Seedart projektowanie ogrodów
Projektowanie ogrodów od A do Z
4 stycznia, 2017
Galanteria skórzana Galskór - Piórnik skórzany - Receptownik skórzany - Teczka skórzana - Aktówka damska - Produkty ze skóry
Wyroby skórzane dla każdego
11 stycznia, 2017

Rodzaje paliw drzewnych

Drewno do palenia w kominku Warszawa drewno kominkowe Nadarzyn drewno kominkowe z transportem

Najistotniejsze aspekty drewna kominkowego

Znaczna część z nas drewno do palenia w kominku nabywa „oczami”. Nie ma w tym niczego dziwnego, ponieważ w taki sposób zachowuje się zwykły kontrahent. Absolutnie nie powinniśmy jednak kierować się tylko wizualną stroną drewna, ale ważnymi jego własnościami (o jakich przy okazji winien poinformować nas dystrybutor). Chodzi tutaj po pierwsze o jego konsystencję oraz wilgoć. Drzewo twarde będzie się palić znacznie dłużej oraz da większą ilość ciepła niźli drewno miękkie. Poszczególne gatunki różnią się wilgocią po wycięciu oraz po osuszeniu, co wielekroć myli kontrahentów. Na przykład wilgotność wierzby liczy 180%, a jesionu jedynie 40%. Powinniśmy zweryfikować fundamentalne atrybuty drewna kominkowego, więc wartość opałową 1 mpu (metra przestrzennego drewna ułożonego), miarę wody którą należy odparować z wilgotnego drewna oraz średnią zwartość. Dla kontrahentów kominków ważne są też pozostałe właściwości, np.
łatwość zapalania czy intensywność żarzenia.

Jaki gatunek drewna wybrać?

Drzewo do kominka jest szczególnym rodzajem drzewa, gdyż musi wypełnić większą ilość wymagań aniżeli drzewo opałowe do palenia w piecach. Najlepsze jest drzewo liściaste w formie bali lub szczapek. Czemu? Drewna iglaste posiadają niższą kaloryczność, tzn. szybciej i dynamiczniej się wypalają. Negatywną stroną jest także zawartość żywicy, jaka potrafi poważnie zanieczyścić kominek. Przykładowo jodła, a raczej jej odłamki bądź drzazgi, doskonale nadaje się na podpałkę. Jeśli absolutnie nie mamy wyjścia oraz pragniemy rozpalić w kominku drewnem iglastym, wówczas połączmy je z dowolnym rodzajem drewna liściastego. Typy drewna kominkowego rozdziela się powszechnie na miękkie i twarde, oczywiście bezzwłocznie po wycięciu wskazanego drzewa. Typy miękkie charakteryzują się mizerniejszą wartością opałową, bo posiadają mniejszą zwartość oraz ciężar. W sposób ogólny wydziela się parę szczególnie znanych drzew liściastych, z jakich jest generowane drewno kominkowe: jesion, grab, śliwa, wiąz, leszczyna, czeremcha czy bez czarny. Najlepiej sprawdza się twarde drewno grabu, jesionu, oraz śliwy.

Parametry pojedynczych gatunków drewna kominkowego

Buk – jest bardzo ciężkie, łatwe do rozłupywania i wytrzymałe. To najatrakcyjniejsze drzewo do kominka, albowiem ma wyjątkowo delikatną korę, szybko paruje oraz wyróżnia się bardzo dużą spoistością. Tok spalania upływa łagodnie. To drzewo, które płonie niezwykle długo oraz przekazuje dużo ciepła.

Brzoza – łatwo schnie, bezproblemowo się ją rąbie, posiada odpowiednią kaloryczność oraz jest powszechnie dostępna. Po podpaleniu osiągamy piękny, kształtny płomień.

Grab – posiada bardzo wysoką spójność, nieznaczną korę i dosyć szybko suszy się. To drewno jest najprzydatniejsze do przepalania w kominku, bowiem wyjątkowo wolno się spopiela. Ogień jest właściwie umiarkowany, lecz ociepla szczególnie długo.

Dąb – swobodnie się spala, daje dużo ciepła, perfekcyjnie nadaje się do wędzenia żywności oraz ma znakomitą wartość opałową. Niedoskonałością jest wydłużone suszenie, toporna kora, bariery w rozbijaniu na elementy.

Wiąz – jest porównywalny do dębu, posiada jednak cieńszą korę i szybciej wysycha. Z pewnością jest trudne w dzieleniu jeżeli pochodzi, np. z sąsiadujących z drogami lub ogrodów.

Jarząb – to bardzo atrakcyjne drewno kominkowe, osobno występuje okazjonalnie (przeważnie jako dodatek do głównego drewna).

Klon – jest całkiem ciężkie, ma delikatną korę, natychmiastowo suszy się oraz łatwo się rąbie.

Jesion – to inne znakomite drewno kominkowe, które ma niezmiernie dużą spoistość i znaczną wartość opałową. Jest uciążliwy w rąbaniu.

Olcha – musi być niezwykle starannie osuszona, inaczej trudno się wypala. Doskonałe drewno do wędzenia dań, gdyż ofiarowuje im rewelacyjny kolor i aromat.

Osika – posiada nikłą spoistość oraz kaloryczność, jest okazem miękkim. Możemy jednak co jakiś czas napalić nią w kominku, bo znakomicie przeczyszcza komin ze smoły i z sadzy.

Akacja – to twarde oraz wysoce kaloryczne drewno, które ma grubą korę. Niewątpliwie jest powodem stanów zapalnych śluzówek oraz skóry.

Wierzba – porównywalnie jak topola niezbyt nadaje się na drzewo kominkowe. Posiada znikomą konsystencję i małą kaloryczność.

Drzewa owocowe – posiadają wspaniałą ścisłość. Wbrew niektórym opiniom doskonale nadają się do palenia w kominku. Najbardziej przydatnymi są śliwa albo wiśnia. Drzewo owocowe ma delikatną korę i w trakcie spalania emituje przecudowny bukiet.

O tym powinniśmy wiedzieć!

Do przepalania w kominku w żadnym razie nie powinno się zużywać wycinków drewna, jakie wcześniej było zabezpieczane, smarowane jakimikolwiek chemicznymi specyfikami bądź lakierowane.

Gdzie powinniśmy pozyskać drewno kominkowe?

Przede wszystkim w nadleśnictwach, tartakach i przedsiębiorstwach opałowych. W pierwszej nadmienionej lokalizacji uzyskamy drewno niesezonowe, przeważnie poćwiartowane w wielkie klocki lub szczapy (o długości od pół metra do metra). Tu mamy szansę nabyć też drewno słabszej klasy, tzw. szczątki. Drewno niesezonowe pozostaje poćwiartować i przechowywać przynajmniej 1 rok. Cena jest prawie 3 razy niższa niżeli drewna kominkowego sezonowego. Jednak w tartakach albo sklepach kupimy drewno sezonowe, posiekane na wygodne kawałki, którymi mamy szansę natychmiast palić. Jeżeli interesuje Cię kupno drewna kominkowego w atrakcyjnej cenie, wejdź w niniejszy link – drewno kominkowe Nadarzyn

Strona używa cookies
Ok