Pozycjonowanie lokalne Toruń - marketing intenretowy w mapach
Pozycjonowanie lokalne stron
1 września, 2020
Klimatyzacja bydgoszcz - Klimatyzatory domowe montaż serwis
Montaż klimatyzacji Bydgoszcz
2 września, 2020

Chirurgia szczękowa jest częścią medycyny, która łączy ze sobą elementy medycyny ogólnej, chirurgii stomatologicznej i plastycznej. Polega na leczeniu chorób jamy ustnej także zębów, szczęki, tkanek miękkich oraz twarzoczaszki.

Na oddział chirurgii szczękowej trafiają skomplikowane przypadki, takie jak uszkodzenia lub zniekształcenia jamy ustnej. Dotyczy to też leczenia chronicznych stanów zapalnych i ekstrakcji zębów mądrości, redukcji wad zgryzu, czy wstawiania implantów.

Chirurg szczękowo-twarzowy, nie zajmuje się tym samym, co lekarz dentysta. Mają podobny zakres pracy, jednak to zupełnie odmienne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny zajmuje się leczeniem tylko w zakresie jamy ustnej. Natomiast chirurgia szczękowa obejmuje leczenie w obrębie twarzowej części czaszki, więc jest szerszym pojęciem.

NA CZYM POLEGA PRACA CHIRURGA SZCZĘKOWEGO?

Zniekształcenia twarzy i wady zgryzu

Wykrzywienie twarzy w wyniku wrodzonych lub nabytych wad zgryzu, takich jak: wysunięta żuchwa, tyłozgryz, zgryz otwarty czy zgryz głęboki to jedne z najczęściej spotykanych problemów, w których specjalizuje się chirurg szczękowy. Zmiana twarzoczaszki może też nastąpić w przypadku urazów mechanicznych – pobicia, wypadku samochodowego lub upadku. Chirurg szczękowo-twarzowy może też poprawić estetykę twarzy pacjenta, formując pożądany kształt czy proporcje podbródkowi.

Zęby zatrzymane

Zatrzymanie zębów ma miejsce, gdy ich wzrost ustaje, lecz nie wychodzą ponad błonę śluzową albo kształcą się w środku kości. Wynikiem tego jest niebezpieczny stan zapalny, mogą też wypchać pobliskie zęby w niewłaściwe, co wiąże się z przykrymi dolegliwościami bólowymi. Zwykle zatrzymanie zębów dotyczy ósemek. Chirurg szczękowo-twarzowy gwarantuje ich usunięcie.

Stan zapalny, guz lub torbiel w obrębie jamy ustnej

Interwencja chirurga szczękowo-twarzowego to konieczne działanie, gdy guz lub torbiel wytworzy się w trudno dostępnym miejscu lub w okolicach zatok szczękowych. Chirurg też leczy stany zapalne kości, które biorą się od zębów.

Złamania kości żuchwy

Do złamań może dojść w rezultacie wypadku, mocnego uderzenia albo urazu. Tego rodzaju zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej odbywają się w miejscowym znieczuleniu. W poważnych przypadkach stosowane jest znieczulenie ogólne. W obszarze złamania zazwyczaj umieszczane są odpowiednie protezy, szyny bądź metalowe mikropłytki. Przybierają one rozmaite kształty, ze względu na możliwość nadawania im wybranego kształtu, dla uszkodzonej kości.

Resekcje korzeni zębów

Ten zabieg wykonuje się głównie na zębach jedno-korzeniowych zwłaszcza w przypadku, gdy przekształcenia w wierzchołku korzenia doprowadzają do stanów zapalnych żuchwy. Kwalifikują się też efekty choroby przy wierzchołku korzenia, zapalanie w przypadku utknięcia ciała obcego, rozłamu korzenia zęba z martwą miazgą. W przypadku resekcji nie ma konieczności usuwania całego zęba. Zwalcza się przeważnie powody dolegliwości. Wyrywany jest zaledwie zepsuty ułamek korzenia. Pacjent jest znieczulony podczas zabiegu. Po zlikwidowaniu zmienionej tkanki wraz z wierzchołkiem korzenia, zabezpiecza przed powstaniem następnego stanu zapalnego, dzięki uszczelnieniu kanału i uzupełnieniu ubytku.

Chirurgiczne sprowadzenie do łuku zębów

Zwykle dotyczy kłów. Gdy ząb, w procesie rozwoju miał zbyt mało miejsca w szczęce albo wykrzywił się, ortodoncyjnie wstawia się go do łuku zębowego. Po ustaleniu jego położenia diagnostyką radiologiczną, odsłania się go chirurgicznie i zakłada zamek ortodontyczny, by przemieścił się na właściwą pozycję w łuku zębowym.

Implanty zębów

Braki w zębach są wynikiem różnych powodów. Zwykle jest to pomijanie higieny jamy ustnej, cukrzyca czy osteoporoza, wypadek albo palenie tytoniu. Chirurg szczękowo-twarzowy, daje możliwość uzupełnienia braków w uzębieniu, wszczepiając implanty zębów. Takie rozwiązanie dużo zalet, na przykład gwarantuje pełną estetykę i funkcje, podobne do naturalnych zębów.

Plastyka tkanki kostnej i tkanek miękkich

Chirurg szczękowo-twarzowy zajmuje się zabiegami na tkankach miękkich i kostnych, by naprawić estetykę żuchwy. Odbywają się też przed leczeniem protetycznym czy wszczepieniem implantów zębowych. Kuracja ma wtedy na celu zlikwidowanie wszelkich zgrubień, fałdek i nierówności, po to by jama ustna realizowała warunki stabilizowania ruchomej protezy. Te zabiegi dotyczą też rozszczepienie wyrostka zębodołowego, powiększenie gęstości tkanki kostnej albo poprawy dna jamy nosowej i zatoki szczękowej.

Co jeszcze dobrze wiedzieć?

Na wizytę u chirurga szczękowego niezbędne jest skierowanie. Może je wystawić każdy każdego lekarza – nie tylko stomatologa, lecz też lekarza rodzinnego. Tylko pacjenci w ostrych stanach zapalnych lub po urazach zostaną przyjęci bez skierowania.

Warto wspomnieć, że chirurgia szczękowo-twarzowa jest możliwa na NFZ w przychodniach, które mają zawarte umowy na świadczenia z zakresu chirurgii szczękowej. Czas oczekiwania zazwyczaj zależy od ilości pacjentów i wielkości miasta.

Chirurgia szczękowa Toruń 

Strona używa cookies
Ok