Pozycjonowanie wizytówek firmy w mapach google
Optymalizacja i pozycjonowanie wizytówek w mapach Google
11 września, 2020
Układanie kostki Toruń
15 września, 2020

Okna pasywne w budownictwie

Kluczową zaletą budownictwa pasywnego jest widoczna energooszczędność, która pozwala na oszczędzanie kosztów ogrzewania. Tym z najistotniejszych elementów wskazujących na skuteczność takiego typu budownictwa jest montaż okien pasywnych. Co je wyróżnia od zwykłych okien? Pasywność cechuje się głównie efektywną termiczną izolacją. Dobre parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach energooszczędnych przeważnie mieści się w 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im niższą wartość określa ten współczynnik tym lepsza izolacja ciepła. Głębokość okien energooszczędnych wchodzi ok. 88-120mm, ale ich szybowe pakiety przeważnie są pakietami trzyszybowymi. Dla lepszego efektu w energooszczędnym pasywnym budownictwie stosowana jest tównież pianka poliuretanowa (PUR) o takich samych właściwościach termoizolacyjnych. Jeżeli chodzi o budowę ram okien pasywnych, zwykle spotykane są okna o ramie drewnianej, drewniano-aluminiowej, PCV oraz aluminiowej.

Rodzaje okien pasywnych

Wielką popularnością w pasywnym budownictwie nadal cieszą się pasywne okna PCV. Tego typu okna są wybierane ze względu na prosty montaż, bezproblemowe zachowanie czystości i całkiem niską cenę. By jednak okna PCV sprawdzały się jako pasywne muszą spełnić kilka warunków. Między innymi jest to wymóg sześciu komór wewnętrznych i załączenie niezbędnych uszczelek, które chronią przed utratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Tak samo jest w przypadku okien pasywnych drewnianych. Okna drewniane są zwykle wybierane ze względu na elegancję i estetykę. Zwykle, by były pasywne posiadają trzyszybowy pakiet z dwiema komorami. Innym rodzajem okien pasywnych są aluminiowe okna. Tak samo jak w zastosowaniu okien pasywnych drewnianych i PCV muszą spełniać odpowiednie wytyczne, jednak ich główną zaletą jest możliwość produkcji w wybranych kształtach. W zamian za to mają mniej swoje właściwości izolacji termicznej, z uwagi na to mniej wykorzystuje się je w domach i mieszkalnych budowlach. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien , warto zakupić drewniano-aluminiowe okna, które zawierają w sobie plusy okien aluminiowych i drewnianych.  W takiego typu oknach pasywnych ramy wykonane są z drewna w zestawieniu z z okuciem z aluminium. W tych oknach, drewno da się zastąpić także PCV.

Zalety kupna okien pasywnych

Rozmawiając o pasywnych oknach zawsze skupiamy uwagę na ich możliwość izolacji termicznej. Niska utrata ciepła jest szczególną korzyścią pod względem do środków pieniężnych przekazywanych na utrzymanie najkorzystniejszej temperatury w środku mieszkania. Minimalne straty cieplne zapewniają pomniejszenie wykorzystania systemów grzewczych w czasie zimy i klimatyzacji w trakcie lata. Dzięki zastosowaniu okien pasywnych poniesiemy mniejsze koszty za dogrzanie pomieszczeń lub wychładzanie powietrza w ciągu upałów. To sprawia, że o ile koszt łączący się z założeniem okien pasywnych okaże się wyższy z zestawieniu do nieenergooszczędnych okien, oszczędności wynikające z wysokiej izolacji zwrócą nam wcześniejsze koszty. Poza termiczną izolacją należy wspomnieć też o zadowalającej izolacji akustycznej. Właściwie zamontowane pasywne okna niezwykle dobrze odcinają nas od zgiełku z zewnątrz, zapewniając nam komfort. Dodatkową zaletą okien pasywnych jest ich odporność na warunki pogodowe. Niepodatność na promienie UV i opady, zapewnia nam komfortową temperaturę bez przesadnego nagrzewania pomieszczeń i ochronę przed wilgocią i rozwojem pleśni i grzybów. Warto wskazać na zalety wynikające z budowy okien pasywnych. Dzięki swojej budowie są odporne na rozbicie, a porządnie wykonane okucia chronią nas przed włamaniem. To zapewnia nam bezpieczeństwo.

Na co należy zwrócić uwagę nabywając pasywne okna?

Oczywiście w kwestii nabycia okien pasywnych, najważniejsze są najlepsze parametry i certyfikaty popierające jakość danego okna. Należy sprawdzić współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość komór i szyb, szerokość ramy i tworzywo, z którego zostanie ono stworzone. Warto też pomyśleć nad dopasowaniem okuć i uszczelek, które mają szczególny wpływ na izolację termiczną i bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają też właściwą wentylację. W ten sposób zyskamy dopływ czystego powietrza i tym samym nie dopuścimy do strat cieplnych.

Najważniejszym aspektem jest jednak montaż okna. Nic nie znaczące będą wybitne parametry pasywnego okna, wysokiej klasy materiały i okucia antywłamaniowe, gdy okno nie zostanie zaaplikowane w odpowiedni sposób. Warto w tym celu zdecydować się na wynajęcie fachowca, który wykona pracę sumiennie. Nieprawidłowy montaż prowadzi do pojawiania się termicznych mostków, gdzie będziemy tracić ciepło. To w poważnie zniży działanie pasywnego okna, w wyniku czego nie będzie już ono pasywne, dlatego że utraci swoje najcenniejsze cechy.

Tuż obok prawidłowego montażu warto rozplanować rozmieszczenie okien tworząc projekt domu. Jeśli zależy nam na całkowitym zastosowaniu właściwości okien pasywnych i czerpania z energii słonecznej. Umiejscowienie okien od strony północnej lub południowej jest najlepsze. W ten sposób unikniemy przegrzania i konieczności instalacji dodatkowej osłony przed nadmiernym nasłonecznieniem.

www.okna.torun.pl

Strona używa cookies
Ok