dywany nowoczesne dziecięce wełniane sklep internetowy
Dywany nowoczesne – ciekawe wzornictwo i atrakcyjne ceny
6 września, 2016
Cysterny na paliwo – Nowoczesne cysterny paliwowe – Cysterny Bioecosacim
Bezpieczny transport paliwa – nowe cysterny
9 września, 2016

Escape room – pokój pełen tajemnic

Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

Czego możemy oczekiwać grając w escape room?

W ostatnim czasie na czołowym miejscu były zabawy online, które nie miały de facto nic wspólnego z rzeczywistością. Co istotne – w ekspresowym tempie wyparły zabawy planszowe, prawdziwe szachy, scrabble itp. Paru użytkowników siadało przy swoich komputerach w domu na długie godziny oraz wpadało w nierealny świat (z myszkami takiej wydajności, iż ciężko było normalnej osobie nadążyć wzrokiem za kursorem). Rezultat był taki, że związki interpersonalne w szerokim obszarze przeniosły się właśnie tam. Bywały sytuacje, w których osoby będące w tym samym domu (np. na pierwszym oraz drugim piętrze), zamiast spotkać się face to face, wysyłały sobie sms-y, korespondowały ze sobą na Facebook’u albo grały ze sobą w sieci. Z jednej strony można mówić o niezwykłym wpływie technologii na życie każdego człowieka, z drugiej – o bierności, lenistwie i zaraźliwej niewrażliwości na innych.Niecodziennym projektem okazała się rewelacyjna atrakcja escape room. Swoje początki posiada wprawdzie w świecie symulacji wirtualnych, natomiast później przeszła ważne przemiany. Oparta była wyłącznie na tekście pojawiającym się się na monitorze komputera, który tyczył się opisu pomieszczenia jak również motywu: ucieczki z niego. Sama treść sprawiała, że gra ekscytowała od samego początku. Na przestrzeni kolejnych lat gra escape room została zaimportowana na grunt gier odbywających się w sieci. Poprawiono grafię i tym samym przyszła era „point and click”, czyli rozgrywek prowadzonych przed monitorem laptopa z myszką w ręku. Zabawa Escape room przybył również do Polski i spotyka się każdego dnia z coraz szerszym zainteresowaniem. W niej nie ma miejsca na standardowe scenariusze czy suche dialogi. Gracz zostaje przeniesiony do określonego pokoju, w którym spotyka się z innymi graczami.
Znajdują się tam wyjątkowe przedmioty, trzeba rozwiązać niemało zawiłych zagadek, potwierdzić umiejętność logicznego myślenia oraz pomysłowością. Escape room to gra akcji, która odbywa się na żywo. Priorytetowy celem wszelkich posunięć jest opuszczenie pokoju wraz z towarzyszami. Wydaje się, iż to wszystko jest normalne. Gracze jednak mają konkretny czas na wydostanie się z pomieszczenia.

Co trzeba zrobić, aby wydostać się z pokoju?

Na wstępie wszyscy gracze, którzy wybrali dokładny termin oraz godzinę, zostają zamknięci w pokoju. Muszą zbadać całe pomieszczenie. A wyszukać w nim można niewątpliwie wiele ciekawych rzeczy! Gracze posiadają od 45 minut do godziny, aby rozwiązać wszystkie tajemnice oraz opuścić pomieszczenie. Klucz może być schowany dosłownie w każdym zakamarku. Każdy pokój to kompletnie niezależna struktura gry. Scenarzyści dopracowali je w najdrobniejszych detalach, by dostarczyć dobrej rozrywki oraz zaskakiwać do samego końca. Nie wszystkim udaje się uciec z takiego pokoju. Wtedy przybywa osoba pełniąca pieczę nad pokojami i je otwiera. Na niniejszym etapie uczestnicy mogą od niej otrzymać informacje, jak trzeba było się wydostać albo odpowiedź pozostaje zagadką. Niespodzianką jest z pewnością fakt, że zainteresowani sami muszą zrozumieć historię pokoju – nikt im tego nie mówi. Czasami ma miejsce taka sytuacja, że gracze potrafią zaskoczyć samych twórców zagadek oraz wyjaśniają je w pomysłowy sposób, a mianowicie taki, jakiego nie przewidział scenariusz. Ważnym warunkiem jest niestosowanie siły, aby wydostać się z pokoju.

Dom Kłódek oferuje cztery typy pokojów

Pierwszym wariantem pokoju jest „Garaż słynnego żużlowca”. Scenariusz zakłada, że uczestnicy zakradają się do warsztatu znanego żużlowca i usiłują poznać sekret jego zwycięstw. Konkretniej mają odnaleźć ukryty „skarb” w 60 minut, lecz okazuje się nim nie tajemnica sportowca, a klucz do zwyczajnych drzwi, które zatrzasnęły się za nimi. Czy gracze dadzą się zdemaskować? Czy zachowają przytomność umysłu i uciekną z pokoju? Innym typem pokoju jest „Czar PRL-u”. Drzwi, które się zatrzasnęły, tak naprawdę są tunelem czasoprzestrzennym i gracze przemieszczają się kilkadziesiąt lat wstecz. By powrócić do swoich czasów muszą wyjaśnić wszystkie tajemnice i zniknąć z pomieszczenia. Czy „za komuny” obywatelom żyło się lepiej? Z jakich substancji stworzony został eliksir szczęścia? Trzeci rodzaj pokoju nawiązuje do popularnej historii o Smerfach i nazywa się „Smerfowa Kraina”. Scenariusz bazuje na ujęciu smerfów przez nikczemnego czarownika Gargamela do swojego mrocznego zamku. Tam wytwarza eliksir, który ma na zawsze unicestwić wszystkie niebieskie istoty. Za jednym ze składników musi udać się w podróż i to jest jedyny czas, żeby ocalić porwane smerfy. W zamku skrywa się pełno pułapek, a uczestnicy są jedyną możliwością na przetrwanie. Ostatni pokój, czyli „Tajemniczy pokój nr 4”, to miejsce, które akurat przenosi się do innego wymiaru. Żadne inne informacje nie są przekazywane uczestnikom przed wejściem do niego. Czy ktoś jest zainteresowany? Escaping room można zamówić na szczególne okazje (np. na urodziny, wieczór kawalerski) również dla pracowników korporacji, aby zjednoczyć ich oraz pobudzić do kreatywnego działania. Dom Kłódek w Toruniu może również wykonać indywidualną propozycję, czyli dopasowaną do życzeń przyszłych graczy. Zapraszamy na stronę Domu Kłódek w Toruniu: Escape Room.

Strona używa cookies
Ok