Kurs angielskiego - szkoła językowa Toruń
Angielski Toruń
30 sierpnia, 2020
ekrany led - telebimy diodowe
Telebimy LED
30 sierpnia, 2020

Spisywanie testamentu w kancelarii notarialnej

Sporządzenie testamentu ma na celu przekazanie zgromadzonego majątku jako następstwo śmierci. Testament jest pismem urzędowym, w którym zapisuje się osoby, jakie otrzymają spadek. Aby testament był pełnomocny musi wypełnić parę wymagań uwzględnionych w prawie spadkowym. Przede wszystkim osoba chcąca sporządzić testament, musi mieć zdolność czynności prawnych oraz sporządzić go osobiście przy pełnej świadomości czynu. Testament ma moc dopiero w dniu otwarcia spadku, to jest po zgonie spadkodawcy. Przed tym przekazanie majątku na podstawie testamentu jest niewykonalne. Według prawa spadkodawca może spisać testament w trzech formach, ale w przypadku każdej z nich należy spełniać pewne wytyczne.

Formy testamentu

Testament własnoręczny – w tej formie testator musi spisać całą treść testamentu pisemnie oraz opatrzyć go pełną datą i podpisem. Równie niezbędne jest, aby z treści w pełni wynikało, komu przepisany zostanie majątek oraz w jakiej części, jeśli na przykład zostanie rozdzielony pomiędzy większą liczbę osób. W takiej formie niedopuszczalny jest wydruk komputerowy.

Testament ustny urzędowy – spisuje się go najczęściej jako akt notarialny. Z praktyki notariuszy wynika, że lepiej jest zdecydować się na ten rodzaj testamentu, nie tylko zwracając uwagę na to, że notariusz zadba o zgodność dokumentu. Pisane ręcznie testamenty są zazwyczaj kwestionowane, gdy dochodzi do sporów pomiędzy spadkobiercami. Sporządzenie testamentu w kancelarii notariusza daje gwarancję, że testament będzie poprawny . Spisuje się go w towarzystwie 2 świadków, którzy tak jak spadkodawca i notariusz zostawiają podpisy uwierzytelniające sporządzenie dokumentu. Dodatkowym poświadczeniem jest również protokół zapisywany w czasie spotkania.

Testament ustny szczególny – jest szczególny, stosuje się go tylko wówczas, kiedy istnieje prawdopodobieństwo niespodziewanej śmierci spadkodawcy. Dotyczy to sytuacji szczególnych np. wojny, epidemii, ciężkiej choroby. W tej formie testament może być przekazany w równoczesnej obecności trzech świadków oraz musi być zapisany, po czym podpisany przez przynajmniej 2 świadków.

Istotne jest także to, że każdy testament okaże się nieprawomocny jeśli spadkodawca zapisze go zmuszony albo w wyniku błędu, czyli jeśli nie zostanie sporządzony świadomie oraz z własnowolnie. Co więcej testament określa wolę tylko jednej osoby, dlatego nie może być zapisany np. wspólnie przez małżonków.

Przygotowywanie testamentu u notariusza przynosi korzyści

Notariusz musi nie zgodzić się na zapis testamentu jeśli tylko nie jest pewien, czy spadkodawca oświadcza wolę zmuszony albo nie jest w pełni świadomy swojego czynu. Kiedy nie ma w tej kwestii żadnych wątpliwości, poza bazową zaletą – przekonaniem, że przygotowany u notariusza dokument jest zgodny według prawa oraz ważny, znajdujemy też inne korzyści płynące ze spisania testamentu u notariusza.

Dzięki asyście notariusza stworzenie dokumentu nie powinno być trudne, a dodatkowo jego treści będą czytelne oraz nie wzbudzą wątpliwości co do woli spadkodawcy. Testament przygotowany u notariusza nie będzie łatwy do podważenia w razie sporów pomiędzy spadkobiercami oraz osobami trzecimi, jakie nie będą uwzględnione w testamencie.

Dodatkowo, warto pamiętać, że wszystkie akty notarialne sporządzone u notariusza muszą być przechowywane w kancelarii notarialnej. Wszystkie osoby uczestniczące otrzymują zaledwie odpis. Za sprawą tego oryginał pozostaje bezpieczny i nawet gdy odpis się zniszczy albo zgubi, bez problemu można odebrać następny u notariusza.

Sporządzenie testamentu u notariusza pozwala też na wpisanie go w Rejestrze Testamentów. To prosta baza danych, dzięki której spadkobiercy mogą znaleźć informacje, w której kancelarii notarialnej znajduje się testament, gdzie zostali uwzględnieni. W Rejestrze nie znajdą treści testamentu, a wiadomość o tym, że dana osoba w ogóle sporządziła testament nie może zostać ujawniona do jej śmierci. Rejestr pomaga odkryć miejsce testamentu, a sam zapis jest bezpłatny, dobrowolny i w każdej chwili można z niego zrezygnować.

Czy poprzez testament można zapisać na kogoś konkretną rzecz?

Przepisanie konkretnej rzeczy majątku jest możliwe tylko w przypadku testamentu w formie aktu notarialnego i tylko w formie zapisu windykacyjnego. Decydując się na ten zapis u notariusza, zyskujemy możliwość przekazania przedmiotu majątkowego (np. samochód, mieszkanie, obraz itp.), zbywalne prawo majątkowe, a także gospodarstwo rolne albo przedsiębiorstwo. Istotne jest, aby w chwili otwarcia spadku ten konkretny przedmiot był własnością spadkodawcy, inaczej ten zapis będzie nieważny.

Jak odwołać testament?

Najważniejszym testamentem stanie się ten sporządzony jako ostatni, z uwagi na to najprostszym sposobem na unieważnienie dokumentu, jest przygotowanie nowego. W najnowszym testamencie przygotowanym u notariusza, zaznacza się odwołanie wcześniejszego. Jeśli nie będzie takiego wskazania aktualny testament odwołuje wcześniejszy o tyle, o ile nie da się ich pogodzić. Unieważnić można także poprzez zniszczenie testamentu albo odebranie mu cech, od których zależy jego ważność. Testament zostać unieważniony tylko częściowo albo w całości.

Notariusz Toruń

Strona używa cookies
Ok