Pyloxim - Power Si - Suplementy diety - Sklep internetowy z naturalnymi suplementami diety
Pyloxim i Power Si – naturalne suplementy diety
9 grudnia, 2016
kamery Illustra
Technologie teleinformatyczne w bezpieczeństwie: kamery Illustra, Zettler MZX, Zettler ZX
21 grudnia, 2016

Pneumatyka to dyscyplina nauki opierająca się na przygotowywaniu i wykorzystywaniu narzędzi, których funkcjonowanie w głównej mierze opiera się na sile wytwarzanej poprzez sprężone powietrze. Jest to jeden z popularniejszych wykorzystywanych nośników energii. Ma ono zastosowanie między innymi w branży przemysłowej, branży budowlanej czy motoryzacji.

Nie jest to jednak technologia przeznaczona jedynie dla rozbudowanych zakładów produkcyjnych, gdzie stosuje się ogromne sprzęty do ciągłej produkcji. Narzędzia pneumatyczne są ogólnodostępne, na rynku można znaleźć m.in. wiertarki pneumatyczne, nitownice, młoty pneumatyczne, oraz dłuta pneumatyczne.

Dlaczego warto korzystać z narzędzi pneumatycznych?

To, co daje narzędziom pneumatycznym znaczną przewagę nad elektrycznymi maszynami, to fakt, że posiadają one niewątpliwie większą siłę, którą można zmniejszać lub zwiększać i zsynchronizować do realizowanej w danej chwili pracy.

Narzędzia pneumatyczne nie posiadają podzespołów elektrycznych (jak np. silnika), co sprawia, że są bardziej bezpieczne, także jeśli chodzi o ich użytkowanie w miejscach, w których występuje wyższe zagrożenie pojawienia się ognia (jak np. w zakładach samochodowych, zakładach lakierniczych czy stolarniach). Ale to jeszcze nie koniec – dzięki temu, że nie ma w nich modułów elektrycznych, urządzenia pneumatyczne nie przegrzewają się podczas długotrwałego użytkowania.

Ze względu na to, że narzędzia pneumatyczne są napędzane sprężonym powietrzem, ich waga w porównaniu z urządzeniami elektrycznymi jest prawie o połowę mniejsza. To ważne w przypadku pracy na pełen etat, kiedy to kilkugodzinne manipulowanie ciężkim narzędziem ma możliwość źle odbić się na stanie zdrowia.

Narzędzia pneumatyczne nie tylko mniej ważą ale także są mniejsze, co oznacza, że można o wiele prościej nimi operować, nawet w trudno dostępnych zakamarkach. Narzędzia pneumatyczne solidnej firmy, takiej jak Chicago Pneumatic (zwane też narzędziami CP), są tak skonstruowane, by ich kształt był dostosowany do dłoni, dzięki czemu nie ma niebezpieczeństwa, że przy pracy przyrząd np. wypadnie z rąk.

Kolejną korzyścią narzędzi pneumatycznych jest fakt, że nie generują one iskier, jak to ma miejsce u niektórych sprzętów zasilanych prądem. Nie mówiąc już o tym że w warsztatach mechanicznych obecność materiałów palnych jest nieunikniona, to jeszcze trzeba pamiętać, że są sytuacje, gdy zachodzi konieczność zamontowania w pojeździe instalacji gazowej – dzięki narzędziom pneumatycznym sprawa ta jest uproszczona oraz bezpieczniejsza.

Sprzęty te są także niewrażliwe na wahania temperatur, nawet jeżeli są one skrajnie wysokie albo niskie. Tego rodzaju sprzęt może być wykorzystywany na potrzeby zewnętrznych prac, a także w miejscach charakteryzujących się wysokim zawilgoceniem. Następną właściwością narzędzi pneumatycznych jest fakt, że stosowana w nich siła napędowa – powietrze – nie nie przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska naturalnego.

Jednak żeby narzędzia pneumatyczne działały przez lata, warto pamiętać o jednej istotnej sprawie, czyli o systematycznym naoliwianiu wymienionych w instrukcji części.

Koszty narzędzi pneumatycznych?

Jeżeli chodzi o ceny narzędzi pneumatycznych, to są one podobne do cen narzędzi zasilanych prądem przy czym koszty eksploatacji są niższe. Dobrze jest również nadmienić, że narzędzia pneumatyczne rzadziej ulegają awarii, a ich naprawa i koszt części w pewnych wypadkach jest zdecydowanie mniejszy w zderzeniu z naprawą pozostałych urządzeń.

Chicago Pneumatic – pionier pneumatyki

Jakie narzędzia pneumatyczne wypróbować? Jeśli chodzi o rynek w Polsce, to zbiór narzędzi pneumatycznych nie jest mały, jednak jedną z najpowszechniejszych, jeśli nie najlepszych jest wymieniona przed chwilą firma Chicago Pneumatic, której sprzęt jest chętnie polecany za to, że ma więcej mocy niż narzędzia o porównywalnych funkcjonalnościach.

Chicago Pneumatic w swojej długiej i bogatej historii niejednokrotnie pokazywało, że zasłużyło na to aby być liderem i często kupowaną marką jeżeli chodzi narzędzia pneumatyczne. Firma Chicago Pneumatic została założona pod koniec XIX wieku. Jako marka specjalizująca się w produkcji narzędzi pneumatycznych, Chicago Pneumatic nie raz pokazało, że jej rozwiązania pionierskie jeśli chodzi o przemysł, budownictwo lub inżynierię samochodową.

Chicago Pneumatic było obecne m.in. przy tworzeniu Golden Gate czy Statuy Wolności, gdy na czas prac budowlanych korzystano z narzędzi CP. Narzędzia Chicago Pneumatic były również używane podczas tworzenia podstaw pod szyby naftowe. Firma jest popularna też z tego, że w ubiegłym stuleciu zaprojektowała silnik Diesla, który był użyty podczas wyścigów rajdowych na starym kontynencie. Chicago Pneumatic zasłynęło też tym, że jako jeden z pierwszych producentów wprowadził do oferty nitownice i przygotowało historyczny model klucza udarowego.

Aktualnie Chicago Pneumatic ma w swojej ofercie wielki zbiór narzędzi pneumatycznych a także maszyn, które mają swoje zastosowanie w zakładach samochodowych i w sektorze przemysłowym. W Polsce narzędzia CP udostępnia licencjonowany partner, możesz go sprawdzić klikając w link Chicago Pneumatic Polska.

Strona używa cookies
Ok