Jak wygląda współpraca z biurem rachunkowym
Jak działa współpraca z biurem rachunkowym
14 grudnia, 2022
Na czym polega leczenie zachowawcze? Leczenie bólu zębów
Jak pomaga pacjentowi leczenie zachowawcze u dentysty
13 lutego, 2023

Jak pacjent powinien przygotować się do aplikacji implantów stomatologicznych

Jak przygotować się do wszczepienia implantów zębów

Aplikacja implantów stomatologicznych to bardzo złożony proces więc wymagane będą określone przygotowania. Ze strony pacjenta stomatolog wymaga niewiele. Podstawowym oczekiwaniem wobec pacjenta jest opowiedzenie dentyście swoich oczekiwań oraz wymienienie historii chorób, jakie mogłyby być przeciwwskazaniem. Wielu pacjentów na tym etapie sięga po cyfrowe projektowanie uśmiechu, to jest elektroniczną metodę, która pokazuje pacjentowi finał pełnego wszczepienia implantów jeszcze przed jego rozpoczęciem.

W ciągu przygotowania przeprowadzone zostaną potrzebne działania diagnostyczne. W gabinecie dentystycznym bezpieczeństwo to sprawa wielkiej wagi, z tego powodu przed aplikacją implantów potrzebne są złożone badania morfologiczne. Kluczowy jest tu okres krzepliwości krwi, stężenie glukozy i elektrolitów oraz OB. Wszystko po to, aby stomatolog mógł precyzyjnie sprawdzić, czy okres integracji po założeniu implantu zęba przebiegnie poprawnie. Poza przeprowadzeniem badań krwi potrzebne są również badania dotyczące zdrowia jamy ustnej, dziąseł i zębów. Dzięki nim zostaną zniwelowane choroby zębów oraz choroby błon śluzowych i dziąseł. Przed zabiegiem implantologicznym niezbędne będzie dokładne wyleczenie dolegliwości jamy ustnej, żeby bakterie w jamie ustnej pacjenta, nie przeszkodziło w pomyślnym łączeniu się implantu i kości. Ponadto koniecznym działaniem przygotowującym do aplikacji implantów stomatologicznych będą badania obrazowe zgryzu. Stomatolog za pomocą zdjęć RTG i tomografii komputerowej, ocenia zdrowie kości, szczękowych zatok oraz przebiegu nerwów.

Po odrzuceniu ewentualnych przeciwwskazań oraz bazowym przystosowaniu jamy ustnej, następnym etapem będzie pozyskanie wycisków. Taką metodą lekarz implantolog dobiera średnicę, długość implantu zęba i rodzaj odbudowy protetycznej do wybranych warunków jamy ustnej pacjenta. Tak pacjent zyska doskonale dopasowaną do niego odbudowę.

Kiedy wszczepiane są implanty ?

Te same przygotowania do aplikacji implantów zębowych używa się bez względu na przyczyny straty zębów. Konieczność wszczepienia implantów stomatologicznych może pojawić się na skutek wyrwania zęba; utraty zębów z powodu ignorowanych chorób dziąseł (np. paradontoza) lub z uwagi na uraz; obecności niewyrośniętych  zawiązek zębowych albo całkowitego bezzębia. Zwykle do stomatologa zgłaszają się pacjenci, co już utracili ząb oraz pragną go odbudować.

Jest też tak, że leczenie stomatologiczne wskaże, że ratowanie zainfekowanego zęba jest niewykonalne i nieopłacalne i najmądrzejszym rozwiązaniem jest jego wyrwanie a następnie zastąpienie go trwałym implantem stomatologicznym. Znaczna część dentystów za każdym razem jako pierwsze stawia na leczenie zachowawcze zębów. Dokładna diagnostyka jamy ustnej umożliwia specjaliście sprawdzić, czy w danym przypadku warto podjąć próbę ratowania zęba, czy mądrzejszym rozwiązaniem będzie ekstrakcja zęba a wtedy jego odbudowa implantami.

Dzięki nowoczesnym technikom stomatologicznym, implantami można zastąpić wybrany ząb oraz większą część uzębienia. Nowoczesne możliwości techniczne można wykorzystać do obszerniejszego zastosowania implantów, niż jedynie do odbudowy jednego zęba. Brak przeciwwskazań, by jeden obok drugiego aplikować implanty zębów, ale współcześnie mogą być podstawą dla protez całkowitych lub częściowych. Stomatolog może na nich osadzić m.in. protetyczne mosty oraz tradycyjne protezy obejmujące szersze luki. Aby położyć protezę na stałe konieczne są ledwie 4 lub 6 implantów stomatologicznych.

Przygotowania po wszczepieniu implantu zęba

Po zabiegu wszczepienia implantów implantolog ma dla pacjenta szereg zaleceń, jakich musi się trzymać. Zaraz po zabiegu należy przygryźć gazik na czas 30 minut po zabiegu. Przez kilka godzin nie wolno spożywać jedzenia, a pierwsze posiłki powinny być półpłynne oraz lekkie. Należy też zrezygnować z parzących potraw, by nie rozgrzewać obszaru zabiegowego, co mogłoby wzmocnić dolegliwości bólowe. Stomatolodzy w tego typu sytuacjach zazwyczaj zalecają używanie lodowatych okładów, a także ssania lodowych kostek oraz spożywania zimnych napojów.

Po zabiegu wszczepienia implantów stomatologicznych mogą wystąpić takie objawy jak ból i opuchlizna. Trzeba koniecznie trzymać się wyznaczonych przez dentystę ilości tabletek przeciwbólowych. Zwiększenie dawek nie złagodzi dolegliwości, ale może zaszkodzić. Implanty zębów potrzebują idealnej higieny zębów. Tu pomocne okażą się antybakteryjne płukanki. Tak samo w przypadku mycia zębów powinno się stosować miękką szczoteczkę oraz uważnie oczyszczać jamę ustną, aby nie urazić miejsca zabiegowego oraz nie zniszczyć szwów.

W pierwszych dniach zalecane jest odstawienie używek np. papierosów. W ciągu minimum 2 tygodni trzeba unikać solarium, sauny, basenu i wszelkiego wysiłku. Stomatolodzy za każdym razem mówią pacjentom, aby nie dotykali palcami ani językiem miejsca wszczepu, aby nie dopuścić do powikłań. Największym wymaganiem jest pilnowanie wszelkich wskazanych wizyt kontroli u stomatologa, nawet kiedy pacjent nie zauważa niepokojących objawów. W czasie wizyt, stomatolog kontroluje przebieg leczenia i może sprawdzić, czy zespojenie kości z implantem przebiega dobrze. Po leczeniu implantologicznym wymagane są zaledwie okresowe kontrolne wizyty co najmniej dwa razy w trakcie roku.

http://www.stomatologia-torun.pl/

Strona używa cookies
Ok