wynajem telebimów cena telebim wynajem telebim
Wynajem wysokiej jakości telebimów na imprezy masowe
17 kwietnia, 2017
zakręcarki maszyny pakujące linie pakujące
Precyzyjne zamykanie produktów tylko z zakręcarkami Zalkin
19 kwietnia, 2017

Księgowość – zawód, zakres obowiązków i perspektywy

biuro rachunkowe toruń prowadzenie ksiąg handlowych pełna księgowość

Czy warto zostać księgową?

Księgowość dużej liczbie osób wiąże się z pracochłonnym zapisywaniem opasłych ksiąg, z osobą z okularami zsuniętymi z nosa i nachyloną nad starodawną maszyną liczącą oraz trudnymi przeliczeniami oraz niezbyt dobrym wynagrodzeniem Niewątpliwie ów obraz pasuje bardziej do kadru z filmu, niżeli do sytuacji realistycznej. Tak naprawdę księgowa posiada dostęp do specjalnych programów komputerowych, odręcznie wcale nie przygotowuje dodatkowych przekazów oraz nie zarabia przeciętnie (najbardziej jako główna księgowa w dużej firmie).

Prowadzenie rachunków jest najważniejszym oddziałem w każdym przedsiębiorstwie, chociażby w takiej sytuacji, kiedy jest realizowana na odległość i tym samym jakakolwiek księgowa nie jest zatrudniona stacjonarnie w wydzielonym biurze. Do jej zasadniczych obowiązków trzeba zaliczyć: wykonywanie ksiąg rachunkowych, gromadzenie faktur, zachowywanie faktur, kontrolowanie informacji, wpisywanie informacji do systemu księgowego, wyliczanie należności przede wszystkim dla różnych instytucji, m in. ZUS.

Każda księgowa może razem ze zdobywaniem umiejętności starać się o lepszą posadę w przedsiębiorstwie. Bez wątpienia najciekawszą posadą jest posada głównej księgowej, która nadzoruje przepływ zasobów finansowych w firmie. Prócz tego zajmuje się kwestiami administracyjnymi, zarządza pomocnikami oraz ma zawsze na oku rozwój swojego wydziału.

Osoba zajmująca się księgowością ma możliwość także założyć swoją działalność gospodarczą, a więc rozwijać własne biuro rachunkowe i indywidualnie obsługiwać Interesantów. Tu aczkolwiek potrzebna jest licencja Ministra Finansów – należy udowodnić doświadczenie w zawodzie i uzyskać pozytywną ocenę z egzaminu (wkrótce po zrealizowaniu odpowiednich studiów). Żeby otrzymać pracę jako księgowa, w ogóle nie trzeba robić żadnej licencji.

Warunki, które trzeba spełnić, by zostać księgową

Wykonywanie księgowości w sumie nie jest takie łatwe. Musimy obowiązkowo znać wszystkie kodeksy, razem z tymi, które są od kilku dni aktualne. Księgowa musi obowiązkowo mieć w takiej sytuacji obszerną wiedzę, bo na niej spoczywa głównie odpowiedzialność za finanse firmy. W takim przypadku pożądane jest ukończenie studiów wyższych na kierunku księgowość, finanse bądź rachunkowość (specjalności na niektórych uniwersytetach potrafią się trochę od siebie różnić). Absolutnie nie chodzi tu o posiadanie tytułu magistra, lecz o dostateczną wiedzę. Natomiast tej w ogóle nie ma możliwości nabyć na pozostałych specjalizacjach. W dalszej kolejności księgowa powinna nabyć certyfikat księgowego, w przypadku kiedy planuje, przykładowo kierować swoim biurem rachunkowym. O certyfikat mogą zabiegać osoby posiadające dużą wiedzę w zawodzie (co najmniej 2 lata w przypadku średniego wykształcenia oraz trzy lata po zrealizowaniu studiów magisterskich lub podyplomowych).

Księgowa oprócz kompetencji wyuczonych, musi posiadać też umiejętności „naturalne”, m. in. drobiazgowość oraz obowiązkowość w wypełnianiu jakichkolwiek funkcji. Jeden mankament w rozliczeniach może mieć tragiczne skutki dla wszystkich osób w firmie.

Jakie usługi świadczą biura rachunkowe?

Z usług fachowego biura rachunkowego korzystają nie tylko wielkie firmy (w jakich mamy kontakt z olbrzymim ruchem pieniędzy), ale także mniejsze i pojedynczy Klienci. Księgowa potrafi zaproponować każdemu Kontrahentowi załatwianie spraw z obszaru sporządzania księgi przychodów oraz odpływów (KPIR), prowadzenia pełnej oraz częściowej rachunkowości, kadr i płac, tworzenia pitów, jak i tworzenia sprawozdań, przykładowo dla ZUS. Należałoby pamiętać, iż powinnością osoby pracującej w rachunkowości jest uzupełnianie wiedzy i ćwiczenie umiejętności. Inaczej mówiąc, ukończenie studiów jest wyłącznie podstawą do wykonywania rzeczonego zawodu, a praktyczne umiejętności tym, czym mamy możliwość przekonać do siebie wielu Kontrahentów.

W ostatnim czasie niezwykle rozpowszechniona stała się „rachunkowość online” albo pomoc „mobilnego przedsiębiorstwa księgowego”. W takim przypadku Interesanci wcale nie muszą wyruszać z budynku albo firmy, by ich sprawy zostały korzystnie załatwione. Księgowa sama pojawia się w uprzednio omówionym miejscu oraz odbiera wszelkie rachunki do zestawień. Czasem może także zostać w firmie, dla której świadczy swoje usługi i tam w oka mgnieniu dokonać rozliczeń.

Co jest potrzebne do otwarcia własnego biura rachunkowego?

Niezależna firma jest idealnym rozwiązaniem dla księgowych, które od wielu lat spełniają się w tym fachu i w zasadzie nie chcą już podejmować zatrudnienia u kogoś. Uruchomienie przedsiębiorstwa księgowego łączy się jednak z paroma warunkami, np. znacznymi wkładami środków finansowych. Koszt utworzenia swego biura rachunkowego zależy najbardziej od lokalizacji, w której miałoby ono się mieścić. W sercu miasta wypożyczenie lokalu biurowego będzie dużo droższe aniżeli na obrzeżach. Trzeba wiedzieć, że przeważającą część druków można bez problemu załatwić online. Stąd mobilne biuro księgowe jest naprawdę optymalnym pomysłem, szczególnie, jeżeli dopiero zapoczątkowujemy przygodę z pracą na własną rękę. Na potrzeby uruchomienia przedsiębiorstwa rachunkowego potrzebne są: zarejestrowanie oddzielnej firmy, ukończenie dobrej uczelni, certyfikat księgowego i obowiązkowe ubezpieczenie OC na kwotę przynajmniej 10 tysięcy euro.

Nie wolno sugerować Klientom przypadkowym stawek, np. takich, które odnajdziemy w cennikach konkurencyjnych firm. Taryfikator jest zdeterminowany paroma rzeczami: rangą firmy, lokalizacją przedsiębiorstwa i zakresem obsługi. Opracowywanie pełnej rachunkowości może wynosić zarówno 350 zł, jak i 2.000 zł. Każdorazowo tworzy się podział na liczbę dokumentów.

Jeżeli chcesz wiedzieć o wiele więcej, kliknij w odnośnik tutaj – Biuro rachunkowe Toruń

Strona używa cookies
Ok