Pozycjonowanie lokalne - dotrzyj do Klientów z Twojej okolicy
Pozycjonowanie lokalne – Google Moja Firma i wiele więcej
26 sierpnia, 2017
Malowanie bawialni i sal zabaw dla dzieci
Malowanie bawialni i sal zabaw
23 listopada, 2017

Wielu z nas chciałoby zamieszkać w domu, daje on większe poczucie prywatności. Trzeba jednak pamiętać, że jest to ogromne przedsięwzięcie. Kluczowym elementem realizacji planu jest odpowiednia działka. Budowa domu wiąże się z koniecznością podjęcia wielu trudnych decyzji. Plan domu angażuje myśli na długi czas. Zaplanować trzeba nie tylko właściwą powierzchnię, ale także plan pomieszczeń. Całość powinna idealnie współgrać, tak żeby każdy mieszkaniec czuł się swobodnie. Przeanalizować należy też o zachowaniu ciągów komunikacyjnych w projekcie, dzięki temu łatwiej będzie przemieszczać się w domu. Dużym problemem jest także dobór dopasowanej metody grzewczej. Nie w każdej miejscowości jest sieć gazowa. W takim wypadku przemyśleć należy zainstalowanie ogrzewania węglowego albo olejowego. Decyzja ta wpływa przez wiele lat na koszty ogrzewania, ale też na komfort użytkowania mieszkania.

Nawet najlepsza metoda grzewcza będzie nieskuteczna, gdy nie zadbamy o odpowiednie zaizolowanie budynku. Ciepło będzie uciekać. Największe straty są efektem niedokładnie ocieplonego strychu. Dlatego sprawy ocieplenia nie wolno bagatelizować. Sposób termoizolacji domu ma znaczenie. Stosowane są różne produkty: najbardziej rozprzestrzeniony styropian czy coraz popularniejsza pianka poliuretanowa, nazywana dla uproszczenia pianką PUR.

Wybór jest ogromny

Najpopularniejszym materiałem stosowanym do izolacji budynków jest styropian. Ma on dużo plusów:jest łatwy w montaży. Jednakże nie nadaje się do ocieplania tych elementów domu, które są podatne na ogień – tyczy się to głównie części z drewna. Alternatywą jest wełna izolacyjna. Jest ona bardziej kosztowną opcją, ale za to cenioną przez specjalistów trudniących się termoizolacją. Wełna jest niepalna, idealnie zabezpiecza przed hałasem. Wykorzystywanie wełny wymaga jednak wzmocnionej konstrukcji dachu, bo produkt ten nie jest lekki. Wełnę powinno się zabezpieczyć przed wodą poprzez wykorzystanie materiałów zabezpieczających. Nie są to wszystkie sposoby ochrony domu przed nadmierna utrata ciepła. Coraz częściej fachowcy stosują piankę poliuretanową. Stosowana jest ona wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Pianka PUR

Poliuretan dostępny jest w wielu wersjach. Tworzy się z niego płyty, otuliny ale także piankę. Powstaje ona z połączenia dwóch składników: żywicy i utwardzacza, jakim jest izocyjanian. Oba składniki doprowadza się do odpowiedniej temperatury i następnie poprzez zwiększenie ciśnienia powstaje pianka, którą wykorzystuje się do izolacji. Podczas natryskiwania pianka powiększa objętość i momentalnie zastyga. W kilka chwil powstaje jednorodna warstwa, która szczelnie wypełnia wszystkie szczeliny. Pianka idealnie przylega do niemal każdego podłoża. Nałożona pianka nie wymaga dodatkowych umocnień. Sam proces natryskiwania przebiega szybko, kilka godzin wystarcza aby ocieplić dach.

Rodzaje pianki

Pianka PUR występuje w dwóch wariantach – otwarto i zamknięto komórkowej. Ta druga przeznaczona jest do zabezpieczenia budynków z zewnątrz. Oprócz ochrony przed stratą ciepła jest także świetnym produktem hydroizolacyjny, dlatego stosowana jest do ochrony fundamentów. Ocieplanie nią domu od wewnątrz także jest możliwe. Pianka PUR tego typu niewiele waży. Ma porowatą strukturę przez co ocieplane elementy mają zapewnioną odpowiednią wentylację. Stosuje się ją do ocieplania pomieszczeń.

Korzyści z ocieplania pianką poliuretanową

Pianka PUR jest bardzo uniwersalna. Można nią ocieplać zarówno zewnętrze części budynku, jak i poddasza, ścianki działowe i posadzki. Wykorzystywana jest jako produkt izolacyjny w domach przeznaczonych dla pojedynczych rodzin i dla większych społeczności, budynkach przemysłowych. Termoizolacja z poliuretanu nie szkodzi alergikom. Warstwa pianki nie traci swoich właściwości, przez co nie pyli się, nie odrywają się od niej także małe cząstki, przez co nie stanowi zagrożenia. Pianka poliuretanowa nie wydziela toksyn, nie szkodzi środowisku. Pianka poliuretanowa świetnie chroni przed utratą ciepła, przez co nadaje się do nowoczesnego, pasywnego budownictwa. Następną zaletą jest wodoodporność. Pianka poliuretanowa nie zmienia kształtu pod wpływem wody. Nie wymaga też zastosowania umocnień, bo bardzo dobrze przywiera do betonowych ścian i drewnianych elementów. Podczas ocieplania domu trzeba uważać na mostki termiczne. Przez nie ucieka więcej ciepła. Wykorzystanie ocieplenia metodą natryskową zmniejsza ten problem. Pianka PUR tworzy zwartą strukturę dlatego nie ma konieczności docinania materiałów izolacyjnych. Stwarza to możliwość ocieplenia nawet skomplikowanej więźby dachowej i to w ekspresowym tempie. Dla porównania, ocieplenie z waty wymaga wielu godzin pracy kilku fachowców.

Odpowiednie ocieplenie domu to inwestycja, którą należy przemyśleć i właściwie wdrożyć. Przemyśleć trzeba pozytywne i negatywna strony każdej z metod. Dotychczas stosowane materiały stosowane do ochrony przed utratą ciepła od jakiegoś czasu mają groźnego rywala jakim jest pianka PUR. Pianka PUR zyskuje w oczach fachowców, doceniają oni jej mnogość zastosowań. Dużym plusem jest też krótki czas niezbędny do wykonania prac ociepleniowych. Pianka poliuretanowa stosowana jest zarówno w budownictwie mieszkalnym, ale także jako izolacja budynków wykorzystywanych do chowu zwierząt.

Strona używa cookies
Ok