Księgowość Toruń - BIuro rachunkowe Toruń praca w zawodzie księgowej kadrowej
Czy zawód księgowej to zawód z przyszłością?
2 września, 2020
Depilacja laserowa Bydgoszcz usuwanie owłosienia twarzy kobiet
Depilacja laserowa – innowacyjny sposób na pozbycie się niepotrzebnego owłosienia
2 września, 2020

Jak przygotować się do rozwodu?

Co realnie będzie toczyło się podczas procesu sądowego? Czy trybunał stawia wyłącznie kłopotliwe zapytania? Jakim sposobem „usposobić” się do postępowania, żeby otrzymać rozwód? Zacznijmy od tego, że obecnie sprawy w kwestii rozwodów absolutnie nie są niczym osobliwym. Dużo mieszkańców miast i wsi w miarę upływu czasu stwierdza swój błąd, jakiego się dopuścili w kwestii dopasowania partnera. Czasami małżonek zdradza albo zaciąga długi, nadużywa alkoholu lub narkotyków czy zamęcza psychicznie. W tej okoliczności każdy spośród nas ma prawo złożyć pozew o rozwód i wyglądać pomyślnego orzeczenia trybunału. Czyhanie na holu sądowym na zapoczątkowanie procesu przypuszczalnie jest bardzo stresujące. Nie ma się tymczasem czego bać. Trzeba mieć podstawową wiedzę w kwestii tego, kto i o co będzie wyraźnie na niej pytał. Jeżeli przewidujemy, że na własną rękę wcale nie damy sobie rady, należy wtedy skierować swoje kroki do adwokata rozwodowego, który najpierw pomoże nam skumulować wszelkie niezbędne formularze.

Proces rozwodowy przeprowadza przeważnie trzech sędziów, z czego siedzący w środku jest sędzią przewodniczącym, a dwaj na dwóch przeciwległych końcach – to sędziowie ławnicy. Cała sprawa będzie toczyło się bez włączenia publiczności, także z wyjątkiem sędziów, małżonków i pełnomocników nikogo poza tym wcale nie powinno być podczas rozprawy. Wcale nie musimy się w takim przypadku kłopotać tym, że kolega z pracy dowie się zbyt dużo o naszym małżeństwie bądź o tym, co stało się w naszej rodzinie. Pozostałymi krokami postępowania są: przepytywanie partnerów, przesłuchiwanie obserwatorów zdarzeń, przesłuchanie małżonków i w końcu – opublikowanie orzeczenia.

Co dzieje się podczas pierwszej rozprawy rozwodowej?

Na pierwszej sprawie rozwodowej trybunał przeważnie startuje od zadawania generalnych zapytań. Czy współmałżonkowie prowadzą wspólnie dom? (jeżeli nie, wtedy sąd pyta od kiedy ma miejsce taki stan rzeczy); jak wygląda sytuacja z dziećmi? (czy są pełnoletnie, kto dziś ma nad nimi opiekę, jeżeli matki lub ojca w wymienionym gospodarstwie wcale nie ma); czy przedtem toczyły się wobec któregoś spośród małżonków sprawy dla rodzin? Czy istnieje w ogóle jakaś sposobność na odratowanie małżeństwa? Po tych zapytaniach trybunał przechodzi do przepytania krewnych. Potrafi to osiągnąć na wczesnej rozprawie lub dopiero na drugiej. Na początku przepytywani są członkowie rodziny strony powodowej, a w następnej kolejności – strony pozwanej. Od liczebności obserwatorów zdarzeń uzależniona jest liczba postępowań, a każdy z małżonków może kierować do nich pytania. Gdy wszyscy będą już wysłuchani, wtedy trybunał przechodzi do przesłuchania współmałżonków. Mogą oni przedstawić własny scenariusz wydarzeń, odnieść się do tego, co ogłosił któryś ze świadków wydarzeń lub sam partner.

Kiedy sąd może nie orzec rozwodu?

  • Wtedy, gdy ucierpiałoby na werdykcie szczęście dziecka, przede wszystkim nieletniego
  • Pozostawałoby to w rozbieżności z dyrektywami współżycia społecznego
  • Rozwodu pragnie tylko odpowiedzialny małżonek, np. ten który dokonał nielojalności (drugi małżonek musi zaprezentować zgodę na rozwód)

W czym może pomóc nam adwokat rozwodowy?

W wielu kwestiach może pomóc nam mecenas, przede wszystkim jeżeli marzymy o tym, aby trybunał orzekł winę jakiejś ze stron za rozłam związku. Mamy szansę się także do niego udać wtedy, jeśli: strony miały ogólnodostępny dorobek, a jedno spośród nich posiada działalność gospodarczą w stanie ruiny; zamierzamy, aby zostały zasądzone alimenty na drugiego współmałżonka albo na niepełnoletnie dzieci; pragniemy mieć wyłączną zwierzchność rodzicielską albo pragniemy drugiej stronie zredukować związki z dzieckiem; okoliczność wymaga orzeczenia sposobu wykorzystywania ze wspólnego lokalu, jego rozdziału lub daniu go jednemu spośród małżonków; należy zawyrokować podział zupełnego majątku. Adwokat może nas wesprzec nie tylko w okoliczności rozwodu, ale również w czasie separacji. Należałoby nadmienić, że rozwód i separacją oznaczają dwie przeróżne sprawy, jakie wprawdzie są porównywalne, ale różnią się „wynikami”. Wyrok sądu o rozwodzie przyczynia się do tego, że małżeństwo przestaje istnieć. W wariancie separacji małżeństwo nadal działa formalnie. Osoby, jakie wybrały separację, z jakiś powodów właściwie nie chcą zdecydować się na rozwód, np. jeżeli są religijne lub mają na wychowaniu niepełnoletnie dzieci. Istnieje również coś wyjątkowego, jak separacja faktyczna, w której mąż i żona żyją oddzielnie, czyli nie zasiedlają tego samego lokum.

O czym powinniśmy pamiętać?

Obowiązkowo musimy mieć w torbie wszelkie ślady obciążające pozostałą stronę, jeżeli zależy nam na orzeczeniu wyłącznej winy. Muszą to być zdjęcia, wiadomości z telefonu, wiadomości multimedialne lub materiały audio-wizualne. Powinniśmy wykazać, że małżonek, np. dokonał niewierności lub jeszcze nadużywa trunku. Jeżeli staniemy przed sędzią nie posiadając dowolnych dowodów w tej sytuacji (czy nie posiadając świadków wydarzeń) uzyskanie rozwodu może trwać bardzo długo. Rozpoznanie sądu będzie bazowało na wysłuchaniu małżonków i świadków. Jeżeli potrzebujesz dobrego prawnika, to kliknij w ten odnośnik – Prawnik

Strona używa cookies
Ok