kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia
Beton dekoracyjny na podjeździe
1 września, 2020
OKna pasywne Toruń - okna pcv drewniane - montaż okien
Okna pasywne w budownictwie
1 września, 2020

Ocieplanie natryskowe pianką poliuretanową (PUR stało się stosowane, nie tylko ze względu na świetne parametry izolacji termicznej. Obecnie uznawana jest za jeden z najlepszych wśród materiałów stosowanych do ocieplania , dzięki czemu co raz częściej pojawia się w domach jednorodzinnych, innych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Znaczącą mocną stroną, wobec której wyprzedza inne materiały izolacji termicznej jest praktyka nakładania. Pianę PUR natryskuje się po przestrzeni przez specjalny agregat. Natryskowe ocieplanie sprawia, że pianka dopasowuje swoją objętość do powierzchni, co sprawia, że ściśle przylega oraz układa się w zgięciach oraz zakamarkach. Inne materiały izolacji termicznej należy skracać oraz dopasowywać, przez co ryzykujemy wystąpienie mostków termicznych oraz ograniczenie izolacyjnych właściwości. Dobrze rozprowadzona pianka PUR posłuży na lata, dlatego że pomimo upływu czasu nie traci swojej jakości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Wyróżniamy dwie wersje pianki PUR: pianka otwartokomórkowa oraz zamkniętokomórkowa. Różnią się od siebie strukturą oraz atrybutami, dlatego pasują do ocieplania odrębnych części budynku. Orwartokomórkowa pianka PUR używana jest przeważnie do natryskowego ocieplania dachów, poddasza i wewnętrznych powierzchni. Świetnie nadaje się również do izolacji stropów belkowych, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Tymczasem  zamkniętokomórkowa pianka PUR najlepsza jest do termoizolacji powierzchni zewnętrznych, podłóg i fundamentów. Ten typ pianki PUR można również umieścić na dachu płaskim, stropodachach wentylowanych lub np. na stropach nad nieogrzewanymi wnętrzami

Warto dodać, że piankę PUR charakteryzuje doskonała przyczepność. Z tego względu bez trudu można ocieplać natryskiem różne, odpowiednio przygotowane powierzchnie, dla przykładu drewno czy metalowe elementy, a nawet blachę. Wymagane, żeby przed natryskiem przestrzeń została pozbawiona brudu, pyłu i kurzu oraz sucha.  Tą metodą zdobywamy świetną przyczepność, co sprawi, że pianka PUR zachowa się na odpowiednim miejscu. Natrysk pianki PUR najlepiej zostawić zajmującym się tym firmom. Aby wykonać to właściwie potrzebne są odpowiednie warunki, takie jak optymalna wilgoć i temperatura powietrza. Dodatkowo pianka PUR musi zostać rozprowadzona równomiernie.

Pianka PUR – najważniejsze informacje

Rozdzielenie na otwartokomórkową i zamkniętokomórkową piankę uzasadnia rozbieżność właściwości i parametrów. Pianka PUR otwartokomórkowa ma porowatą strukturę, co sprawia, że jest niezwykle elastyczna. Pianka ta po stężeniu okazuje się półsztywna oraz stanowi wyjątkowo dobrą termiczną izolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, ale niezbyt chroni przed wilgocią. Dodatkowo otwartokomórkowa pianka PUR ma małą wagę (około 8-10 kg/m3), więc ani trochę nie nadwyręża konstrukcji domu. Pod względem grubości aplikowanej warstwy mniej więcej jedna warstwa nie powinna przewyższać 30 mm.

Zamkniętokomórkowa pianka PUR ma niewielki wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a do tego jest wysoko hydrofobowa. Z uwagi na to tak często używa się ją do ocieplania fundamentów. Natomiast nie jest paroprzepuszczalna, a na dodatek po wyschnięciu jest sztywna, co sprawia, że nietrudno ją uszkodzić.

Wybierając piankę PUR trzeba pamiętać o jeszcze dwóch ważnych informacjach. Pianki PUR są mało odporne na działanie promieni UV, dlatego potrzebna będzie dodatkowa osłona. Co więcej w oznaczeniu łatwopalności, pianka PUR osiąga kategorię E, która oznacza, że jest to surowiec łatwopalny, choć samo gasnący.

Zalety pianki PUR

Do najważniejszych plusów pianki PUR należy jej łatwa oraz szybka aplikacja. Jej umiejętność do wzrostu objętości oraz dostosowanie się do załamań i zakamarków, eliminuje ryzyko pojawienia się mostków termicznych. Ponadto izolacja natryskowa pianką PUR nie zabiera znacznej ilości czasu. W zestawieniu do pozostałych surowców termicznej izolacji to najszybsza technika ocieplenia domu. Pianka szybko się układa oraz szybko utwardza, a przy tym pozostaje lekka i elastyczna. Co więcej jest bardzo przyczepna, z uwagi na co trzyma się na wielu materiałach, a z biegiem czasu nie traci przyczepności albo właściwości. Nie zmniejsza się, nie traci objętości, dzięki czemu się nie deformuje. Szczególnie ważne jest również to, że po poprawnej aplikacji  tego ocieplenia natryskowego, nie emituje żadnych substancji szkodliwych albo pyłów. Warto dodać, że pianka PUR daje całkiem dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR pochodzą głównie z jej właściwości. Za minus możemy wziąć niską odporność na promienie słoneczne, co wiąże się z powstawaniem następnych kosztów związanych z ochroną przed promieniami UV. Inną wadą pianki PUR jest  jej palność. W zależności od składników, może być bardziej lub mniej palna, jednak według ogólnej oceny pianka PUR zalicza się do w klasie E, a więc pali się, choć jest samo gasnąca. Też w tej sytuacji można zainstalować dodatkową ochronę, która będzie chronić piankę w razie pożaru. Przeważnie jednak tym, co wpływa na to, że pianka PUR traci właściwości termoizolacyjne jest niepoprawny natrysk, błędne utworzenie pianki lub nałożenie za małych warstw izolacyjnych. Z tego powodu do ocieplania natryskowego pianką PUR warto zatrudnić profesjonalistów.

Izolacje natryskowe

 

Strona używa cookies
Ok