Zwalczanie owadów - Zwalczanie pluskiew- Zwalczanie karaluchów - Zwalczanie korników - Zwalczanie insektów - Dezynsekcja - Fumigacja - Usuwanie pluskiew, karaluchów i korników
Metody zwalczania insektów
4 marca, 2017
Firma zwalczająca kuny Warszawa - Firma zwalczająca kuny Gdańsk - Zwalczanie kun Warszawa - Zwalczanie kun Gdańsk - Kuna domowa zwalczanie
Kuna domowa – zwalczanie od A do Z
4 marca, 2017

Zwalczanie korników i innych szkodników

Zwalczanie korników Warszawa - Zwalczanie szkodników drewna - Szkodniki drewna - Jak pozbyć się korników - Usuwanie korników z drewna

Szkodniki w drewnie takie jak korniki, pomimo że stanowią fundamentalny składnik łańcucha pokarmowego, bardzo niekorzystnie wpływają na wydolność lasów. Przeważnie żerują na jednej powierzchni przez wiele lat. Jest to efekt cyklu rozrodczego szkodników. Korniki składają jaja w drewnie. Larwy osiągając odpowiedni wiek, zaczynają żywić się materiałem, po czym rozmnażają się. I tak bez końca.

Dla ochrony drewnianych powierzchni najbardziej kluczowa jest profilaktyka. Malowanie drewnianych konstrukcji właściwymi impregnatami to podstawa. W taki sposób zmniejszamy ewentualność na rozwój szkodników drewna w konkretnym elemencie. W chwili w której zarejestrujemy obecność insektów w drewnie powinniśmy podjąć stosowne działania. Zwalczanie korników wymaga właściwej analizy, czasu i spożytkowania odpowiednich metod. Niezbędna jest zatem pomoc ekspertów w branży usuwania szkodników drewna. Dobrze, że w naszym kraju jest kilka placówek, które zasługują na wyróżnienie, m.in Corneco. Debatując z założycielem tej fachowej firmy dowiedzieliśmy się kilkunastu interesujących rzeczy na temat pasożytów drewna i strategii ich likwidowania. Dziś pragniemy Wam to przedstawić.

Najczęściej spotykane drewnojady

Wszystkie szkodniki w drewnie oznaczane są fachowo ksylofagami. Z języka greckiego ksylon oznacza drewno, a phagein zżerać, stąd nie trudno jest wydedukować znaczenie tego raczej sporadycznie spotykanego wyrażenia. Ksylofagi są to robaki w postaci dorosłej, lub larwy które odżywiają się drewnem. Znaczenie ksylofagów w przyrodzie jest dwojakie. Z jednej strony szkodzą one drzewom, ale z drugiej robią terytorium dla młodych drzewostanów. Warto tu spostrzec, że korniki prześladują słabe i stare rośliny. Są zatem szkodnikami wtórnymi, ponieważ wykluczają z fauny to co i tak ma w przyszłości wyginąć. Jednakże przez wzgląd na siłę ich funkcjonowania produkują więcej strat niż pożytku. Zobaczmy teraz jakie pasożyty w drewnie możemy powszechnie spotkać w naszym kraju.

  • Spuszczel pospolity – wielkość ciała tego niewielkiego szkodnika mieści się w granicach 21 mm. Spuszczele przeważnie żywią się drewnem miękkim, czyli drewnem drzew iglastych. Preferują ciepłe pomieszczenia, stąd dość często można je znaleźć na strychu lub na poddaszu drewnianego budynku. Zostawiają za sobą koliste otworki.
  • Kołatek domowy – porównywalnie jak spuszczel uderza w drzewa iglaste, takie jak sosny, czy modrzewie. Długość ciała tego szkodnika wynosi od 2,5 do 4 mm. Ciężko go zauważyć gołym okiem. Mimo drobnych wymiarów może wywołać olbrzymie spustoszenie. Kołatek żeruje głównie w środowiskach gdzie rozwija się grzybnia abrozyjnego grzyba.
  • Kornik drukarz – najsłynniejszy szkodnik o długości ciała mierzącej od 1 do 9 mm. Atakuje chorowite drzewostany. Ze względu na liczebność konfrontacja z kornikiem jest bardzo skomplikowana. Przeważnie żeruje on na konkretnej części drzewa. Uwielbia również struktury budowlane. Występuje na całym globie.

Metody zwalczania ksylofagów

Najgorszym nieprzyjacielem jest oczywiście kornik. Szybkość rozmnażania i występowanie powoduje, że tępienie tego szkodnika nie przynależy do najprostszych zadań. Jednak używanie stosownych środków chemicznych i właściwych technologii upraszcza wojnę z tym szkodnikiem.

Techniki zwalczania szkodników drewna są niejednakowe. Od cieplnych po chemiczne. Dobierane są z uwagi na właściwość materiału, na rodzaj pasożyta i skuteczność działania. W tym miejscu zaprezentujemy Wam najczęściej wykorzystywane metody eliminowania ksylofagów:

  • metoda mechaniczna – wykorzystywana jest w drewnianych kompozycjach budowlanych. Polega na ociosaniu silnie skażonych partii drewna. Strategię fizyczną zazwyczaj łączy się z chemicznym likwidowaniem pasożytów. Zintegrowanie tych dwóch zabiegów całkowicie likwiduje pasożyty.
  • Metoda chemiczna – polega na zagazowaniu, pomalowaniu, lub iniekcji ciśnieniowej obiektu drewnianego specjalistycznymi środkami chemicznymi, zwanymi fumigantami. Jest to niezwykle rozwinięta technologia likwidowania szkodników w drewnie. Fumigacja wymaga okrycia budynku, lub określonego pomieszczania specjalną folią.
  • Metoda termiczna – określana także jako dezynsekcja z zastosowaniem fal mikrofalowych. Eksploatowane w tej technologii urządzenie emituje fale elektromagnetyczne, które pobudzają cząsteczki wody w drewnie. Drewno rozpala się do temperatury 56 stopni co doprowadza do śmierci ksylofagów przebywających w drewnie. Ta metoda jest całkowicie bezpieczna dla ludzi i zwierząt i najkorzystniejsza pod względem eliminowania pasożytów.

Podczas konwersacji z pełnomocnikiem przedsiębiorstwa Corneco dowiedzieliśmy się jak niezwykle dokuczliwe potrafią być szkodniki drewna i jak możemy się przed nimi ustrzec. Zgłębiliśmy sprawy Kontrahentów, których obiekty były w tragicznym stanie przed dezynsekcją, a po przypominały nowe. Po analizie tych przykładów mamy możliwość Wam zakomunikować, że podstawową rzeczą o jaką dobrze jest zadbać jest właściwa impregnacja drewna. Dostępne na rynku środki skutecznie chronią drewno nie tylko przed robakami, ale również przed negatywnym działaniem słońca i wilgoci. Istnieje jeszcze druga kwestia – obserwacja. Przy pierwszych sygnałach ataku kornika warto jest błyskawicznie skonsultować się z placówką zwalczającą szkodniki w celu zdiagnozowania gatunku szkodnika i postaci szkód.

Zwalczanie szkodników drewna – nie zostawiaj tego na później. Wejdź na stronę www.szkodnikidrewna.com i dowiedz się więcej o dostępnych metodach zwalczania korników: zwalczanie korników Warszawa

Strona używa cookies
Ok