Metody budowy dachu – solidne budownictwo
8 lutego, 2021
Leczenie ortodontyczne
8 lutego, 2021

Chirurgia stomatologiczna – Najczęściej wykonywane zabiegi

Chirurg stomatolog szczękowy przeprowadza wiele odrębnych, z reguły zawiłych zabiegów stomatologii. Dotyczy to niwelowania schorzeń szczęki, jamy ustnej, tkanek miękkich i twarzoczaszki. To są zabiegi z zakresu leczenia wad zgryzu, eliminowania zapaleń, usuwania torbieli czy guzów, plastyki tkanek miękkich oraz kostnych. Chirurg stomatolog szczękowy także aplikuje implanty. Do częstych zabiegów przeprowadzanych przez chirurga stomatologa szczękowego należy ekstrakcja ósemek, chirurgiczna resekcja zęba i sterowana regeneracja kości pod implant zęba, a do tego jego wszczepienie.

Wyrywanie ósemek

O ile ósemki wyżynają się w jamie ustnej na samym końcu, zazwyczaj sprawiają dużo niedogodności. Zdaniem chirurga stomatologa właściwie umiejscowionych zębów nie powinno się ruszać. Bywają jednak pewne czynniki, co decydują o tym, że nieuniknione jest usunięcie ósemki. Wtedy należy zgłosić się do stomatologa chirurga szczękowego, który rozwiąże problem.

Niekiedy proces wychodzenia ósemek jest nieprzyjemny na przykład ze względu na brak miejsca w jamie ustnej. Ósemki, kiedy nie mają wystarczającej przestrzeni, napierają na pozostałe zęby. W ten sposób powodują najczęściej ogromny ból oraz poruszanie sie pobocznych zębów. Niewielka ilość miejsca dla wszystkich zębów może wywoływać trudności w trakcie pełnego otwierania ust. Dla pacjenta to niepotrzebny dyskomfort, którego warto się pozbyć.

Usuwanie ósemek przez stomatologa chirurga szczękowego konieczne jest również wtedy, kiedy ząb niszczy próchnica. Ta przypadłość może szybko obejmować pozostałe zęby, z tego powodu należy wyeliminować jej źródło. Bywa również tak, że w pobliżu zęba powstaje nieodwracalny stan zapalny , przeważnie spowodowany właśnie zmianami próchniczymi. W takim wypadku ekstrakcja ósemki przez stomatologa chirurga szczękowego okazuje się jedynym sposobem usunięcia problemu.

Resekcja chirurgiczna zęba w gabinecie stomatologicznym

Zabieg leczenia kanałowego jest ogromnie precyzyjnym zabiegiem, a endodonta, który robi leczenie kanałowe, w tym celu używa mikroskopu, bywa tak, że niełatwo jest dostać się do wszystkich rozwidleń zębowego kanału. W takiej sytuacji niezbędna jest chirurgiczna resekcja zęba. Taki zabieg polega na dostaniu się do niewypełnionej części zębowego kanału, w którym gnieździ się infekcja.

Często resekcja zęba nieunikniona jest, gdy chirurg dentysta nie może dojść do zęba. Na przykład z uwagi na budowę kanału. Czasem jest tak, że dookoła zaatakowanej tkanki znajduje się ropień lub torbiel. W tej sytuacji nie ma możliwości dotarcia do zęba poprzez leczenie kanałowe.

Przeprowadzający zabieg stomatolog chirurg nacina tkankę śluzówki, by dojść do kości i wnikliwie zobaczyć ząb oraz zlikwidować zaatakowane przez chorobę fragmenty. Chirurg dentysta wykonuje zabieg resekcji zęba korzystając z mikroskopu. Dzięki temu, każdy zabieg jest bardzo precyzyjny oraz umożliwia dentyście dotrzeć do wszystkich rozwidleń zębowego kanału. W chwili, kiedy kanał jest już dobrze czysty napełnia go przeznaczonym do tego cementem.

Sterowana regeneracja kości pod implant zęba

Z powodu ekstrakcji lub utraty zęba z upływem czasu rozpoczyna się proces zaniku kości. Dzieje się tak poprzez utratę nacisku wynikającą z braku zęba. O ile na czas stomatolog chirurg szczękowy nie wszczepi implantu, zanik kości staje się przeszkodą do wykonania zabiegu. Aby móc zaaplikować implant niebezpośrednio konieczna będzie sterowana regeneracja kości. Działa na zasadzie odbudowy kości przy pomocy biomateriałów. Materiały pobierane są bezpośrednio od pacjenta albo ewentualnie świni albo krowy. Dzięki zawartm leukocytom i białkom zabieg jest bezpieczniejszy, a gojenie zachodzi zdecydowanie szybciej. Jeśli materiał kostny czerpany jest od pacjenta, zazwyczaj stomatolog chirurg szczękowy pobiera go z żuchwy lub z brody. Głównym celem zabiegu sterowanej regeneracji kości jest pobudzenie aktywności komórek budujących kość. Po przeprowadzeniu sterowanej regeneracji kości stomatolog chirurg szczękowy może bezpiecznie podjąć się aplikacji implantu zęba.

Dentysta Toruń

Strona używa cookies
Ok