Beyond – najlepsza lampa do wybielania zębów
21 września, 2020
Sprzątanie biur i zakładów pracy
28 września, 2020

Turystyczny termos – który najlepszy i jak go znaleźć?

Termos turystyczny – jaki najlepszy i czym kierować się przy jego wyborze?

Planując wycieczkę trzeba zatroszczyć się o solidne przyszykowanie. Zwłaszcza jeśli jedziemy w góry albo planujemy długie zwiedzanie, warto pomyśleć nie tylko o zapakowaniu prowiantu czy wody, ale też spakowaniu zimnego lub ciepłego napoju. Wielu z nas uwielbia wyprawy z termosami turystycznymi, które przez długi czas utrzymują ciepło lub chłód kawy, herbaty albo innego napoju. Które termosy turystyczne są uznawane za najlepsze i z jakiego powodu? Przeważnie przede wszystkim interesującym nas wyznacznikiem jest długość utrzymywania ciepła lub zimna, choć równie ważna jest wytrzymałość oraz szczelność. Wśród bardzo zananych termosów turystycznych wyróżniamy termosy producentów Thermos, Stanley oraz Esbit, z tego powodu warto się im przyjrzeć.

Jaki turystyczny termos wybrać?

Chcąc wybrać turystyczny termos trzeba popatrzeć na parę szczególnych elementów, które zaważą na tym, czy termos nada się w określonych warunkach, czy też nie. Istotna jest tutaj funkcjonalność, forma i surowce, z jakich termos jest wykonany. Im mocniej zależy nam na trwałości, tym rozsądniej szukać termosu wykonanego z najlepszej jakości tworzyw, które nie zawierają szkodliwych substancji i dodatnio oddziałują na sprawne działanie turystycznego termosu.

Dobrze też pomyśleć o tym, aby termos był wyposażony w zewnętrzną powłokę, za pomocą której uzyskamy pewność, że termos turystyczny nie wysunie się nam z rąk też w rękawiczkach. Oceniając po tym, jak dalekie planujemy wędrówki, powinniśmy dobrać obszerność wybranego termosu. Przeważnie turystyczne termosy dostępne są w pojemności: 1l, 0.75l oraz 0.5l. Im krótsza wyprawa tym mniej pojemny termos się nada. Na długie wycieczki powinno się zaopatrzyć się w większy termos.

Kluczowym parametrem, jakim lepiej się zainteresować, chcąc sprawdzić, jaki turystyczny termos wybrać jest rzecz jasna czas utrzymywania temperatury. W tym przypadku istotny jest nie tylko sam czas zachowania zimna bądź ciepła, dlatego że w przypadku świetnych termosów będzie to nawet doba, ale też zakres temperatur. Nie istnieje termos, który zachowa przez długi czas dokładnie tę samą temperaturę. Warto pamiętać, że im bardziej wypełniony termos, tym dłużej będzie on się sprawdzał. Aby jednak turystyczny termos mógł być najlepszy, musi posiadać szczelny korek. To ten element decyduje o trwałości termosu. Przeważnie zamknięcia są odkręcane albo mają automatyczny przycisk. Jeżeli zamknięcie nie będzie wysokiej jakości, termos nie zachowa temperatury.

Najbardziej znane turystyczne termosy

Na rynku mają sporo termosów turystycznych, choć bardzo popularne i renomowane pochodzą od trzech firm, od lat produkujących tak samo termosy do napojów, jak i termosy na żywność, a także termiczne kubki (one słabiej sprawdzają w czasie długich wycieczek i cechują się mniejszą pojemnością) wysokiej jakości. Bardzo znane turystyczne termosy pochodzą z firm: Thermos, Stanley oraz Esbit. Są one mocno cenione przez różnych pasjonatów podróży i wycieczek. Czym wyróżniają się ich termosy turystyczne?

Turystyczne termosy firmy Stanley

Termosy turystyczne producenta Stanley mają wieloletnią tradycję produkcji. Tworzone od prawie 100 lat termosy z wkładem stolowym są całkiem wytrzymałe i przez lata sprawdzały się w największych wyprawach. Według producenta są tak doskonałe, że dadzą radę przetrwać wiele lat w najtrudniejszych warunkach, polegając na swoich właściwościach izolacji termicznej. Jak już wiemy, umiejętność zachowania zimna lub ciepła zależy od napełnienia i wielkości turystycznego termosu oraz jego budowy. Wszystkie modele mają inne możliwości.

W zależności od modeli turystyczne termosy firmy Stanley do napojów lub posiłków zatrzymają:

  • izolację termiczną cieplną – od 12h przy mniejszych termosach do 20-24h przy średnich, a nawet do 40h przy największych (1,3l);
  • termoizolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Jak widać termiczna izolacja w przypadku termosów turystycznych Stanley jest bardzo dobra. Trzeba jednak wiedzieć, że żadnym termosie temperatura nie utrzymuje się stała i z biegiem przemijających godzin będzie stawała się co raz wyższa/niższa.

Turystyczne termosy firmy Thermos

Inną równie popularną i szczególnie zalecaną firmą tworzącą turystyczne termosy i termiczne kubki jest firma Thermos. To jedna z największych firm tworzących termosy od wielu lat, z jakościowych surowców i materiałów. Co więcej Thermos produkuje produkty w swoich fabrykach, bez pomocy innych firm.

Produkty marki Thermos utrzymują:

  • termoizolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termoizolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Turystyczne termosy firmy Esbit

Esbit, czyli niemiecka firma od lat odnosi sukcesy na rynku, w produkcji swoich obiadowych termosów oraz termosów na picie. Ich obszerna gama kubków i termosów zachęca użytkowników, a bardzo dobre właściwości utrzymywania zimna lub ciepła, dobra cena i jakość, przekonują, aby przynajmniej przetestować ich produkty.

Termosy Esbit utrzymują:

  • termoizolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termoizolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że zgodnie z danymi producenta, utrzymanie ciepła dla napoju ok. 98 °C i temperaturze powietrza 20 °C wyniesie 70 °C po 6 godzinach, 55 °C po 12h, a po 24 godzinach ok. 40 °C.

Czy termos można myć w zmywarce?

Zapamiętajmy, że kubków termicznych oraz termosów nie powinno się myć w zmywarce. Producenci termosów wskazują, że w zmywarce da się myć jedynie korek, ale nie dotyczy to wszystkich modeli. Zwykle termosów umieszczamy w zmywarce, dlatego że silne detergenty i wpływ wysokiej temperatury w czasie mycia, może negatywnie wpłynąć na ich umiejętność do zachowania temperatury.

termos stanley zielony

Strona używa cookies
Ok