zwalczająca kuny Warszawa - Firma zwalczająca kuny Gdańsk - Zwalczanie kun Warszawa - Zwalczanie kun Gdańsk - Kuna domowa zwalczanie
Kuna domowa – zwalczanie od A do Z
4 marca, 2017
Depilacja toruń depilacja laserem depilacja Palomar Vectus
Nowoczesna kobieta – nowoczesna depilacja laserowa
5 marca, 2017

Czy masz pojęcie, jakie pasożyty w drewnie można głównie spotkać w Polsce? Otóż żyją następujące osobniki: to: kornik drukarz, spuszczel pospolity i kołatek domowy – insekty odpowiadające za przynoszenie ogromnych zniszczeń w drewnie. Te insekty mamy możliwość napotkać na dowolnej części świata. Rozmnażają się w ekspresowym tempie. Egzystują w leśnych ekosystemach, oraz w domkach z drewna. Według leśników stanowią jedno z najistotniejszych zagrożeń dla lasów. Mimo, że ich działalność kształtuje środowisko dla nowych drzewostanów, to jednak postrzega się te pasożyty bardziej w charakterze szkodników, aniżeli pomocników.

Musimy powiedzieć, ze walka z szkodnikami w drewnie nie jest równa. Współcześnie wynaleziona technologia pozwala na całkowite wypędzenie korników z poszczególnego obszaru. One natomiast mogą się przed nami chronić jedynie prędkością rozmnażania. Jednorazowo 1 samica kornika produkuje nawet do 80 jajeczek. Spoglądając na to, że rozwój młodego pokolenia trwa 2 miesiące, a samic w jednym legowisku jest bardzo dużo, skala miłosnych amorów korników jest olbrzymia. Co fundamentalne, korniki zazwyczaj zamieszkują wytypowane drzewo i nie przemieszczają się z jednego miejsca do drugiego bez potrzeby. Żywią się nim aż do chwili w której nic cennego dla nich nie zostanie.

Teraz skupimy się jedynie na korniku drukarzu – zapewne najgorszych pasożytem krajowych lasów i najistotniejszym wrogiem domów z drewna. Powiemy ci jak wygląda kornik i w jaki sposób się rozmnaża. Zapoznasz się także z standardowymi technikami zapobiegania i zwalczania korników.

Kornik – klika niezbędnych informacji

Kornik drukarz oblega lasy z drzewami iglastymi. Rozciągłość jego ciała mierzy około 5 mm. Nie jest zatem monstrualnym insektem, chociaż jego działalność doprowadza do ogromnych uszkodzeń w drewnie. Korniki atakują tylko chore drzewa. Z tego względu są, jeżeli możemy w taki sposób powiedzieć, dość moralne. Dorosłe osobniki wyróżniają się brunatną barwą z rdzawym owłosieniem. Młode aczkolwiek są jasnożółte. Korpus kornika ma cylindryczny kształt, a grzbiet uwieńczony jest czterema szpicami.

Niezwykle wyszukany jest sposób rozmnażania się kornika drukarza. Rójka, coś jak okres godowy, zaczyna się z pierwszymi, słonecznymi dniami. Samiec organizuje komory godowe do których zwabia kilka samic. Zapłodniona samica formuje korytarze macierzyste, w których składa do nawet 80 młodych. Miniaturowe korniki już po narodzinach dołączają do rycia kolejnych partii drewna. Po 2 miesiącach są one zdeterminowane do mnożenia. Krąg ten powtarza się kilkanaście razy, aż do końca lata. Korniki żyją nawet 3 lata.

Zapobieganie kornikom

Jak powiada tradycyjne polskie porzekadło – lepiej zapobiegać niż leczyć. Wydźwięk tego stwierdzenia można oczywiście przełożyć do korników. Co należy zatem zrobić, żeby ustrzec się przed atakiem korników? Jeżeli chodzi o budynki z drewna, przede wszystkim należy produkować je jednomyślnie z standardami. Użycie odpowiednich technik zabezpieczy kondycję drewna. Przez to korniki nie będą na nim żerować, gdyż będzie „za zdrowe”. Po drugie, kluczowym czynnikiem prewencji jest impregnacja. Pokrycie drewna impregnatem (zabieg ten dobrze jest wdrażać co kilka lat) wystarczy, by zniechęcić korniki. Na rynku dostępne są rozmaite środki, które można zróżnicować na solne i oleiste. Dobierając odpowiedni środek, kieruj się co najważniejsze gatunkiem drewna i indywidualnymi wymaganiami. Porozmawiaj także z fachowcem, który zasugeruje Ci co będzie dla Ciebie najskuteczniejsze.

Dezynsekcja mikrofalami – nie ma skuteczniejszej metody do walki z kornikami

Znawcy potwierdzają, że dezynsekcja mikrofalami jest najsprawniejszą strategią usuwania korników. Jakie atuty możemy jeszcze wypunktować? Z pewnością bezpieczeństwo dla ludzi i zwierząt. Metoda ta nie zagraża zdrowiu i nie jest toksyczna. Następna kwestia to brak negatywnego rzutowania na konkretny surowiec. Dezynsekcja mikrofalami, jako metoda cieplna eliminowania korników nie wpływa na strukturę drewna, w porównaniu z innymi metodami.

Jak wygląda dezynsekcja mikrofalami? Głównie polega na rozgrzaniu materiału. Innowacyjna aparatura przesyła mikrofale, które przechodzą w głąb drewna. Pobudzają one tarcie, którego skutkiem jest ogrzanie drewna do temperatury ponad 50 stopni. W takich realiach następuje denaturacja białka w ciele korników, wiodąca do ich szybkiej śmierci. Dezynsekcja cieplnazabija korniki kompletnie. Inne wykonywane metody to fumigacja i iniekcja ciśnieniowa.

Korniki to najgroźniejsze szkodniki drewna. Ich działalność może oddziaływać na obniżenie wytrzymałości drewnianej konstrukcji domu, co dla nas oznacza niezwykle duży kłopot. W lasach również nie są mile postrzegane. W ciągu ostatniego roku wiele mówi się o zmasowanym ataku kornika na drzewa żyjące w Puszczy Białowieskiej. Według nowych wiadomości już 4 tys. z 52 tys. ha drzew na tym terenie jest martwych. Zwalczanie kornika w tym uroczym środowisku to priorytetowa sprawa.

Poznaj najważniejsze informacje o dezynsekcji mikrofalami i poznaj kolejne usługi firmy Corneco. Przeskocz na stronę klikając w tym miejscu: zwalczanie korników mikrofalami

Strona używa cookies
Ok