drukowanie banerów banery reklamowe banery Łomża
Reklama wielkoformatowa wciąż wpływa na odbiorców
14 kwietnia, 2017
kancelaria notarialna z Torunia profesjonalny notariusz umowy notariusz sporządzanie dokumentów
W jakich sprawach może doradzić nam notariusz?
15 kwietnia, 2017

Prawnicy pomagają odzyskiwać alimenty na dziecko

prawnik toruń adwokat toruń odzyskiwanie alimentów na dziecko

Co trzeba zrobić, by znów otrzymać alimenty?

Jeżeli od blisko trzech miesięcy na rachunku bankowym w ogóle nie pojawiły się alimenty na małe dziecko, trzeba przedsięwziąć należyte kroki, aby je ponownie otrzymać. Niestety regularnie różne sprawy innych ludzi unaoczniają jak jest to żmudne oraz ile możemy w trakcie sprawy mieć niespokojnych dni. W wypadku przychylenia się do ugody fundusze powinny zawsze docierać bezustannie. Jednakże w wypadku postanowienia sądowego – nie zawsze tak się to odbywa. Od razu po sprawie rozwodowej byli partnerzy najczęściej nie zamierzają ze sobą „polemizować”, i bywa też tak, iż któreś z nich zmienia miejsce pobytu, m. in. zaczyna przebywać za granicą. Przeżywają to oboje oraz niepełnoletnie dziecko, które musi koniecznie mieć zapewnione przyzwoite warunki egzystowania. Alimenty wcale nie są „wymysłem”, za pomocą którego mamy szansę zaspokajać indywidualne potrzeby. Są pozostawione oczywiście dla dziecka. Ono jest autentycznym odbiorcą takich środków pieniężnych nawet w takich okolicznościach, jeżeli samo nimi nie włada. Jak coś wskórać w przypadku, kiedy przez trzy miesiące wpłynęło parę groszy z powodu alimentów na niepełnoletnie dziecko?

Na wstępie pamiętajmy, by skontaktować się z drugim rodzicem, nawet jeśli jest to nadzwyczaj dotkliwe. Objaśnienie okoliczności „z miejsca” zapewnia perspektywę obrania późniejszej drogi. Jeżeli to nie zapewnia jakichkolwiek efektów, stykamy się z agresją czy ignorancją, musimy wynająć rzetelnego adwokata, który zajmie się dotkliwą dla nas kwestią bardzo wnikliwie. Powinna to być lojalna osoba, więc taka która będzie wykazywać się zaangażowaniem, będzie pomagać na każdym kroku oraz wyłoży wszelkie wieloznaczności prawne.

Kiedy przychodzi czas na komornika?

Jesteśmy w stanie nieskrępowanie dobrać komornika, u którego złożymy wniosek egzekucyjny. Trzeba sugerować się miejscem biura i ilością zainteresowanych, jakich komornik musi obligatoryjnie obsłużyć w swoim „obszarze”. O niuanse wystarczy zapytać zaufanego prawnika, który skontroluje, jakie kancelarie będą umiały efektywnie podjąć się zajęcia dóbr… i są niedaleko wierzyciela. Trzeba podać wszystkie informacje, jakie mamy o byłym mężu – numery kont bankowych, ubezpieczeń, papiery wartościowe, adres zamieszkania, nazwę firmy oraz informacje w sprawie prywatnych nieruchomości. Ogólnie rzecz biorąc, jeżeli dowiedzieliśmy się, iż były mąż ma jakichkolwiek dorobek (w szeregu przypadków ten pilnie maskowany), wolno nam wszystko zakomunikować komornikowi.

Bezowocna egzekucja nie jest równoznaczna z tym, iż absolutnie nie posiadamy obecnie najmniejszych nadziei na odebranie środków pieniężnych. W sytuacji, kiedy osiągamy wymagania dochodowe, możemy starać się o środki finansowe z Funduszu Alimentacyjnego. Egzekucja nieskuteczna to innymi słowy nieodebranie alimentów na córkę przez okres dwóch miesięcy. „Z urzędu” będą rozpoczęte konkretne działania względem byłego małżonka. Najpierw wierzyciel będzie przywołany do objaśnienia sprawy. Musi koniecznie dokładnie zrelacjonować swoją sytuację rodzinną oraz zawodową, m.in. podstawy niespłacania alimentów. Jednocześnie będzie od niego żądane przedstawienie zaświadczenia majątkowego.

W przypadku, gdy były małżonek nie posiada pieniędzy z tytułu wykonywania pracy lub nieefektywnie poszukuje miejsca pracy, musi obowiązkowo zarejestrować się jako osoba bez pracy w Urzędzie Pracy. Musi też przyjąć propozycję pracy zarobkowej, ponieważ w innym przypadku będzie uznany za „wymigującego się od zobowiązania alimentacyjnego”. Skoro zarządza firmą, jaka „nie zarabia na siebie”, też musi wpisać się na listę do urzędu, lecz w tym momencie jako „osoba poszukująca pracy”. Jeżeli były partner realizuje wszystkie zaprezentowane czynności (mianowicie „kooperuje”), w zasadzie nie możemy nic więcej zrobić. Nawet, jeżeli pieniędzy wciąż nie ma. Należyte czynności wykonuje się wówczas, jeśli poprzez przeszłe pół roku nie zapłacił on więcej niż 50% alimentów.

W jakich sytuacjach dłużnik jest ścigany?

W przypadku kiedy były partner nieskończenie unika uiszczania alimentów na niepełnoletnie dziecko, w końcu jest dłużnikiem ściganym przez prawo. W niniejszej sytuacji trzeba wysłać wniosek o poszukiwanie za przewinienie z art. 209 paragrafu 1 Kodeksu karnego. Chodzi tutaj po prostu o „ciągłą niealimentację”, inaczej mówiąc takie sytuacje życiowe, w których były mąż bynajmniej nie pragnie opłacać, alimentów, bo „po prostu nie” i wcale nie ma przy tym jakichkolwiek racjonalnych powodów (szczegóły powinien wyjaśnić nam nasz prawnik). Prócz tego powinniśmy dostarczyć prośbę do starosty, aby przejęto prawo jazdy takiemu „sprawcy” oraz zapisano go do biura informacji gospodarczej. Mówiąc w skrócie nie będzie miał opcji otrzymać jakiegokolwiek kredytu z banku, oprócz znanych chwilówek bez BIK, BIG, ZUS, US…

Jeśli wiemy, że były partner naprawdę miał fundusze, jednak podarował go któremuś członkowi rodziny, wtedy mamy możliwość wnieść należny pozew: skargę pauliańską (o której traktuje kodeks cywilny) albo powiadomienie o popełnieniu oszustwa, które ma za cel blokować zaspokojenie potrzeb wierzycieli. Wolno poza tym wnosić o „alimenty od obojga rodziców byłego męża”, jeżeli on nie jest w ogóle w stanie ich dawać.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się dużo więcej, kliknij w odnośnik obok – Adwokat Toruń

Strona używa cookies
Ok